Grand Prix CITY TRAIL – startujemy!

Grand Prix CITY TRAIL to największy cykl biegów w Polsce – zawody odbywają się w 10 lokalizacjach. W okresie październik 2014 – marzec 2015 odbędzie się 60 imprez! Pierwszy bieg już w sobotę, 11 października w Lublinie. Grand Prix CITY TRAIL (dwie poprzednie edycje odbywały się pod nazwą Grand Prix zBiegiemNatury) to jesienno-zimowe przełajowe zawody na dystansie 5 km. Cykl jest kierowany do biegaczy w każdym wieku, z różnym doświadczeniem biegowym – także do zupełnie początkujących.

Na mapie Grand Prix CITY TRAIL 2014/2105 jest 11 miast: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź (która dołączyła do cyklu w tym roku startuje 30 listopada), Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Pierwsze zawody w edycji 2014/2015 odbędą się w sobotę, 11 października w Lublinie. Druga tegoroczna impreza już następnego dnia – w niedzielę, 12 października w Warszawie. 

Dlaczego warto startować na 5 km? Michał Bartoszak, olimpijczyk z Aten, 6-krotny mistrz Polski w biegach na 5000 m, 3000 m z przeszkodami oraz w biegu przełajowym przekonuje, że zawody na tym dystansie to bardzo pożądany element treningu – także maratońskiego. – Zimowe zawody na 5 km to kapitalny przerywnik żmudnego treningu. Podczas przygotowań do sezonu startowego, biegamy dużo kilometrów na podobnych prędkościach. Taki monotonny trening nie tylko nudzi głowę, ale także sprzyja kontuzjom. Bieganie bez różnicowania bodźców, powtarzanie tego samego ruchu sprawia, że bardzo łatwo jest przeciążyć stawy. Zawody na 5 km to urozmaicenie treningu, które może zapobiec kontuzjom. A przy tym taki cykl biegów daje możliwość monitorowania postępów i jest okazją do porównania z innymi biegaczami – mówi Michał Bartoszak, którego rekord życiowy na 5000 metrów to 13:29,72s.!

Tegoroczna edycja przyniosła nieco zmian, m.in. nową trasę w Lublinie. Zawody nadal będą odbywać się w Lesie Dąbrowa, jednak przebieg trasy jest inny. Biegacze w Warszawie niezmiennie będą startować w Lesie Młocińskim, na dokładnie tych samych ścieżkach, na których biegali w poprzednim sezonie.

Do udziału w leśnych zawodach zachęca także dziennikarka, biegaczka i propagatorka biegania – Ambasadorka Grand Prix CITY TRAIL – Beata Sadowska: – City Trail czyli to, co lubię. Bieganie w zieloności. W mieście, ale w lesie. Można obudzić nie tylko mięśnie. Można podglądać naturę. Można wystawić twarz do słońca i pędzić przed siebie. Polecam.

Grand Prix CITY TRAIL – jak sama nazwa wskazuje jest cyklem biegów, stąd nagrody są przyznawane po zakończeniu edycji. Klasyfikacja końcowa jest tworzona na podstawie wyników 4 najlepszych startów (stąd, aby być sklasyfikowanym należy wziąć udział w co najmniej 4 z 6 biegów w danym mieście). Również pamiątkowe medale są wręczane osobom, które ukończą co najmniej 4 biegi. Jeśli ktoś nie nastawia się na walkę o nagrody, ale chce dostać pamiątkowy medal – może startować w różnych miastach – ważne, aby wziął udział w 4 biegach. 

Elektroniczne zapisy odbywają się na stronie www.citytrail.pl i zawsze kończą się na trzy dni przed zawodami, co w praktyce oznacza, że jeśli bieg odbywa się w sobotę, zapisy są zamykane w środę o godz. 23:59, w przypadku zawodów rozgrywanych w niedzielę – elektroniczny formularz przestaje działać w czwartek o godz. 23:59. Osoby, które nie zdążą zapisać się przez internet, mogą dopisać się do listy startowej w dniu zawodów. Wysokość opłaty startowej jest uzależniona od terminu płatności. W przypadku osób, które zapiszą się przez internet najpóźniej na 7 dni przed biegiem opłata wynosi 12,5 zł. Jeśli bieg zostanie opłacony najpóźniej na 3 dni przed imprezą za start trzeba będzie zapłacić 15 zł. W dniu biegu opłata wyniesie 20 zł. Identyczna zasada będzie obowiązywać dla wszystkich miast będących częścią cyklu, przed każdym biegiem.

To jeszcze nie wszystko. Cykl jest kierowany także do dzieci i młodzieży – przed biegiem głównym odbywają się biegi CITY TRAIL Junior – na dystansach od 300 m do 3 km. Zapisy do biegów dla młodych sportowców odbywają się na stronie www.citytrail.pl (rejestracji dokonuje rodzic lub opiekun) oraz w dniu biegu w biurze zawodów. Opłata startowa to symboliczna złotówka.

Szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu akcji na Facebooku.

Powiązane Posty