Laboratorium biegowe: Rozciąganie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego.

Ta grupa mięśni należy do Taśmy Głębokiej Przedniej. Dlaczego dla biegaczy ta grupa mięśniowa (przywodziciele) jest tak ważna? Po pierwsze biorą udział w kontroli stawu biodrowego (stabilizacji). Po drugie kontrolują odwiedzenie stawu biodrowego, aby nie było zbyt duże (w momencie wysuwania kończyny dolnej w przód i związanym z tym brakiem podporu miednicy po stronie nogi uniesionej). Po trzecie każdy przykurczony mięsień ograniczy ruchomość w pozostałych płaszczyznach, w których nie działa (cześć tylna przywodziciela wielkiego ogranicza zgięcie w stawie biodrowym jeżeli jest przykurczona). Z innych przykładów ograniczenie rotacji w stawie biodrowym wpłynie na kompensacyjny ruch w stawie kolanowym i odcinku lędźwiowym kręgosłupa co może skutkować szybką kontuzją i przeciążeniami. 

Idąc torem połączeń mięśniowo-powięziowych grupa mięśni przywodzicieli stawu biodrowego ma bezpośrednie połączenie ze zginaczami stawu biodrowego oraz rotatorami (patrząc od góry) oraz z głęboką warstwą mięśni łydki (m.piszczelowy tylny, zginacze długie stopy i palców), czyli z tymi strukturami, które uczestniczą w powstawaniu syndromu shin splint.  

Należy pamiętać, że wspólne połączenia tych struktur wzajemnie na siebie wpływają i mogą wygenerować objawy i napięcia w naprawdę odległych obszarach ciała. 

Do tej pory rozważaliśmy poszczególne struktury danych taśm. Powoli zbliżamy się do zaprezentowania ćwiczeń, które będą wpływały na rozciągnięcie danej taśmy w całości. Ale najpierw zostaną przedstawione pozostałe taśmy i ich składowe. 

Na początek zapraszam na facebook.com/labolatoriumbiegowe, gdzie znajdziecie krótki film z instruktażem z rozciągania mięśni przywodzących udo w stawie biodrowym.

Taśma głęboka przednia („Taśmy anatomiczne” T.Myers)

Powiązane Posty