Pobiegli dla Niepodległej!

Niemal każde duże miasto ma swój Bieg Niepodległości, ma także Łódź! W niedzielę, 11 listopada w Parku Baden-Powella blisko 1000 uczestników wzięło udział w pierwszej edycji CITY TRAIL Biegu Niepodległości w Łodzi na dystansie 5 km. Był Hymn Polski, który zawodnicy zaśpiewali tuż przed startem. Były flagi narodowe – w rękach biegaczy, wymalowane na ich twarzach i rozwieszone w całym biegowym miasteczku. Słowem – było biało-czerwono i naprawdę wyjątkowo!

Przepiękną, świąteczną atmosferę stworzył Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Kilkudziesięciu harcerzy pobiegło z 15-metrową biało-czerwoną flagą w dłoniach!

– Pomysł zrodził się w głowie naszego Komendanta Chorągwi. Jest zapalonym biegaczem, a dodatkowo koordynuje Tydzień Patriotyczny, który organizujemy. W tym roku do wydarzeń w ramach tego tygodnia dołączyliśmy start w biegu. Zwykle z taką dużą flagą po prostu się idzie w marszu. My pobiegliśmy i nie wykluczamy, że w kolejnych latach flaga będzie jeszcze dłuższa, np. 50-metrowa – podkreśla Gaweł Kacprzak z ZHR.

Choć nie czasy były dzisiaj najważniejsze, najszybsi biegacze zostali nagrodzeni. Zwycięstwo odniósł Wojciech Sowik (czas 15:37), drugi był Grzegorz Petrusiewicz (16:01), a trzeci Maciej Budziński (16:22). Wśród kobiet najszybszą okazała się Magdalena Ciołak (19:07), druga była Marta Bukowska (19:32), a trzecie miejsce zajęła Magdalena Pierzchała (20:05).

– Dzisiaj mobilizacja była podwójna. To był mój ostatni i jedyny sprawdzian przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski w przełaju i jednocześnie bieg w setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Chciałem pobiec mocno i to się w zasadzie udało. Wynik mógłby być zdecydowanie lepszy, ale od startu do mety musiałem walczyć samotnie. Czuję się dobrze przygotowany do wspomnianych mistrzostw. Nie ukrywam, że trochę się stresowałem przed biegiem, ale Hymn naprawdę dodał mi otuchy. To w końcu wielkie święto – nie wypadało pobiec kiepsko – podkreślił po biegu zwycięzca – Wojciech Sowik. 

W biegu głównym wzięło udział blisko 1000. Dodatkowo w zawodach dla dzieci i młodzieży wystartowało ponad 360 młodych biegaczy. Był to największy bieg CITY TRAIL w Łodzi w historii cyklu. Zawodnicy otrzymali na mecie pamiątkowe medale, ze słowami Józefa Piłsudskiego z 1918 roku: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”.

Niedzielny bieg był częścią cyklu ogólnopolskiego CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, który potrwa do marca. Terminy pozostałych biegów edycji 2018/2019 w Łodzi to 2 grudnia, 13 stycznia, 3 lutego, 10 marca. Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Lokalnym współorganizatorem cyklu jest firma inesSport. 

Powiązane Posty