Prof. Janusz Szosland – wspomnienie

Uczestników było ponad 100. Startowaliśmy z geometrycznego środka Polski – Piątku. Dowieziono nas z Łodzi autobusem. Byłem podniecony i wzruszony. Pierwszy raz z życiu, mając już 53 lata, brałem udział w imprezie sportowej – można powiedzieć w zawodach. Przyglądałem się „konkurentom” oceniając swoje szanse. Marzyłem tylko o jednym – o ukończeniu tego rajdu. Obecność przyjaciela, ze mną od kilku lat trenującego, dr Henryka Kuńskiego, była dla mnie niezwykle budująca. Przed nami były do przebycia 33 kilometry.

Jak nazwa imprezy wskazywała, przyjęto nie lity bieg, lecz kombinację ostrego marszu, truchtania i wreszcie biegu. Całość trasy była podzielona na cztery etapy. Ruszyliśmy o 10;30. Na piersiach miałem numer „3”. Na pierwszym odcinku nastąpiła „weryfikacja” uczestników.  Kto nie przebył 7,5 kilometra w ciągu 1 godziny nie był dopuszczony do dalszego współzawodnictwa. Znakomita, bezdyskusyjna, naturalna selekcja, chroniąca nieprzygotowanych przed nadmiernym obciążeniem fizycznym na dalszych odcinkach. O 11: 30 wbiegliśmy na trasę drugiego etapu liczącego 11,2 kilometra. Musieliśmy się zameldować w Michałowie. Tam był krótki odpoczynek, otrzymaliśmy posiłek, napoje. Leżałem w lasku z nogami wysoko wspartymi o sosnę i podziwiałem piękno okolicy. Nie jest to literacki ozdobnik, ale podkreślenie rzeczywistego, tak silnego wrażenia, że po paru tygodniach wróciłem do tej okolicy, nabyłem działkę i zbudowałem po latach domek letniskwy .- Janusz Szosland – „Textilcross 1979-2009”

W piątek o godz. 13.30 odbędzie się pogrzeb prof. Janusza Szoslanda z Politechniki Łódzkiej. Był znanym w Polsce i na świecie włókiennikiem Nie żyje prof. Janusz Szosland. Nauczyciel i wychowawca kilkunastu pokoleń włókienników na Politechnice Łódzkiej. Twórca Architektury Tekstyliów na Wydziale Włókienniczym, kierownik Katedry Tkactwa, dyrektor Instytutu Mechanicznej Technologii Włókna, dziekan Wydziału Włókienniczego, założyciel Akademii Inżynierskiej w Polsce, honorowy prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich, honorowy członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, członek rady oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Profesor był też do ostatnich chwil życia zaangażowany w działania Stowarzyszenia Wychowanków PŁ, był pomysłodawcą idei “Złote Dyplomy” dla absolwentów PŁ.
Profesor Janusz Szosland urodził się 16 stycznia 1925 r. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 9 stycznia 2015 r. na Cmentarzu Starym w Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 o godz. 13.30.
Textilcross w 2014 roku miał swoją 35, oby nie ostatnią edycję. Pan Profesor był i pozostanie jego twórcą i duszą. Przeżył swoje życie  w pełni formy do końca, tak jakby się marzyło każdemu biegaczowi. Przytoczone powyżej słowa, rozpoczynające pierwszy rozdział monografii o Textilcrosie, są przepiękne, stanowią sedno sportu amatorskiego. W ogóle cała monografia jest przepiękna i każdemu polecam jej lekturę. Nie znałam Profesora osobiście, ale nie ukrywam wielkiego wpływu jaki miał On na moje bieganie. Odkąd została biegaczką – amatorką nie opuściłam ani jednego Textilcrosu i  nie przeczytałam lepszej książki o bieganiu niż „Textilcross”.

 

Powiązane Posty