Pomaganie bez granic. Start zapisów na Poland Business Run 2021

11 maja rozpoczną się zapisy na największą w Polsce charytatywną sztafetę biznesową Poland Business Run (5 września). Biegacze pomagają zebrać pieniądze na wsparcie osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. Do wirtualnej formuły wydarzenia mogą dołączyć ludzie z całego świata. W 2020 roku w regionie łódzkim biegało i pomagało ponad 1700 uczestników.

Zapisy na jubileuszowy 10. bieg Poland Business Run potrwają do 31 maja. Rywalizacja sztafet podobnie jak zeszłoroczna, z powodu pandemii, będzie miała formułę wirtualną. Oznacza to, że każdy uczestnik samodzielnie wybierze czterokilometrową trasę i pokona ją 5 września, a udokumentowane wyniki prześle za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej.

We wrześniu ubiegłego roku w łódzkich parkach można było spotkać biegaczy biorących udział Poland Business Run. Zawodniczki RewiTEAM umówiły się na za Zdrowiu. – Biegłyśmy po raz czwarty. To była wspólna decyzja. Znamy się z firmy, jedna namówiła drugą, druga trzecią i udało nam się uzbierać sztafetę. Trochę nam brakowało muzyki w tle, wspólnego startu i mety, tłumów kibiców, dopingu, przekazywania pałeczki, ale w tym biegu najważniejszy jest cel, czyli pomaganie osobom z niepełnosprawnością – podkreślały.

Bieg bez granic

Wirtualny charakter zmienił klimat imprezy, ale nie odbiera waloru integracyjnego. Wręcz przeciwnie, umożliwia zaangażowanie pracowników także z zagranicznych oddziałów firmy. W 2020 roku w sztafecie Poland Business Run pobiegli ludzie w 17 krajach, w tym tak odległych jak USA, Indie, Malezja czy Singapur. W ten sposób 19 075 biegaczy z 1091 przedsiębiorstw zebrało pieniądze na wsparcie 71 osób z niepełnosprawnością narządów ruchu, które otrzymały dofinansowanie do protez, nauki chodu, cennej rehabilitacji i wsparcia psychologicznego.

Przykład z regionu? Polski Związek Piłkarzy ma siedzibę w Łodzi, przy ul. Widzewskiej. Były reprezentant Polsk iw piłce nożnej, Euzebiusz Smolarek, prezes PZP, a także ambasador Poland Business Run przebiegł 4 km w Holandii, gdzie na co dzień mieszka. Reszta sztafety wystartowała w Łodzi.

Wszyscy chcielibyśmy móc spotkać się już na żywo, ale na razie nie jest to możliwe, priorytetem pozostaje dla nas bezpieczeństwo i zdrowie uczestników – mówi Marta Hernik, dyrektor Fundacji Poland Business Run. – Warto pamiętać, że wirtualna forma sztafety stanowi okazję do integracji: można zaprosić do udziału współpracowników z innych miast czy krajów, zorganizować wirtualną strefę kibica, a przede wszystkim pokazać, że mimo sytuacji firma dba o aktywizację pracowników i jest społecznie zaangażowana.

Sztafeta po marzenia

Choć fundacja wciąż przyjmuje wnioski potrzebujących, pierwsze osoby, którym pomogą biegacze Poland Business Run w tym roku, są już znane. Jedną z nich jest trzynastoletnia Marysia – aktywna i energiczna nastolatka, kochająca jazdę konną i marząca o startach w zawodach. Wykazuje się ogromną determinacją w osiąganiu celów – samo zaangażowanie jednak nie wystarczy. By spełniać marzenia o sportowym rozwoju, potrzebuje nowej protezy nogi, w której zdobyciu pomoże zaangażowanie biegaczy.

Rafał stoczył trudną walkę z tętniakiem mózgu, teraz zmaga się z jego skutkami – połowicznym niedowładem. Czterdziestoczterolatek wywalczył już powrót „na nogi”. Chodzi, choć wciąż potrzebuje fizjoterapii, by robić to sprawniej. Specjalistycznej rehabilitacji i dużo pracy wymaga również jego prawa ręka, ale nie traci nadziei, że także w niej powoli będzie odzyskiwać sprawność i jeszcze kiedyś poprowadzi samochód.

Dziesięć lat Poland Business Run

Bieg Poland Business Run pomaga „stawać na nogi” już od dziesięciu lat. Inicjatywa, która wsparła już 600 osób z niepełnosprawnościami, zrodziła się w Krakowie w 2012 roku i szybko zaczęła rozprzestrzeniać się na inne miasta – dwa lata później było ich już pięć, a od 2018 roku – dziewięć. Łódź Business Run pierwszy raz pobiegł w 2014 roku.

Ten intensywny rozwój w 2020 roku został wstrzymany przez pandemię COVID-19. Jednak w czasach, kiedy większość imprez biegowych była odwoływana, Poland Business Run zmienił formułę – na wirtualną, która kontynuowana będzie także w tym roku.

Czego życzymy z okazji 10. urodzin? Zdrowia i zaangażowania naszych biegaczy, wsparcia i wiary sponsorów oraz partnerów. Marzy nam się też, by na te 10. urodziny udało się pomóc 100 osobom, ale do tego potrzebujemy wsparcia was wszystkich. Dlatego serdecznie zapraszamy, dołączcie do nas w tym roku! – zachęca Agnieszka Pleti, prezes fundacji.

Zapisy na Poland Business Run 2021 potrwają od 11 do 31 maja. Szczegóły rejestracji znajdują się na stronie internetowej Fundacji Poland Business Run – polandbusinessrun.pl.

Powiązane Posty