Właściwości odżywek kolagenowych – co warto wiedzieć przed zastosowaniem?

Odżywki kolagenowe to coraz popularniejszy sposób na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Kolagen to białko, które stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej i odpowiada za jędrność, elastyczność i sprężystość skóry. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, co prowadzi do utraty tych właściwości. Dlatego suplementacja kolagenu może okazać się korzystna dla naszej urody i zdrowia. Przed zastosowaniem odżywek kolagenowych warto jednak poznać ich właściwości oraz wskazania i przeciwwskazania do stosowania.

Jak działa kolagen?

Kolagen to podstawowy składnik tkanki łącznej, występującej w organizmie w postaci włókien i błon. Stanowi on około 30% całkowitej masy białek w organizmie i odpowiada za elastyczność, jędrność i sprężystość skóry, włosów, paznokci, a także stawów, kości, ścięgien, mięśni i naczyń krwionośnych. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada, co prowadzi do utraty tych właściwości i pojawiania się oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności. Suplementacja kolagenu może pomóc w odbudowie jego ilości i poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Warto jednak pamiętać, że jest on także bardzo istotny z punktu widzenia stawów. To wszystko sprawia, że odżywki kolagenowe cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ mogą być korzystne dla naszego organizmu w różnych sytuacjach. Nic zatem dziwnego, że wielu producentów posiada je w różnych odsłonach w swojej ofercie, a jednym z nich jest znany i ceniony ActivLab, którego ofertę można znaleźć m.in. w sklepie SFD pod adresem: https://sklep.sfd.pl/ActivLab-p66600016.html

Właściwości odżywek kolagenowych

Odżywki kolagenowe to preparaty, które zawierają kolagen w różnej postaci i stężeniu. Mogą mieć postać proszku, kapsułek, płynów lub kremów. Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie niedoboru kolagenu w organizmie i poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo odżywki kolagenowe mogą działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwutleniająco, poprawiać elastyczność i sprężystość stawów oraz wpływać na regenerację mięśni.

Wskazania do stosowania

Odżywki kolagenowe są polecane przede wszystkim osobom w starszym wieku, u których produkcja kolagenu jest już niska. Mogą one także być stosowane przez osoby o słabej kondycji skóry, włosów i paznokci, z problemami stawowymi, a także po urazach i operacjach ortopedycznych, w celu przyspieszenia procesu gojenia. Odżywki kolagenowe są także polecane osobom aktywnym fizycznie, którzy narażeni są na urazy stawów i mięśni.

Przeciwwskazania do stosowania

Mimo że odżywki kolagenowe są ogólnie uważane za bezpieczne, istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Nie powinny ich stosować osoby uczulone na składniki preparatu, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z chorobami autoimmunologicznymi, a także osoby z chorobami nerek, ponieważ nadmiar kolagenu może obciążać te narządy. Przed rozpoczęciem stosowania odżywek kolagenowych warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza jeśli mamy jakieś choroby lub przyjmujemy inne leki.

Rodzaje odżywek kolagenowych

Odżywki kolagenowe można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od formy i stężenia kolagenu oraz innych składników dodatkowych:

  • Odżywki kolagenowe w proszku – to najczęściej stosowana forma, która można dodać do napojów lub potraw. W zależności od producenta mogą zawierać różne rodzaje kolagenu, np. kolagen rybi, wieprzowy, wołowy lub roślinny.
  • Odżywki kolagenowe w kapsułkach – to wygodna forma dla osób, które nie lubią smaku proszku. Kapsułki zwykle zawierają kolagen hydrolizowany, czyli takie, który został poddany hydrolizie, czyli rozdrobnieniu na mniejsze cząsteczki, co ułatwia jego przyswajanie przez organizm.
  • Odżywki kolagenowe w płynie – to forma, która szybko się wchłania i może zawierać dodatkowe składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, kwas hialuronowy czy glukozaminę.
  • Odżywki kolagenowe do stosowania zewnętrznego – to kremy i serum, które zawierają kolagen i inne składniki odżywcze, takie jak witaminy, antyoksydanty czy kwasy tłuszczowe. Mają za zadanie nawilżać, ujędrniać i poprawiać wygląd skóry.

Warto pamiętać, że do przyswojenia kolagenu organizm potrzebuje także innych składników odżywczych, takich jak np. witamina C. Zatem może się okazać po kontakcie ze specjalistą, że poza odżywką kolagenową, potrzebna będzie także inna suplementacja. W takich sytuacjach warto pamiętać o bogatej ofercie sklepu SFD, gdzie dostępne są przeróżne suplementy i odżywki treningowe. Wystarczy przejść na stronę sklepu, aby się o tym przekonać – https://sklep.sfd.pl/

artykuł sponsorowany

Powiązane Posty