Projekt “KORONA”

Korona maratonów – temat jeszcze z czasów, gdy na biegowej mapie Polski było dosłownie kilka biegów na 42,195 km. Myślę, że większość biegaczy wie o czym piszę. W ostatnich latach zainteresowanie ukończeniem „korony” chyba jednak zmalało. Tym niewtajemniczonym podpowiem, że chodzi o ukończenie w czasie dwóch lat pięciu maratonów: Dębno, Kraków, Wrocław, Warszawa (edycja jesienna) i Poznań. Teoretycznie, dla praktykujących maratończyków, w dwa lata nie powinno być problemu z wykonaniem tego zadania. Jednak nawet w takim rozłożeniu czasu trzeba będzie przebiec chociaż raz dwa maratony jesienne w odstępie jednego miesiąca. Na wiosnę wypadałoby po jednym.


Tegoroczne terminy wspomnianych powyżej maratonów wraz z dostępnymi na tę chwilę danymi dotyczącymi opłat oraz terminów zamieściłem poniżej:

Termin

Miejsce

Opłata

Termin niższej opłaty

11 kwietnia

Dębno

125 pln

30.03.2015

19 kwietnia

Kraków

100 pln

11.03.2015

13 września

Wrocław

90 pln

31.03.2015

27 września

Warszawa

Zapisy od kwietnia

 

11 października

Poznań

Czekamy na zapisy

 

Cała zabawa ma w praktyce jeden słaby punkt. Dębno, a konkretnie limit uczestników na poziomie 2000 osób i ograniczenie czasowe wynoszące 5 godzin. Do 5. stycznia, zapisanych i opłaconych było już ponad 1200 zawodników. Limit czasu jest chyba traktowany przez organizatorów dosyć liberalnie, bo w zeszłym roku na listach z wynikami widnieją czasy powyżej wspomnianych 5 godzin. Myślę, że w żadnym z pozostałych maratonów nie zabraknie miejsc. Nie będę ukrywał, że zapisałem się na Dębno, a za chwilę zrobię to samo z Krakowem.

Pomyślałem, że można spróbować ukończyć wszystkie maratony w jeden rok, o ile pozwoli na to stan zdrowia, (żona J) i nie wyskoczą jakieś losowe sytuacje. Jako alternatywa dla takich sytuacji pozostanie drugi rok. Nie przebiegłem jeszcze dwóch maratonów w odstępie siedmiu dni, ani trzech w przeciągu miesiąca. Zadanie jest jednak do wykonania przy zapewnieniu  odpowiedniego odżywiania i prawidłowej regeneracji pomiędzy startami. Tempo takich biegów też musi być co najmniej wyważone.

Jeżeli powyższy tekst zainspirował maratończyków do podjęcia wyzwania i zmierzenia się z próbą własnych sił, proszę o kontakt mailowy na: sklep@trucht.com. Jeśli będzie zainteresowanie w tym temacie, zorganizujemy wówczas spotkanie w celu omówienia projektu „korona”. W zespole zawsze łatwiej ukończyć taki maraton maratonów i można również ograniczyć jego koszty (np. paliwo, jadąc wspólnymi samochodami). Miło będzie też mieć możliwość wymiany doświadczeń i poglądów dotyczących taktyki biegów, wspomnianej powyżej regeneracji oraz odżywiania podczas wysiłku czy po zawodach.


 

Krzysztof Józefowicz

Sklep dla biegaczy – Trucht.com


 

Powiązane Posty