Test Coopera BiegamBoLubię

Już 8 października o godzinie 9:30 w ramach sobotnich zajęć BiegamBoLubię przeprowadzone zostaną testy Coopera. Znajdą się one w programie wszystkich 16 spotkań w całym kraju. To już druga edycja testów w ramach BBL. Pierwsza odbyła się 30 kwietnia br. i spotkała się z pozytywnym odzewem większości uczestników. Formułę testu, która zakłada 12 minutowy bieg ciągły opracował w 1968 roku zespół dr. Kennetha H. Coopera. Nominalnie miał pomóc określić wydolność żołnierzy amerykańskiej armii. Ale szybko zyskiwał na popularności. Wprowadzono go do egzaminów na akademiach fizycznych, a wkrótce później do szkół, także w Polsce.

Dziś biegowy (bo Cooper opracował również m.in. test pływacki) test Coopera jest uznawany za jedno z najlepszych narzędzi sprawdzających w podstawowym stopniu kondycję.

Odpowiednia interpretacja wyników próby może pomóc w określeniu indywidualnej wydolności tlenowej, która jest najważniejszą cechą w treningu wytrzymałościowym. Korzystając z testu Coopera można wyznaczyć tzw. VO2max, który dla organizmu jest miarą szybkości pochłaniania tlenu. Założeniem testu jest przyjęcie, że kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci, określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Zachęcamy do udziału w teście i zapoznania się z inną niż klasyczna tabelą dzięki, której dowiecie się jakie są wasze szacowane tempa treningowe oraz teoretyczne wyniki na alternatywnych dystansach na zawodach.
Tabela i informacje o teście znajdują się na www.biegambolubie.com.pl

Test Coopera BiegamBoLubię odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym Akademickiego Związku Sportowego w Łodzi, ul. Lumumby 22/26

Łódzki zespół BiegamBoLubię
Małgorzata Pskit
Mariusz Kotelnicki

Powiązane Posty