Letnia edycja CITY TRAIL przyciągnęła ponad 3700 biegaczy

2 tygodnie, 10 miast, 10 biegów, 2771 dorosłych biegaczy i 956 młodych zawodników – tak w telegraficznym skrócie wyglądała druga edycja wakacyjnego cyklu CITY TRAIL, który trwał od 18 do 29 lipca. Zawody CITY TRAIL kojarzą się głównie z jesienno-zimowym bieganiem. I słusznie – od czterech lat biegi organizowane pod tym szyldem towarzyszą biegaczom w całej Polsce w okresie od września do marca. Od 2015 roku przełajowe „piątki” odbywają się również w wakacje – choć w innej formule. – Letnia edycja, czyli CITY TRAIL onTour to 10 biegów, które organizujemy w dni powszednie, w godzinach popołudniowych. Cały cykl trwa dwa tygodnie. Żeby nie wyróżniać żadnego z miast biegi nie odbywają się w weekend – podkreśla Piotr Książkiewicz, dyrektor zawodów. – Nasze lipcowe tournée ma na celu przede wszystkim promocję jesienno-zimowego Grand Prix. To też odpowiedź na prośby naszych biegaczy, którzy chcą sprawdzać się na leśnych trasach także w letnich warunkach. 

W edycji 2015 cykl CITY TRAIL onTour rozpoczął się 18 lipca w Lublinie. Kolejne lokalizacje, jakie odwiedziła ekipa CITY TRAIL to: Warszawa, Olsztyn, Gdańsk, Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Łódź, gdzie 29 lipca cykl dobiegł końca.

Poznań nieznacznie na prowadzeniu 

Największym biegiem był ten w Poznaniu. Wzięło w nim udział 400 dorosłych biegaczy i 120 dzieci (zawodom CITY TRAIL zawsze towarzyszy rywalizacja dla najmłodszych adeptów biegania). Poznań to niekwestionowany lider CITY TRAIL w serii jesienno-zimowej – w ostatnim sezonie średnia frekwencja w poznańskich biegach wyniosła 1111 osób w biegu głównym i 319 w biegach dla dzieci. 

Tuż za stolicą Wielkopolski uplasowała się Warszawa z 396 zawodnikami i 122 dziećmi. Wysokie miejsce stolicy to pokłosie wzrostów z sezonu jesienno-zimowego. Warszawskie imprezy odnotowały 56-procentowy wzrost frekwencji względem poprzedniej edycji – średnio w każdym z sześciu biegów startowało 597 osób. 

Trzecie miejsce pod względem frekwencji zajęła w letnim cyklu Bydgoszcz – 354 dorosłych i 146 dzieci. Kujawsko-pomorska lokalizacja CITY TRAIL to od dwóch lat druga siła cyklu (za Poznaniem). 

Ogółem tegoroczna seria CITY TRAIL onTour przyniosła 10-procentowy wzrost frekwencji w biegu głównym. – Analizujemy nasze zawody nie tylko w kontekście porównania z poprzednią edycją CITY TRAIL onTour, ale również biorąc pod uwagę frekwencję w cyklu jesienno-zimowym. I tutaj bardzo nas cieszy zainteresowanie letnią edycją w Lublinie, który w okresie zimowym był na ostatnim miejscu w klasyfikacji, a w letnim znalazł się w połowie stawki – zaznacza Książkiewicz. 

Coraz więcej kobiet i dzieci

Kolejny wzrost to udział kobiet w zawodach CITY TRAIL onTour. 38,5% wszystkich biegaczy stanowiły panie. Największym zainteresowaniem płci pięknej cieszył się bieg w Poznaniu – aż 45,5% stanowiły biegaczki. Najmniej kobiet było w Lublinie – 28,5%. 

Przełajowe zawody przyciągały nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Podczas każdego biegu młodzi zawodnicy startowali na dystansach od 300m do 2km – w zależności od wieku. W dziesięciu imprezach CITY TRAIL Junior wzięło udział 956 uczestników – najwięcej w Bydgoszczy – 146. W trzech kolejnych miastach – Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu startowało kolejno 122, 121 i 120 biegaczy. Wzrost frekwencji w biegach dziecięco-młodzieżowych to 39%. – Od kilku lat kultywujemy wspólnie z dziećmi tradycję uczestniczenia w weekendowych zawodach biegowych CITY TRAIL. Dla mojej córki Olgi, która ma siedem lat i dziesięcioletniego Wiktora to już trzeci sezon. Trzeci rok radości z sukcesów, nauki przyjmowania porażek, pokonywania słabości, bycia wciąż lepszym, spędzania wspólnie czasu i przyjemność bycia razem. Czas wakacyjnego odpoczynku urozmaiciła nam impreza biegowa CITY TRAIL onTour. To była kolejna szansa na aktywne spędzenie czasu w gronie rodziny i znajomych. Taki nasz sportowy piknik z częścią sportową, towarzyską, lizakiem dla dzieci, zdjęciami i pogaduchami – mówi Krzysztof Biesiekierski z Olsztyna. 

Najszybsi z nagrodami 

Zawodnicy startujący w lipcowych zawodach na mecie otrzymywali medale za ukończenie biegu, a najlepsi byli dekorowani niemal od razu po wbiegnięciu na metę. W skali całego cyklu organizatorzy rozdali 540 nagród rzeczowych o wartości blisko 60 000 zł. To także istotna różnica w porównaniu z edycją jesienno-zimową, w której klasyfikacja jest tworzona na podstawie czterech najlepszych startów (cykl w jednym mieście składa się z sześciu imprez), a dekoracja odbywa się na oddzielnej imprezie – już po zakończeniu edycji.

Zwycięzcy poszczególnych biegów CITY TRAIL onTour 2016 to: Małgorzata Siembida i Adam Świrgoń (Lublin), Weronika Zielińska i Krzysztof Wasiewicz (Warszawa), Aleksandra Lisowska i Mariusz Pawłowski (Olsztyn), Elżbieta Tuwalska i Radosław Piotrowski (Trójmiasto), Paweł Ochal i Aleksandra Brzezińska (Bydgoszcz), Alicja Mińczuk i Filip Janowski (Szczecin), Patrycja Talar i Łukasz Wietecki (Poznań), Anna Ficner i Dariusz Boratyński (Wrocław), Katarzyna Golba i Mateusz Drąg (Katowice), Zuzanna Mokros i Tomasz Pietrzak (Łódź). 

– Najważniejsza impreza sezonu – mistrzostwa Polski za mną, więc aktualnie nie robię mocnych treningów, dzięki czemu czułem w biegu CITY TRAIL onTour „luz” w nogach i mogłem sobie pozwolić na swobodne przyspieszenie na finiszu – podkreślił na mecie zwycięzca rywalizacji we Wrocławiu – Dariusz Boratyński. Jego wynik to 15:33. – W drugiej części sezonu będę nastawiał się na eliminacje do mistrzostw Europy w przełajach. Bardzo chciałbym wystartować w tej imprezie. Z tego, co wiem trener nie ma zamiaru zmieniać schematu przygotowań w okresie jesienno-zimowym i będę regularnie startować w kolejnej edycji CITY TRAIL – dodał tegoroczny brązowy medalista MP na 5000m.

Początek edycji jesienno-zimowej już 25 września 

Edycja 2016/2017 Grand Prix CITY TRAIL, czyli cykl 60 biegów rozpocznie się 25 września 2016 w Trójmieście. Ostatnie imprezy są zaplanowane na 19 marca 2017 w Katowicach i Łodzi. Miasta uczestniczące w cyklu to poza wspomnianymi lokalizacjami: Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Zapisy do biegów ruszą w połowie sierpnia.

Sponsorem tytularnym jesienno-zimowych zmagań jest Nationale-Nederlanden. Partnerami głównymi są marki Salomon, Suunto oraz Etixx. 

Więcej informacji znajduje się na stronie www.citytrail.pl oraz na profilu imprezy na Facebook’u.  

Powiązane Posty