Nordic Walking w Justynowie – wywiad z Dorotą Lasotą

Podczas 5 edycji Dychy Justynów-Janówka zadebiutuje, tak ostatnio popularne chodzenie z kijkami czyli nordic walking. W Justynowie popularyzacją tej formy ruchu pod szyldem LZS Justynów zajmuje się od początku Dorota Lasota, która wspólnie z zawodnikami z Klubu startuje w wielu imprezach na terenie województwa łódzkiego (GP Łodzi, Chodzę po Łodzi, Mistrzostwa Ziemi Łódzkiej w Nordic Walking) oraz w Mistrzostwach Polski z Złotoryi. Poniżej prezentujemy wywiad z Dorotą Lasotą oraz kilka zdjęć z przesympatycznymi zawodnikami LZS Justynów w roli głównej. 

Dorota ile to już lat chodzicie z kijkami po Justynowie i Janówce?

17 grudnia minęły 2 lata

Na pierwsze treningi przychodziło pewnie niewiele osób…

Na pierwszym organizacyjnym spotkaniu było kilkanaście osób, ale na pierwszym treningu pojawiło się zaledwie kilka osób. Część stwierdziła, że nauka techniki chodzenia jest zbyt trudna i skomplikowana i zrezygnowała. Te osoby do dziś spacerują sobie indywidualnie, podpierając się kijami, ale nie ma to nic wspólnego z prawidłowym wykorzystaniem kijów Nordic Walking. Ci, którzy zostali są z nami do dziś a potem dołączali następni. 

Ilu jest Was teraz regularnie spotykających się?

Od początku istnienia sekcji Nordic Walking w zajęciach uczestniczyło ponad 40 osób. Obecnie grupa liczy 20 stałych członków z Justynowa, Janówki , Bukowca, Gałkówka i Łodzi.

Gdzie się spotykacie i jak można się z Wami skontaktować gdyby ktoś chciał dołączyć do ekipy?

W okresie jesienno – zimowym spotykamy się w każdy czwartek o godz.18.00 na terenie straży pożarnej w Justynowie ul. Łódzka 74 i w niedziele o 11.00 w Janówce przy ul. Bedońskiej, jeśli nie mamy w tym dniu zawodów. Aby do nas dołączyć wystarczy przyjść na zajęcia. Nie potrzeba nawet posiadać kijów, bo można je wypożyczyć bezpłatnie. W czwartki niezbędne są lampki czołowe i te też są do wypożyczenia. Tak naprawdę to wystarczą chęci, dobre buty i zarezerwowanie ok.1,5 godziny na spacer z kijami. Można się kontaktować też bezpośrednio ze mną, chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Tel. 693 455 363

Jak często i na jakich dystansach trenujecie ?

Każdy marsz zaczynamy od rozgrzewki a kończymy ćwiczeniami rozciągającymi. Teraz w okresie zimowym w czwartki pokonujemy dystans ok.4km,  zajmuje nam to ok. 1,5 godziny a w niedziele ok.8km i na to już potrzeba 2 godzin ( maszerujemy szybciej).

Jakie partie mięśniowe rozwija nordic? Myślę, że chyba jest to dyscyplina bardziej ogólnorozwojowa niż samo bieganie?. 

Fenomen Nordic Walking polega na tym, że jest to bardzo łatwa i szybka do nauczenia forma aktywności.  NW jest idealny dla każdej grupy wiekowej, także dla sportowo niewyćwiczonych. Możliwy do uprawiania wszędzie i o każdej  porze roku. Jest bezpieczny i niezwykle prosty w opanowaniu. Stanowi świetną zabawę i jest bardzo towarzyski. Relaksuje, poprawia nastrój i pozytywnie uzależnia. Angażuje do ruchu aż 600 mięśni co stanowi 90% układu mięśniowego. Pozwala spalić ok. 400kalorii na godzinę. Odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa aż o 5kg na każdy krok ( w przeliczeniu na godzinę marszu to ok.28 ton po płaskim terenie i 35 ton w górach ).

Nordic  Walking doskonale kształtuje talię i pośladki. Buduje gorset mięśniowy wokół kręgosłupa, wzmacnia serce, wspomaga pracę układu krążenia i układu limfatycznego, wzmacnia mięśnie oddechowe, kształtuje prawidłową sylwetkę, pomaga utrzymać równowagę. Jednocześnie ćwiczy siłę, wytrzymałość i gibkość. Polecam Nordic Walking każdemu kto chce utrzymać zdrowie, kondycję i smukłą sylwetkę.

Mam takie spostrzeżenie, że chyba większość trenujących to jednak kobiety…

U nas w Justynowie zdecydowanie przeważają kobiety, ale w naszym zespole mamy 5 systematycznie trenujących panów. Natomiast ogólnie wśród uprawiających tę dyscyplinę sportu te proporcje są bardziej wyrównane. Na ostatnich zawodach GRAND PRIX Łodzi 27.01 startowało 72 chodziarzy z czego 34 to byli mężczyźni.

Co jest potrzebne żeby zacząć uprawiać tą dyscyplinę? Czy sprzęt do uprawiania nordicu jest drogi?

U nas wystarczy odpowiedni strój i obuwie, a kije są w posiadaniu klubu LZS Justynów i można je bezpłatnie wypożyczyć na każdych zajęciach. Ja raczej zachęcam najpierw do przyjścia na zajęcia i skonsultowania z instruktorem jakiego rodzaju kije byłyby odpowiednie. Często kijkarze pojawiają się na zajęciach z kijami trekkingowymi, a te nie nadają się do nauki prawidłowej techniki chodzenia Nordic Walking. Dlatego zanim zainwestujemy w sprzęt zasięgnijmy porady u doświadczonych instruktorów. Ceny dobrych kijów Nordic Walking zaczynają się od ok.100 złotych. Trzeba jednak pamiętać, że taki sprzęt nie wymaga konserwacji, nie zużywa się szybko i służy nam długie lata. Przy intensywnym użytkowaniu co jakiś czas należy wymienić jedynie groty.

Oprócz treningów bierzecie udział w zawodach. Gdzie konkretnie startujecie bo chyba najbardziej widoczni jesteście podczas GP Łodzi? 

Cykl startów drużynowych rozpoczęliśmy w listopadzie 2011r. właśnie na GRAND PRIX Łodzi. Wtedy wzięło w nich udział 7 osób. Teraz w obecnej edycji zarejestrowałam 15 zawodników. W 2012 r. startowaliśmy w I Ozorkowskim Marszu NW  na dystansie 10km. Na 80 chodziarzy nasza 4 osobowa drużyna była w pierwszej dziesiątce. W maju braliśmy udział w II Mistrzostwach Ziemi Łódzkiej w Nordic Walking w Wiączyniu Dolnym. Reprezentacja nasza liczyła 11 osób. Uczestniczyliśmy też w zawodach z cyklu CHODZĘ PO ŁODZI 2012.Zawody obejmowały 4 marsze na dystansie 5 i 10km w Parku na Zdrowiu i Lesie Łagiewnickim. W sierpniu pojechaliśmy na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w NW do Złotoryi. Tam nasza zawodniczka Karolina Lasota stanęła na podium zajmując  2 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Jesienią wzięliśmy udział w cyklu sportowych imprez charytatywnych pod nazwą BIEGAM POMAGAM.

W grudniu odbyło się w Łodzi V Ogólnopolskie Forum Nordic Walking, na którym otrzymałam wyróżnienie dla KIJKARZA ROKU za propagowanie Nordic Walking na terenach wiejskich.Miałam możliwość pochwalenia się wspaniałą drużyną z sekcji Nordic Walking w Justynowie. Mówiłam o naszych treningach, sukcesach na licznych zawodach ale też o innych formach integracji członków sekcji. Oprócz maszerowania z kijami spotykamy się przy ognisku, na wieczorkach  andrzejkowym, mikołajkowym, a teraz planujemy kulig, jeżeli tylko zima nas nie zawiedzie.

Jakie są najpopularniejsze dystanse dla tej dyscypliny? Na GP Łodzi dystans wynosi 5 km. Są też inne?

Rzeczywiście na GP to 5km, ale dystanse są bardzo różne. Zależy to od charakteru imprezy, terenu i organizatora. Na Mistrzostwach Polski było to 4km, 8km i 16km. Często jest to też dystans 10km. Ale oczywiście są też i dużo  dłuższe. Trzeba mieć jednak świadomość, że na dłuższy dystans trzeba się odpowiednio przygotować i wcześniej wychodzić naprawdę sporo kilometrów.

Kto z Waszej ekipy ma najlepsze wyniki?

Każdy startujący w zawodach idzie na miarę swoich możliwości. U nas nie ma niezdrowej rywalizacji. Każdy z naszej drużyny zawsze dochodzi do mety, a to dla niektórych jest naprawdę ogromny wysiłek. Wszyscy czekamy zawsze na mecie na ostatnią osobę z naszej drużyny. Traktujemy te starty raczej jako super zabawę i sprawdzenie siebie . Pobijamy swoje własne rekordy. Ale muszę wyróżnić Anię Rodak, która bardzo systematycznie trenuje i przygotowuje się do zawodów a efekty są już widoczne. W ostatnich 2 edycjach GP Łodzi Ania była najlepsza z naszej ekipy.

Ilu osób spodziewasz się na biegu w kwietniu w Justynowie?

Rekord na GP Łodzi wynosił 90 osób. Mam nadzieję, że uda nam się go pobić. 

Trasa to będzie początkowy i końcowy fragment trasy biegu głównego i raczej nie będzie to specjalnie trudna trasa nawet dla początkujących. Jakie jest Twoje zdanie na jej temat? 

Znam te trasę, bo 2 lata temu biegłam 10km podczas DYCHY. Teraz też czasami maszerujemy tamtędy z kijkarzami. Myślę, że każdy da sobie radę. Teren jest urozmaicony  a plenery w kwietniu urocze.

Powodzenia w dalszym popularyzowaniu nordic walkingu.

Dziękuję i do zobaczenia .

Rozmawiał :  Krzysztof Józefowicz

 

Powiązane Posty