Monika Stefanowicz i Albert Matebor Kiplagat zwycięzcami DOZ Maraton Łódzki z PZU

Monika Stefanowicz z Polski (2:29:28) oraz Albret Matebor Kiplagat z Kenii (2:11:49) zwyciężyli w DOZ Maratonie Łódzkim z PZU. Drugi wśród mężczyzn był Dereje Tadese Raya oraz Gelgelo Tona Outoya, obaj z Etiopi. Druga z kobiet na mecie zameldowała się Polka, Agnieszka Mierzejewska oraz reprezentantka Ukrainy Tatyana Vernyhor. Monika Stefanowicz została również Mistrzynią Polski w maratonie. 

Rywalizacja na trasie DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU rozpoczęła się już o 8:42. Pierwsze, z różnicą 18 minut i 29 sekund wystartowały kobiety – tyle wynosi różnica pomiędzy rekordem Polski Małgorzaty Sobańskiej i Henryka Szosta. Reszta maratończyków razem z elitą mężczyzn wystartowała punktualnie o 9:00. 

Cały czas starałam się nie oglądać na inne zawodniczki, tylko biec swoim tempem. Na 37 km już wiedziałam, że jak będę trzymać się planu to uda się zdobyć Mistrzostwo Polski. Udało to tępo się utrzymać. Wbiegłam na metę przed mężczyznami i zgarnęłam wszystko dzisiaj – powiedziała po zawodach Monika Stefanowicz.

Wygrywając w DOZ Maratonie Łódzkim z PZU Monika Stefanowicz zapewniła sobie tytuł Mistrzyni Polski i nagrodę w wysokości 10 000 zł. Za zwycięstwo w maratonie otrzymała 12 000 $ oraz kluczyki do nowego Forda Fiesty.  

Rywalizacja mężczyzn była równie zacięta. Przez bardzo długi czas zawodnicy biegli w 8 osobowej grupie. W tej grupie był również Yared Shegumo. Na 20 kilometrze, pierwszy próbę ucieczki podjął Tadesse Raya ale szybko został doścignięty przez grupę. Zawodnicy biegli razem do 26 kilometra. Tam ponownie atak podjął Tadesse Raya do którego dołączył się Matebok Kiplagat. Grupa pościgowa, utrzymywała się ok. 80 metrów na uciekającymi zawodnikami, ale nie była wstanie ich dogonić. Na ostatnim kilometrze zdecydowanie przyspieszył Albert Matebor Kiplagat i to on jako pierwszy z mężczyzn minął linię mety. 

Równolegle z maratończykami wystartowali biegacze ALE 10k run. Zwyciężył Daniel Formela, który tydzień wcześniej został Mistrzem Europy w Duathlonie oraz Iwona Lewandowska, dla której był to start kontrolny przed przyszłotygodniowym maratonem w Londynie. 

Łącznie w DOZ Maratonie Łódzkim z PZU i ALE 10k Run wzięło udział ponad 4500 biegaczy. 

W sobotę w ramach DOZ Maratonu Łodzkiego z PZU odbył się bieg śniadaniowy Bakalland z BA! oraz bieg dla dzieci Omegamed Kids Run, w którym udział wzięło ponad 850 dzieci.

Foto by INES (jutro kolejna porcja zdjęć)

Wyniki:

DOZ Maraton Łódzki z PZU

DOZ Maraton Łódzki z PZU – Mistrzostwa Łodzi

ALE 10k Run

Oświadczenie organizatora:

Cały czas analizujemy przyczyny tego zdarzenia. Wiele wskazuje na to, że decydujący w tym wypadku był błąd ludzki i niewystaraczające oznakowanie trasy– mówi Michał Drelich, dyrektor z agencji Sport Evolution, organizator DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU. – Szczerze ubolewamy, że w ogóle do czegoś takiego doszło. Nam zdarzyło się to po raz pierwszy i oby ostatni. Incydent na trasie nie wypaczył wyników w klasyfikacji generalnej. Zawodnicy z elity, którzy pomylili trasę zajmowali dalsze miejsca. W przypadku Izabeli Trzaskalskiej po konsultacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz delegatem IAAF podjęliśmy decyzję o przyznaniu jej ex aequo z Ewą Kucharską brązowego medalu w Mistrzostwach Polski kobiet w maratonie. Wszystkie pozostałe osoby, o których nie wiemy, a pomyliły trasę prosimy o kontakt mailowy. Postaramy się wyjaśnić sytuację i na tyle na ile to możliwe poprawić wynik końcowy. Poszkodowanym osobom gwarantujemy bezpłatny pakiet startowy w przyszłorocznym maratonie w Łodzi – dodaje Michał Drelich.

Powiązane Posty