Forum Nordic Walking w Łodzi – relacja Józefa i Ewy Brzezina

Aż trudno uwierzyć, że to już po raz czwarty Studio Krok za Krokiem zorganizowało IV – te Forum Nordic Walking dla miłośników maszerowania z kijami. Impreza przeprowadzona w gościnnym hotelu Focus położonym tuż obok łódzkiej słynnej wytwórni filmowej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jak sądzimy większość przybyłych gości stanowili ludzie kochający czynny wypoczynek, a w tym przede wszystkim rekreacyjne chodzenie z kijami. Szkoda, że na sali było tak mało uczestników zawodów Nordic Walking, bo dla startujących w zawodach NW była to rzadka okazja do zapoznania się z teorią, doświadczeniami, sprzętem, planami i osiągnięciami studia Krok za Krokiem oraz nowościami z dziedziny fizjoterapii, medycyny czy diety. A każda z tych bardzo różnych dziedzin składa się na jakość naszego przygotowania do maszerowania z kijami na świeżym powietrzu. Podczas tego forum właśnie sporo miejsca zajmowały tematy związane z odpowiednim przygotowaniem się do spotkania z niezbyt łatwymi dla nas warunkami. Pokazanie alternatywnych dziedzin aktywności ruchowej też miało głębszy sens bo nie od dzisiaj wiadomo, że w przypadku aktywności ruchowej nie należy poprzestawać tylko na jednej formie ruchu. Dobrze jest jako uzupełnienie od czasu do czasu urozmaicać swoją aktywność o inne ćwiczenia na przykład jogę czy pływanie.
Organizatorka tego spotkania pani Hanna Mazerant (jak sama powiedziała dysponując bogatym doświadczeniem po pięciu latach działalności na polu Nordic Walking) wspólnie ze swoją grupą przygotowała atrakcyjny program, który nie kończył się pierwszego dnia w hotelu Focus, a był kontynuowany w dniu następnym podczas marszu Mikołajów na terenie lasu łagiewnickiego. Jest to doskonałe miejsce do maszerowania z kijami dla mieszkańców Łodzi.
Główną atrakcją forum, według naszej oceny, była wizyta pani prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking Pauliny Ruty-Kaczmarskiej. Podczas Forum pani prezes na bazie doświadczeń z drugich Międzynarodowych Mistrzostw Polski (MMP) w Nordic Walking, które odbyły się w Złotoryi, omówiła główne aspekty związane z maszerowaniem z kijami w warunkach rywalizacji sportowej. W tle wykładu można było zobaczyć galerię zdjęć z tegorocznych MMP NW. Zaprezentowała też film szkoleniowy oraz mówiła o najczęściej spotykanych błędach w technice marszu z kijami.
Podczas forum można było zapoznać się z towarzyszącymi temu spotkaniu pokazami  innych form aktywności ruchowej, a w tym TAI CHI i JOGĄ. Ponadto zaprezentowano sprzęt do wygodnego chodzenia z kijami. Zalety tego sprzętu (głównie obuwia) prezentował przedstawiciel sklepu turystycznego Horyzont. Przedstawiono wiele ciekawych informacji na temat radzenia sobie z najczęściej zdarzającymi się podczas marszu urazami kończyn dolnych i z sytuacjami kiedy jest mokro w butach (Centrum Podologiczne na Zdrowiu). Przypomniano o najważniejszych kanonach związanych z dietą.

Pani Hanna Mazerant omówiła zakres działania studia Krok za Krokiem (szkoły Nordic Walking) oraz sporo powiedziała o planach na najbliższy rok, a w tym zachęciła swoją grupę chodzącą z kijami do przygotowań do kolejnych MMP w NW w Złotoryi, które mają się odbyć podczas ostatniego weekendu sierpniowego 2012 roku.
Podczas forum niejako w zastępstwie Naczelnego omówiłem zakres działalności portalu chodzezkijami.pl i zachęciłem uczestników forum do odwiedzania tego ciekawego zakątka Internetu. Ponadto kilka słów poświęciłem Rankingowi Par Małżeńskich NW, oczywiście zachęcając do włączenia się par wspólnie startujących w zawodach NW do tej rywalizacji.

Na koniec uhonorowano trzy zgłoszone osoby do tytułu Kijkarza Roku Nordic Walking 2011. Były to następujące kandydatury:

  • Marek Drapikowski z Legnicy;
  • Mirosława Siemianowska z Ruśca – klub Złote Łany;
  • Iwona Koralczyk – przedstawicielka grupy Krok za Krokiem.

Wszystkie trzy zgłoszone osoby zostały wyróżnione tym tytułem i otrzymały na pamiątkę puchary i statuetkę.
Ostatnim akcentem tego miłego spotkania w Łodzi był pokaz umiejętności poetyckich jednej z laureatek konkursu Kijkarz Roku – pani Mirosławy Siemianowskiej z klubu Złote Łany Rusiec, która zaprezentowała dwa wiersze o tematyce Nordic Walking. Pani Mirosława swoim pokazem umiejętności pisania i prezentowania poezji potwierdziła, że należało się jej miejsce wśród wyróżnionych zaszczytnym tytułem Kijkarza Roku.
Podsumowując, dla nas kijkarzy z Sochaczewa Łódź to już nie tylko Puchar Łodzi w NW i rozgrywane w dniu 3 maja Mistrzostwa Łodzi w NW. Spore wrażenie zrobiło na nas tym razem łódzkie Forum NW.
Dlatego też, zachęcamy ludzi zakochanych w chodzeniu z kijami do zarezerwowania sobie czasu na początku grudnia przyszłego roku i wczesne zgłoszenie swojego udziału w Forum, bo już w tym roku miejsca na sali hotelu Fokus nie zostało zbyt wiele i byli tacy, którzy musieli czekać na wolne miejsca.

Ewa i Józef Maciej Brzezina
NW SPEED Sochaczew

Powiązane Posty