„Złote Kierpce” – Szczyrk 2010

 W niedzielę 15 sierpnia o godz. 11:00 miał nastąpić start I Bieg o „Złote Kierpce” na szczyt Skrzycznego w Szczyrku. Niestety nagłe załamanie pogody spowodowało przesunięcie startu biegu najpierw o 30 minut, a następnie ustalono, że start odbędzie się w samo południe. W tym czasie nad Szczyrkiem rozpętała się burza, z nieba lał się deszcz, a pioruny raz za razem uderzały w najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego rozświetlając całą okolicę. Organizatorzy mieli do podjęcia bardzo trudną decyzję czy w ogóle puszczać zawodników na trasę. W czasie w którym wszyscy oczekiwali na poprawienie się pogody oraz ostateczną decyzję co do losów imprezy jej dyrektor Jarosław Gniewek wybrał się na trasę, żeby ocenić jej stan. Przed południem zbiegł z góry i poinformował wszystkich, że impreza się odbędzie. Na twarzach zmarzniętych biegaczy pojawił się uśmiech, każdy zaczął przeprowadzać rozgrzewkę, głównie na scenie amfiteatru, żeby nie moknąć.

Chwilę po starcie na którym stanęło 148 biegaczy z całej Polski, podczas pierwszego podbiegu burza rozszalałą się na nowo, nad głowami biegaczy niebo rozświetlały pioruny i rozlegał się niemiłosierny huk. Padający deszcz utrudniał wspinanie się na szczyt, szlak był bardzo śliski, grząski i spływała po nim woda. Jednak nikt nie zwracał na to uwagi, tylko napierał na górę, żeby jak najszybciej minąć metę na Skrzycznem. W drugiej części trasy pogoda się uspokoiła co zaowocowało pięknymi widokami na Beskid Śląski. Na mecie dla wszystkich uczestników czekały pamiątkowe ciupagi – szkoda, że organizatorzy nie postarali się o bramę lub baner z napisem meta, na szczycie. Jest to jednak do poprawienia w następnej edycji, na którą zapewne wybierze się jeszcze więcej biegaczy. Trasę liczącą 6,5km najszybciej pokonał Miłosz Szcześniewski, natomiast wśród kobiet triumfowały wspólnie Anna Celińska oraz Irena Pakosz.

Na biegu nie zabrakło reprezentantów regionu łódzkiego. Najszybciej linię mety minął Krzysztof Pietrzyk z LKS Koluszki – dwukrotny reprezentant Polski w Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich, który zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze w kategorii wiekowej. W biegu wystartowali równie Sylwia Jadczak, Bartłomiej Kochanowski reprezentanci KB Arturówek Łódź oraz Bartłomiej Sobecki z Serwisu Biegowego Ziemi Łódzkiej.
W składzie naszej ekipy byli również fotoreporterzy, którzy jednak na panujące warunki atmosferyczne nie dotarli na szczyt.Powiązane Posty