Rusza cykl CITY TRAIL!

Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. To miasta, w których odbędzie się kolejna – siódma już ogólnopolska edycja przełajowych biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pierwszy z sześćdziesięciu biegów sezonu już 29 września w Poznaniu!

Zaczęło się w Poznaniu

Na początek nieco historii, bo Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ma swoje początki już w roku 2010. Pierwsze zawody – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych – odbyły się 9 stycznia 2010 roku. Piotr Książkiewicz i Piotr Bętkowski – czyli pomysłodawcy imprezy byli wtedy studentami trzeciego roku poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Ku ich zaskoczeniu, w biegu, który miał być kameralny, wzięło udział ponad 300 osób. – Spodziewaliśmy się, że w zawodach pobiegną głównie znajomi i że będzie to kilkadziesiąt osób. Planowaliśmy nawet zrobić ręczny pomiar czasu – mierząc go stoperami. Po otwarciu zapisów okazało się, że zainteresowanie jest na tyle duże, że trzeba zorganizować elektroniczny pomiar i generalnie przygotować się lepiej niż początkowo mieliśmy zamiar. Tak właśnie się zaczęło. Dzisiaj mamy za sobą blisko 350 zorganizowanych biegów na 5 km w formule Grand Prix w kilkunastu polskich miastach i współprace z potężnymi markami, takie jak Nationale-Nederlanden, czy Salomon – podkreśla Piotr Książkiewicz.

Limity miejsc po raz pierwszy w historii cyklu

Od 2012 roku cykl odbywa się w formule ogólnopolskiej i co roku przyciąga tysiące nowych biegaczy. Rekord frekwencji w pojedynczym biegu należy do Poznania i wynosi 1234 osoby. Wynik ten raczej nie zostanie poprawiony w edycji, która rusza w sobotę, ponieważ w Poznaniu wprowadzony został limit miejsc – 1000 opłaconych karnetów na cały cykl i po 250 opłaconych pojedynczych startów (na każdy bieg oddzielnie). Drugą z lokalizacji, gdzie obowiązuje limit miejsc jest Szczecin – to 800 opłaconych karnetów i po 200 osób na pojedyncze biegi. W pozostałych lokalizacjach liczba uczestników jest nieograniczona. 

Biegi dla najmłodszych 

Warto dodać, że każdemu biegowi na 5 km będą towarzyszyć zawody dla dzieci i młodzieży – na dystansach od 300 m do 2 km. Podczas dziesięciu biegów cyklu wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji, które zorganizuje Sponsor Tytularny cyklu – Nationale-Nederlanden. Będą to kursy pierwszej pomocy oraz animacje dla najmłodszych. 

Bieganie dla każdego

Bieg CITY TRAIL mają charakter treningowy – tzn. wielu biegaczy traktuje te starty, jako przygotowania pod inne – dłuższe biegi. Z drugiej strony w zawodach nie ma limitu czasu, więc chętnie startują w nich początkujący biegacze, dla których pokonanie 5 km to często duże wyzwanie.

– Od lat aktywnie wspieramy Polaków w profilaktyce zdrowia i angażujemy się w projekty, które wspierają ten cel. Zainteresowanie zawodami CITY TRAIL imponująco rośnie z każdym sezonem. Pokażmy wspólnie, że coraz więcej kobiet i mężczyzn dba o swoje zdrowie i wprowadza w życie zdrowe nawyki, takie jak aktywność fizyczna, dieta i regularne badania – dodaje – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden. 

Opłaty startowe

Podstawowy pakiet sześciu imprez w jednym mieście to koszt 80 zł. Dodatkowym elementem karnetu będzie zimowa czapka do biegania. Jest też opcja dopłacenia 10 zł i skorzystania z pakietu PREMIUM, który zawiera stały chip do pomiaru czasu, dzięki czemu wystarczy pojawić się w biurze zawodów tylko raz w ciągu edycji. Można zapisać się także na pojedyncze biegi – start w jednym biegu to koszt 20 zł w przypadku płatności elektronicznej i 30 zł w biurze zawodów w dniu imprezy. Opłaty startowe w CITY TRAIL Junior to 5 zł w przypadku zapisów na pojedyncze biegi oraz 20 zł jeśli opłata jest uiszczana z góry za cały cykl.

Bieganie charytatywne 

W CITY TRAIL można także startować charytatywnie. Pakiet charytatywny oznacza dopłacenie 15 lub 30 zł (w zależności od tego, czy rejestracja dotyczy pojedynczego biegu, czy karnetu sześciu imprez), które zostaną przekazane na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zajmującej się pomocą krzywdzonym dzieciom. Również w przypadku biegów dziecięco-młodzieżowych istnieje możliwość wsparcia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – w skali całego ogólnopolskiego cyklu na bieganie charytatywne zdecydowało się już ponad 1200 osób, a zebrana kwota przekroczyła 26 000 zł.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Powiązane Posty