Startują zapisy do kolejnej edycji Grand Prix CITY TRAIL!

To już piąty ogólnopolski sezon przełajowych „piątek”. W nowej edycji zawody będą odbywały się w dotychczasowych lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W każdej z nich zaplanowanych jest po 6 biegów, a to oznacza, że na cykl złoży się aż 60 imprez. Pierwsze zawody już 25 września w Trójmieście. Zapisy ruszają w czwartek, 25 sierpnia.

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden to swego rodzaju ewenement. Biegi odbywają się w trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy, w dziesięciu lokalizacjach w całej Polsce i są organizowane jako cykl Grand Prix przez jedną ekipę. Ze świecą szukać drugiej tego typu imprezy w Polsce i w Europie. – Szczerze mówiąc nie znam podobnego cyklu imprez. Być może są organizowane, ale nie dotarliśmy do żadnej wzmianki o nich. W każdym razie planując nasze biegi nie wzorowaliśmy się na nikim. Zależało nam na stworzeniu możliwości do biegania w okresie jesienno-zimowym dla każdego – zarówno początkujących truchtaczy, jak i zawodowców, czy ambitnych amatorów. Drugim ważnym elementem był dystans i możliwość porównywania wyników. Stąd postawiliśmy na 5km, tak by nikt nie miał problemu z pokonaniem trasy. Dodatkowo od początku nie wprowadzamy limitu czasu. Porównywalność wyników jest możliwa dzięki stałym trasom – w trakcie cyklu biegi w każdej lokalizacji odbywają się na tej samej trasie. Oczywiście w naszej kilkuletniej historii zdarzały się pewne zmiany, ale generalnie staramy się dawać biegaczom możliwość zestawienia swoich czasów rok do roku – szczegółowo wyjaśnia Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i dyrektor cyklu. – Muszę tutaj dodać, że w dwóch miastach – Łodzi i Szczecinie w organizację zawodów są zaangażowane lokalne ekipy – są to firma InesSport i Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy. 

Terminarz edycji 2016/2017

Piąta ogólnopolska edycja rozpocznie się 25 września 2016 w Trójmieście. Przez kolejne weekendy – do 26 marca 2017 ekipa CITY TRAIL odwiedzi każdą z dziesięciu lokalizacji aż sześć razy. Poza pierwszym, kiedy to odbędzie się tylko jeden bieg – każdy weekend oznacza minimum dwie imprezy CITY TRAIL.

Schemat organizacji biegów jest stały – w Lublinie, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu zawody odbywają się zawsze w soboty. W Bydgoszczy, Trójmieście, Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Warszawie – citytrailowe biegi są organizowane w niedziele.

Terminy pierwszych imprez sezonu 2016/2017 w każdym z miast:

Trójmiasto – 25 września

Olsztyn – 1 października

Bydgoszcz – 2 października

Lublin – 8 października

Warszawa – 9 października

Wrocław – 15 października

Katowice – 16 października

Szczecin – 16 października

Poznań – 22 października

Łódź – 30 października

Pełny kalendarz można znaleźć na stronie www.citytrail.pl. 

Opłaty i pakiet startowy

CITY TRAIL to biegi tanie – pojedynczy start to koszt zaledwie 17,5 zł w przypadku płatności internetowej, bądź 25 zł jeśli opłaty dokonuje się w dniu zawodów. Jest też możliwość zapisania się od razu na cały cykl w jednym mieście – pakiet sześciu biegów to koszt 80 zł. I tutaj tegoroczna nowość – w tej kwocie znajduje się również koszulka techniczna marki Salomon ufundowana przez Sponsora Tytularnego cyklu – Nationale-Nederlanden.

Po każdym z biegów zawodnicy będą mogli posilić się w bufecie zaopatrzonym w ciepłą herbatę, napój dla sportowców Etixx oraz słodkie przekąski. W trakcie sześciomiesięcznych zmagań na uczestników biegów czekają również konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. 

Po zakończeniu edycji, wszyscy którzy ukończą co najmniej 4 biegi otrzymają pamiątkowe medale, a najlepsi zostaną nagrodzeni sprzętem marek Salomon, Suunto oraz produktami Etixx. Warto dodać, że wręczenie trofeów odbędzie się na siódmej – oddzielnej imprezie, która będzie miała uroczysty charakter.

CITY TRAIL Junior 

Od pierwszej imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Sport Dla Każdego (wcześniej pod nazwą Stowarzyszenie Grand Prix Poznania) w ramach zawodów odbywają się biegi dla dzieci i młodzieży. Dystanse są różne dla każdej kategorii wiekowej. Najmłodsi – mający mniej niż 5 oraz w wieku 6-7 lat – biegają 300m (kategorie D0 i D1). Nieco starsi – 8- i 9-latkowie (kategoria D2) – mają do pokonania 600m. Dzieci w wieku 10-12 lat (kategoria D3) pokonują 1km, natomiast młodzież od 13 do 16 roku życia (kategoria D4) startuje na 2km. – Zawody dla dzieci i młodzieży to nasz znak rozpoznawczy. Wiemy, że dla wielu biegaczy startujących w cyklu to bardzo ważne, że mogą zabrać ze sobą dzieci – w ten sposób spędzają razem czas, uczą swoje pociechy zasad fair play, pokazują jak dużo dobrego daje uprawianie sportu. Są rodziny, które startują u nas bardzo regularnie – mama, tata i dzieciaki – czasami jest to nawet trójka dzieci i wszyscy co miesiąc przychodzą na biegi, nawzajem się motywują, cieszą z sukcesów. Takie obrazki są teraz bardzo częste. Ale nie od razu było. Pamiętam biegi, w których na starcie nie stawał ani jeden zawodnik w danej kategorii. Nie zniechęciliśmy się, wierząc że to się zmieni. Dzisiaj widząc, jak z roku na rok liczba uczestników CITY TRAIL Junior rośnie – wiemy, że warto było czekać  – podkreśla Piotr Bętkowski, drugi z inicjatorów cyklu CITY TRAIL.

Opłaty startowe w CITY TRAIL Junior to 5 zł w przypadku zapisów na pojedyncze biegi oraz 20 zł jeśli opłata jest uiszczana z góry za cały cykl. Połowa z tych kwot jest przeznaczana na cele charytatywne. Najmłodsi – podobnie – jak dorośli otrzymują na koniec cyklu medale, a startujący w kategoriach wiekowych D2, D3 i D4 – nagrody za zajęte w cyklu miejsca. Wśród uczestników biegów do 7 lat nie będzie klasyfikacji stworzonej na podstawie miejsc na mecie, ale każdy, kto pobiegnie w edycji minimum 4 razy otrzyma nagrodę niespodziankę.

W poprzedniej edycji Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden wystartowało łącznie 9467 dorosłych biegaczy, którzy linię mety mijali 28 566 razy. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 3029 uczestników. Najbardziej popularne kategorie wiekowe to te do 5 lat i 10-12 lat. Sezon 2015/2016 przyniósł wzrost frekwencji na poziomie 10 % w biegach dla dorosłych oraz 38 % w zawodach dla juniorów.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Powiązane Posty