Robert Głowala i Zuzanna Mokros najlepsi w finałowym biegu CITY TRAIL

Od października, co miesiąc na ścieżkach Parku Baden-Powella odbywały się przełajowe biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W sześciu leśnych „piątkach” wzięło udział łącznie ponad 3000 zawodników – 2219 dorosłych oraz 801 dzieci. Ostatni bieg odbył się w niedzielę, 11 marca.

Wspomniane liczby oznaczają, że co miesiąc w zawodach CITY TRAIL biegało średnio 503 uczestników – 370 dorosłych i 133 dzieci. Najwyższą frekwencję odnotowano w listopadzie –440 dorosłych oraz 169 dzieci.

Zawody odbywają się w formule Grand Prix – aby zostać sklasyfikowanym w cyklu należy pobiec co najmniej 4 razy. Ta sztuka udała się 390 dorosłym. Wśród nich najlepszym został Wojciech Sowik, drugie miejsce wywalczył Adam Włodarczyk, a trzecie Paweł Kopaczewski. W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Kaczmarek, drugą lokatę zajęła Zuzanna Mokros, a trzecią – Magdalena Pierzchała.

Niedzielny bieg był nietypowy – czołówkę zawodów utworzyli zawodnicy, dla których bieg był „przetarciem” przed Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych (odbędą się one za tydzień w Żaganiu), ale którzy nie uczestniczą w rywalizacji w cyklu Grand Prix. Tym samym dwaj najmocniejsi biegacze klasyfikacji generalnej – zajęli miejsca poza podium. Bieg wygrał Robert Głowala, z wynikiem 15:31, który jest rekordem trasy.

– Trasa była dzisiaj wymagająca, dużo błota, nie do końca na kolce, które sprawdzały się na błotnistych odcinkach, a już mniej na kamieniach. Od początku ruszyłem mocno, a ostatnie 2 kilometry kontrolowałem rywali. Był to mój pierwszy start w CITY TRAIL w Łodzi – zobaczymy, czy pomoże w walce podczas mistrzostw Polski – mówił na mecie Robert Głowala, brązowy medalista mistrzostw Polski w półmaratonie z 2017 roku.

Trzecie miejsce zajął Tomasz Osmulski, który wygrał CITY TRAIL w edycji 2015/2016, jednak w kończącym się dzisiaj sezonie pobiegł dopiero drugi raz.

– Szczerze mówiąc myślałem, że trasa będzie bardziej zmarznięta, a zarazem szybsza, a okazało się, że dzisiaj mieliśmy wiosnę. Mocna konkurencja przed przełajowymi mistrzostwami Polski  umożliwiła zrobienie dobrego sprawdzianu. Jestem zadowolony zarówno z czasu, jak i miejsca, które dziś wywalczyłem. Mam nadzieję, że nasza ekipa z RKS Łódź powalczy za tydzień nie tylko indywidualnie, ale również w klasyfikacji drużynowej. Trzymajcie kciuki za biegaczy z Łodzi! – podkreślił po biegu Tomasz Osmulski, wielokrotny medalista krajowego czempionatu.

Wśród kobiet najlepszą okazała się Zuzanna Mokros – druga zawodniczka klasyfikacji generalnej (jej dzisiejszy czas to 18:28).

Linię mety niedzielnego biegu minęło 345 dorosłych, w CITY TRAIL Junior wystartowało 85 młodych adeptów biegania.

Uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań odbędzie się 27 marca w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Tego dnia zawodnicy odbiorą pamiątkowe medale (aby je wywalczyć należało pobiec co najmniej 4 razy w edycji), a najszybsi biegacze – zasłużone nagrody.

Łódź to jedna z dziesięciu lokalizacji, w których odbywają się biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Są to (poza Łodzią): Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz CITY TRAIL Junior są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Lokalnym współorganizatorem cyklu jest firma InesSport.