Julita Kotecka: chroń ścięgna Achillesa!

Grudzień to najwyższy czas, by rozpocząć zimowe przygotowania do kolejnego sezonu biegowego. Wiadomo, z czym to się wiąże – zwiększony kilometraż, spokojniesze, choć dłuższe treningi, ale przede wszystkim – zimowe warunki do biegania. Nawet jeśli nie ma śniegu, temperatury są na tyle niskie, że musimy szczególnie zadbać o nasze mięśnie oraz ścięgna i chronić je przed wychłodzeniem.  

Jedną z najczęstszych kontuzji biegaczy są urazy ścięgna Achillesa. Co prawda jest ono najsilniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie, jednak musi wytrzymywać ogromne obciążenia – podczas biegu przekraczające nawet 10-krotność masy ciała biegacza! Dlatego tak łatwo o kontuzje Achillesów. Aby się ich ustrzec, trzeba je regularnie rozciągać, aby nie utraciły elastyczności, a w zimie zakrywać i chronić przed zimnem.  

– Zarówno jako fizjoterapeutka, trenerka, jak i zawodniczka, w okresie zimowym zwracam szczególną uwagę na to, aby ścięgna Achillesów były zakryte, w celu utrzymania ciepła. Ścięgna te powinny zachować elastyczność, dzięki czemu bieg będzie efektywny. Niskie temperatury mogą doprowadzić do wytrącenia kwasu moczowego w stawach i mięśniach, co w efekcie może przypominać bóle reumatyczne, a także może prowadzić do stanów zapalnych – podkreśla Julita Kotecka, biegaczka, trenerka personalna, fizjoterapeutka, ekspertka adidas Running.

Wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególnie, że proces leczenia ścięgna Achillesa jest zazwyczaj bardzo długi i uciążliwy. – Każda osoba, która doświadczyła bólu w tej okolicy, nigdy więcej nie odważy się zaryzykować wyjścia na trening w krótkich skarpetach. Należy pamiętać, że ścięgno Achillesa tworzy przyczep mięśni – brzuchatego łydki oraz płaszczkowatego, dlatego ogrzanie całej tylnej części podudzia jest równie ważne – dodaje Julita.

W zimowej szafie biegacza nie powinno zabraknąć skarpet sięgających ponad kostkę. Propozycją ROYAL BAY są skarpetki HIGH-CUT. Chronią ścięgno Achillesa przed zimnem, naciskiem obuwia i otarciami. Wygodny szeroki ściągacz nie uciska, a jednocześnie nie zsuwa się z łydki. Dzięki specjalnemu anatomicznemu kształtowi skarpety idealnie dopasowują się do nogi. Skarpety są wykonane z mikrofibry, dzięki czemu są przyjemne w dotyku i odprowadzają wilgoć. Przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny system Sanitized® Silver przeciwdziała powstawaniu niechcianych bakterii oraz pleśni, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów.

Skarpety ROYAL BAY HIGH-CUT Classic są dostępne w kolorach białym i czarnym, natomiast ROYAL BAY HIGH-CUT Neon – żółtym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim, fioletowym i różowym. Cena to 59 zł. Pełna oferta dostępna w sklepie internetowym.

Więcej informacji o produktach ROYAL BAY znajduje się na stronie www.royalbay.eu, a także na profilu Royal Bay Polska na Facebooku. 

Powiązane Posty