Startuje charytatywny bieg Łódź Business Run

23 maja rozpoczną się zapisy do szóstej edycji biegu charytatywnego Łódź Business Run (8 września). Cel: 600 sztafet, czyli 3000 uczestników na starcie i zebranie ponad 200 tys. zł dla niepełnosprawnych ruchowo. Akcja fundacji Poland Business Run trwa od 2012 roku. Wszystko zaczęło się w Krakowie, gdzie po raz pierwszy wystartowały sztafety składające się z pięciu biegaczy (każdy uczestnik pokonuje około 3800 metrów). Impreza tak się rozwija, że w ubiegłym roku tego samego dnia biegano w dziewięciu miastach. Łódź do akcji dołączyła pięć lat temu. Z roku na rok biegaczy, którzy chcą nie tylko rywalizować, ale także pomagać jest coraz więcej. W 2017 roku było ich prawie dwa tysiące, rok temu ponad 2400. Teraz limit wynosi 600 sztafet, czyli 3000. 

Wraz z wzrostem liczby startujących, rośnie też suma zebranych pieniędzy. Opłaty startowe są bowiem przeznaczane na pomoc niepełnosprawnym. W 2017 roku podczas Łódź Business Run zebrano 146 664 złotych, rok później 187 022. 

Fundacja Poland Business Run pomaga osobom niepełnosprawnym ruchowo. Za zebrane pieniądze kupuje im profesjonalne protezy, elektryczne wózki inwalidzkie, zapewnia rehabilitację fizyczną i pomoc psychologiczną.

– Profesjonalna, czyli wykonana z dobrych materiałów, a do tego indywidualnie dopasowana proteza często odmienia beneficjentów. W połączeniu z rehabilitacją fizjoterapeutów i pomocą psychologów te osoby dostają szansę na nowe życie. Wychodzą z domów, wracają do pracy, są znów aktywne i uśmiechnięte – podkreśla Agnieszka Pleti, prezes fundacji PBR. – Dla tych osób zebranie kilku czy kilkunastu tysięcy złotych często przekracza ich możliwości. Staramy się pomóc jak największej liczbie osób, ale to zależy od liczby uczestników. Dlatego hasło: „Pobiegniesz, pomożesz” oddaje istotę tej akcji. 

W ubiegłym roku pomoc trafiła do 13 osób. Marta Matuszewska i Anna Łomotowska dostały protezy i turnus rehabilitacyjny. Wojciech Wlazło, Dawid Rusinowski, Krzysztof Pazia, Tomasz Chudziński i Aleksandra Cydejko mają nowe protezy. A Bożena Kaczorowska, Joanna Kowalik, Sławomir Wolski, Grzegorz Jarek i Daniel Wosiecki przeszli rehabilitację. Waldemar Milczarek już korzysta z nowego wózka.

– Zmieniliście moje życie. W końcu sama wyszłam z domu o kulach. To niesamowite – mówiła Anna Łomotowska. 

– Do tej pory nie odważyłam się sama chodzić w protezie, a wreszcie przeszłam bez żadnej pomocy kilka kroków. To niesamowite uczucie – cieszyła się Marta Matuszewska, beneficjentka Łódź Business Run 2018.

Pierwszym tegorocznym beneficjentem został Waldemar Woźniak. W wypadku stracił obie nogi. Porusza się teraz na wózku lub dzięki protezom. Mimo niepełnosprawności wciąż jest aktywny – żegluje, lata na motolotni i marzy, by zostać kapitanem żaglowca. 

Zapisy rozpoczną się 23 maja (czwartek) o godz. 12. Koszt startu 5–osobowej sztafety to 350 zł netto. 

Łódź Business Run to jedno z największych wydarzeń w Łodzi. W ubiegłym roku więcej osób wystartowało tylko w biegu ulicą Piotrkowską. 

Więcej szczegółów na stronie https://polandbusinessrun.pl/pl/pbr/lodz

Powiązane Posty