Charytatywny Poland Business Run – sprawdź dla kogo pobiegniemy w Łodzi

Ponad 1700 biegaczy z Łodzi i regionu pobiegnie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Na profesjonalne protezy, wózki elektryczne, pomoc psychologiczną i rehabilitację liczy kilkanaście osób. W tym gronie są zarówno młodzi sportowcy z niepełnosprawnością – 15-letnia badmintonistka Natalia Grzyb czy 20-letni Kacper Hała, reprezentant Polski w Amp Futbolu, ale także seniorzy – Jerzy Łabęcki, były wyczynowy alpinista czy Władysław Paś, który dzięki wsparciu biegaczy Poland Business Run chce częściej bawić się z wnukami.

Poland Bussines Run pobiegnie w Łodzi po raz siódmy. Tym razem w nowej formule wymuszonej obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Nie będzie wspólnego startu i mety, ale cel pozostaje ten sam – pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową. Sztafety Poland Business Run znów będą rywalizowały, ale wirtualnie. 6 września 2020 roku każdy członek drużyny musi pokonać 4 km. Po tym, jak przebiegnie cała drużyna, wynik pojawi się w klasyfikacji generalnej.

Poland Business Run to nadal integracja biznesu w szczytnym celu – dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dzięki opłatom startowym i dobrowolnym wpłatom w ramach akcji „Pomagam Bardziej” wspieramy osoby po amputacjach i takie, które urodziły się z wrodzonymi wadami. Profesjonalne i dokładnie dopasowane protezy, rehabilitacja i psycholodzy pomagają beneficjentom w powrocie do normalnego życia, a także aktywności fizycznej i uprawianiu sportu.

W tym roku wsparcie trafi m. in. do niepełnosprawnych sportowców, którzy w sporcie odnaleźli pasję i sposób na życie. Wśród nich jest Natalia Grzyb. Mimo niepełnosprawności spowodowanej przepukliną oponowo–rdzeniowa i niedowładem nóg, uprawia badminton. Dzięki biegaczom dostanie dofinansowanie do specjalistycznego wózka sportowego, by mogła brać udział w zawodach najwyższej rangi i spełniać marzenia.

– Wierzę, że będzie to dla niej krok w kierunku kadry narodowej w parabadmintonie. Dzięki uprawianiu sportu Natalia rozwija się i rehabilituje społecznie, otwiera na świat i zaczyna akceptować samą siebie – podkreśla Aldona Grzyb, mama Natalii.

Wypadek podczas pracy na roli zmienił życie 20-letniego Kacpra Hały. Wpadł pod maszynę do rozrzucania wapna i lekarzom nie udało się uratować prawej nogi. Nie poddał się, pragnie żyć normalnie i zaczął grać w piłkę nożną. Został zawodnikiem ampfutbolu i dostał się do reprezentacji Polski. Na piłce nożnej nie poprzestaje – planuje założyć własną firmę i rozwijać się zawodowo. Dzięki biegaczom otrzyma nową protezę, która pomoże my spełnić te plany.

– Marzę, by znaleźć się w kadrze na mistrzostwa Europy, a moje cele zawodowe to zdać prawo jazdy na tiry i jeździć ciężarówkami – mówi Kacper. – Na początku bardzo się przejmowałem, że straciłem nogę, ale szybko się tym pogodziłem. Nie ma dla mnie barier. Cieszę się, że dzięki bezinteresownej pomocy biegaczy Poland Bussines Run będę mógł normlanie żyć.

Kolejni beneficjenci to 24–letnia Monika Kukla, która urodziła się z niedorozwojem kości udowej prawej nogi. Jest bardzo aktywna – trenuje wioślarstwo, narciarstwo, biathlon i lekkoatletykę. Pięć lat młodsza Faustyna Kotłowska to niepełnosprawna lekkoatletka specjalizująca się w konkurencjach rzutowych, w których została srebrną i brązową medalistką mistrzostw świata.

Poland Business Run nie zapomina też o seniorach. Biegacze pobiegną dla starszych osób – 64-letniemu Włodzimierzowi Habernikowi w wyniku wypadku w pracy amputowano lewą nogę. Mimo niepełnosprawności udziela się społecznie i charytatywnie. W ubiegłym roku dostał protezę. Aby mógł w pełni ją wykorzystać, przejdzie intensywną rehabilitację połączoną z profesjonalną nauką chodu w protezie.

Zanim Jerzy Łabęcki z powodu miażdżycy stracił lewa nogę, był wyczynowym alpinistą. Wspinał się w Alpach, Dolomitach, Andach i w Himalajach. Protezę już ma, ale by mógł wrócić w ukochane góry potrzebuje, podobnie jak pan Włodzimierz, dalszej rehabilitacji.

– Proteza to wisienka na torcie naszych starań i ciężkiej pracy, którą musimy włożyć w rehabilitację. Kompleksowa pomoc medyczna i psychologiczna to klucz do sukcesu, aby odrzucić kule i wrócić do codziennych obowiązków – podkreśla Agnieszka Wnuk-Scardaccione, kierownik zespołu rehabilitantów ośrodka Znowu w Biegu, gdzie do sprawności wracają beneficjenci Poland Business Run.

Za biegaczy i beneficjentów kciuki trzyma Ebi Smolarek, były reprezentant Polski w piłce nożnej, syn Włodzimierza, legendy Widzewa Łódź. Obecnie jest prezesem Polskiego Związku Piłkarzy, a także ambasadorem Poland Business Run. W ubiegłym roku biegł właśnie w Łodzi. Teraz 4 km pokona prawdopodobnie na trasie w okolicach domu w Holandii.

– Cieszę się, że trzeci rok z rzędu Polski Związek Piłkarzy bierze udział biegu, który ma tak szczytny cel. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników. 6 września biegnę raz z wami i moim synem Faasem – zachęca Smolarek.

Nie tylko zapisani biegacze mogą pomóc beneficjentom. Każda osoba może wesprzeć szczytny cel poprzez akcję „Pomagam bardziej”. Wystarczy wejść na stronę (https://polandbusinessrun.pl/pl/pbr/20/teams), gdzie są wszystkie drużyny biorące udział w tegorocznym Poland Business Run, kliknąć w przycisk „Pomagam bardziej” i przelać kwotę.

Więcej o Poland Bussines Run 2020 na stronie https://polandbusinessrun.pl/pl/2020.

Powiązane Posty