CITY TRAIL: Łódź wśród miast, w których udało się dokończyć sezon 2019/2020

To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Łódź znalazła się wśród trzech miast, które zdążyły dokończyć rywalizację. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie odbędzie się natomiast uroczyste podsumowanie edycji, podczas którego miały być wręczone nagrody oraz medale.

Łódzka rywalizacja rozpoczęła się 29 września 2019, a zakończyła 8 marca 2020. W sześciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 646 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 2113 razy. Kobiety stanowiły ponad 37 % wszystkich zawodników, którzy pojawili się w Parku Baden-Powella. Największym biegiem był ten rozegrany 3 listopada – 399 uczestników, a średnia frekwencja to 352 osoby. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej czterech biegach) zostało 358 biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Grzegorz Petrusiewicz. Drugie miejsce zajął Maciej Budziński, trzecie – Marcin Patecki. Tuż poza podium znalazł się Paweł Kopaczewski, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Krzysztof Pietrzyk. Wśród kobiet triumfowała Monika Kaczmarek, drugą lokatę wywalczyła Natalia Grzegorczyk, trzecie miejsce zajęła Milena Gierach, czwarte – Magdalena Ciołak, a na piątym uplasowała się Dominika Wiecha. Zwycięskie drużyny to z kolei zespoły: TIME4S I, Pietrzyk Running Team I oraz TIME4S II.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 369, a liczba osobostartów – 1177. Średnia frekwencja wyniosła 196 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 186 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg listopadowy – wzięło w nim udział 229 zawodników.

Odwołanie uroczystej gali podsumowującej edycję oznacza zmianę formuły wręczenia medali i nagród. – Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Ta łódzka miała odbyć się w Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego – mówi Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej CITY TRAIL. – Sytuacja jest dynamiczna, na ten moment odłożyliśmy w czasie możliwość odbierania pamiątkowych medali w formule, jaką wymyśliliśmy – głównie w sklepach sieci Sklep Biegacza. Musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji.

Zawody CITY TRAIL odbywają się w dziesięciu lokalizacjach – poza Łodzią są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W 53. biegach sezonu 2019/2020 wzięło udział łącznie 9049 unikalnych biegaczy, z czego blisko 37 % stanowiły kobiety. Liczba osobostartów to 25 809 osób, a średnia frekwencja to 492 osoby. Sklasyfikowanych zostało 5044 biegaczek i biegaczy. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 3571 unikalnych młodych sportowców, którzy linię mety mijali 10 081 razy. Średnia frekwencja z 53. biegów dziecięco-młodzieżowych to 191 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1936.

Szczególnie cieszy nas rosnące zainteresowanie zawodami wśród dzieci i młodzieży – Łódź plasuje się w połowie stawki wśród dziesięciu naszych lokalizacji, a średnia frekwencja na poziomie blisko 200 uczestników to powód do dumy. Najliczniejszą grupą wśród naszych juniorów są zawodnicy między 10. a 12. rokiem życia, a więc tacy, którzy zazwyczaj sami decydują o udziale w biegu. To dla nas duża satysfakcja – zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i inicjator cyklu CITY TRAIL, który powstał w 2010 roku w Poznaniu.

Informacje o biegach CITY TRAIL znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Sponsorem tytularnym cyklu jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy główni to marki Salomon i Suunto. Parterami są sieć Sklep Biegacza oraz Good Food, Wydawnictwo Galaktyka i i-Sport. Lokalnym współorganizatorem zawodów w Łodzi jest firma inesSport oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Powiązane Posty