7. Pabianicki Półmaraton – padł rekord frekwencji

W minioną niedzielę w Pabianicach odbyła się siódma edycja Pabianickiego Półmaratonu. Stowarzyszeniu „Wszystko Gra – Pabianice”, organizatorowi półmaratonu, po raz kolejny udało się pobić rekord frekwencji: na linii mety, pomimo prawdziwie letniej aury zameldowało się bowiem aż 1223 biegaczy i biegaczek. Wśród mężczyzn zwyciężył Sergii Okseniuk z Ukrainy, uzyskując czas 01:10:33, a wśród kobiet triumfowała Katarzyna Karmarenko, również z Ukrainy, która trasę półmaratonu przebiegła w 1 godzinę, 20 minut i 27 sekund. 

O tym, że VII Pabianicki Półmaraton będzie rekordowy pod wieloma względami, organizatorzy wiedzieli już na kilka dni przed zawodami.

– Rok temu szóstą edycję ukończyły 1053 osoby – mówi Kamila Pokora, wiceprezes Stowarzyszenia „Wszystko Gra – Pabianice”. – W tym roku taka liczba opłaconych zgłoszeń widniała na naszym koncie już 20 marca, co pozwoliło nam coraz śmielej myśleć o kolejnym rekordzie frekwencji.

I tak też się stało. Pierwsi biegacze pojawili się w sobotę w hali koszykówki pabianickiego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na długo przed oficjalnym otwarciem biura zawodów, a tłok przy każdym z ośmiu stanowisk trwał nieprzerwanie aż do zamknięcia. Jeszcze więcej pracy przy wydawaniu pakietów było w niedzielny poranek.  

Nie zawiodła również pogoda; pabianickie termometry wskazywały w chwili startu półmaratonu, a więc o godzinie 11:00, 22 stopnie Celsjusza, co przy niemal bezchmurnym niebie zapowiadało prawdziwie letnie warunki na co prawda szybkiej, lecz w większości odsłoniętej i dobrze nasłonecznionej trasie. Na szczęście dwie kurtyny wodne ustawione przez strażaków oraz cztery punkty odżywcze z wodą, bananami i czekoladą umożliwiały biegaczom uzupełnienie płynów i szybko topniejących w takich w takich warunkach rezerw energetycznych.

Pabianicki Półmaraton od lat cieszy się dużą popularnością, między innymi dlatego, że tego dnia odbywa się kilka imprez towarzyszących. Razem z półmaratończykami wystartowali bowiem również uczestnicy Biegu na 5 kilometrów, którego pierwsze trzy kilometry pokrywają się z trasą półmaratonu, a wcześniej, bo o godzinie 9:00 odbył się Pabianicki Półmaratonik, czyli biegi na dystansach od 200 do 800 metrów przeznaczone dla najmłodszych. W tym roku w siedmiu kategoriach wiekowych wystartowało prawie 400 dziewcząt i chłopców. Tradycyjnie już też najodważniejsze i najsprawniejsze panie wzięły udział w Biegu na Szpilkach, 100-metrowym sprincie w butach na wysokim obcasie 

Wyniki:

Półmaraton

5km

tekst: Piotr Pezdaj

Powiązane Posty