Łódź Business Run to część ogólnopolskiej akcji fundacji Poland Business Run. W tym roku tego samego dnia (2 września) w dziewięciu największych polskich miastach pobiegną pięcioosobowe sztafety. Pieniądze z opłat startowych i dobrowolnych wpłat w ramach akcji „Pomagam Bardziej” pomogą beneficjentom wybranym przez fundację.
W tym roku łódzcy biegacze pobiegną m.in. dla Aleksandry Cydejko, Wojciecha Wlazły i Anny Łomotowskiej. Jak bardzo wsparcie jest cenne przekonuje Beata Wosiecka. Nogę straciła w wyniku choroby. – Przez ten rok bardzo dużo zmieniło się w moim życiu, bo wróciłam do pracy na stanowisku sekretarki w dużej firmie. To rzadkość, by pracodawcy zatrudniali osoby niepełnosprawne. To zasługa fundacji, dzięki której mam profesjonalną protezę i właściwie poruszam się o własnych siłach. To mi dało bodziec do tego, że chce się pracować, chce się być wśród ludzi. Dla niepełnosprawnych to najlepsza rehabilitacja – podkreśla Beata Wosiecka.
Tegoroczna beneficjentka Anna Łomotowska, której też amputowano nogę dodaje: – Ci ludzie, którzy biorą udział w biegu robią to dla nas i dają nam iskierkę nadziei na lepsze życie. A tym lepszym życiem jest właśnie nowa część ciała, czyli proteza. Jestem osobą żywiołową i nie mogę się doczekać, kiedy m.in. dzięki pomocy tylu osób będę mogła lepiej funkcjonować, przestać siedzieć w domu i wrócić do pracy.
Poza pomaganiem niepełnosprawnym i promocją aktywności fizycznej, celem Poland Business Run jest integracja lokalnego biznesu. To właśnie firmy są współorganizatorami biegu – oddelegowują pracowników, by pomagali w organizacji wydarzenia. Niektóre z nich jak np. Infosys wystawiają nawet 25 sztafet. Inne – jak Conduent – pomagają w dniu wydarzenia np. organizują atrakcje dla najmłodszych.
– Każdego roku nasi pracownicy z ogromnym entuzjazmem tworzą sztafety. Mamy też grupę wolontariuszy, którzy wspierają bieg w kwestiach organizacyjnych – mówi Katarzyna Kijewska z firmy Conduent. – Dla nas udział w Łódź Business Run to pomaganie potrzebującym, promowanie aktywności fizycznej, ale także okazja do integracji łódzkiego środowiska biznesowego. 500 sztafet, 2500 biegaczy to robi ogromne wrażenie.
Firmy, które decydują zostają sponsorami, zwracają uwagę na rolę społecznej odpowiedzialności biznesu. – Fujitsu zawsze angażowało się w pomoc potrzebującym. Nie byłoby to możliwe bez naszych pracowników, którzy są zawsze gotowi wspierać, a także władz miasta kreujących przyjazne środowisko biznesowe. Jako jeden z największych pracodawców w regionie łódzkim bierzemy odpowiedzialność za wspieranie lokalnych społeczności i włączamy się w działalność charytatywną. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współorganizować tegoroczny Łódź Business Run. Życzę oczywiście świetnych wyników, ale nie zapominajmy, że chodzi przede wszystkim o pomaganie, a nie wygrywanie – podkreśla Piotr Jankowski, Head of Global Delivery Center Poland.
W tym roku start (i meta) będzie ustawiona na al. Kościuszki na wysokości strefy restauracji i barów Piotrkowskiej 217. Około 4-kilometrowa trasa w dużej części będzie wiodła po terenie campusu Politechniki Łódzkiej.
– To inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym. A uczelnia wyższa to też instytucja, która powinna promować takie zachowania. Rolą Politechniki Łódzkiej jest też propagowanie zdrowego trybu życia. Inicjatywy sportowe są przez nas bardzo mile widziane. Nie dość więc, że będziemy gościć biegaczy, to mamy nadzieję, że nasze sztafety będą walczyć o zwycięstwo – zaznacza doc. dr inż. Marek Sekieta, pełnomocnik rektora PŁ ds. kształcenia:
Wartości jakie za sobą niesie udział w Łódź Business Run i pomoc niepełnosprawnym doceniają także ponad podziałami władze samorządowe i rządowe. Honorowym patronatem bieg objęli Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego i Zbigniew Rau, wojewoda łódzki.
– Prezydent miasta jest sercem zarówno z biegaczami, jak i z osobami, dla których zbierane są pieniądze. Bardzo cieszymy się, że ten bieg tak szybko się rozwija, bo to już piąta edycja i wszystko na to wskazuje, że z rekordową frekwencją – mówi Marek Kondraciuk, dyrektor wydziału sportu Urzędu Miasta Łodzi. – W tym biegu najważniejszy jest udział. Łódzki świat biznesu pokazuje, że jest wrażliwy na niedolę innych. Urząd Miasta Łodzi bardzo życzliwie traktuje przedsiębiorców. Zależy nam, by ich przybywało w naszym mieście, bo dzięki temu dla mieszkańców rynek pracy będzie coraz większy.