Biegacze, pomożecie?

W ostatnią sobotę 5 grudnia odwiedziłem jako reporter charytatywny bieg „Jestem Mikołajem” w parku na Zdrowiu, zorganizowany przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 3 w Łodzi przy ul. Praussa 2 na Osiedlu im. M. Mireckiego. Nie była to ich pierwsza impreza tego typu. W maju br. zrobili już w tym samym miejscu Bieg Po Nowe, przy okazji którego zbierali na sprzęt sportowy dla Ośrodka. Tak wtedy jak i teraz, wsparcie techniczne zapewnił im dobrze nam znany trener i organizator biegów Radek Sekieta. Tym razem zbiórka pieniędzy odbywała się na zakup paczek świątecznych dla dzieciaków, podopiecznych Ośrodka. Przy okazji dowiedziałem się o najnowszym problemie, jaki ich spotkał.

 

Relacja i zdjęcia z biegu:

http://www.festiwalbiegowy.pl/biegajacy-swiat/lodz-zostales-mikolajem-przyjdz-na-konsultacje-foto#.VmYM1L8m3IU

To już drugi organizowany przez nas bieg charytatywny – powiedziała pani dyrektor MOS, Katarzyna Wolska-Kumosińska. Pomysł wziął się z chęci połączenia dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym ze środowiskiem biegaczy. Dzieciaki chętnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, a bieg wyjątkowo przypadł im do gustu.

Niestety władze miasta mają plan, by Ośrodek przenieść do budynku dawnego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 przy ul. Częstochowskiej 36. Tamten obiekt nie posiada żadnego zaplecza sportowego, a większość zajęć profilaktycznych z wychowankami ukierunkowana jest na sport. Z wieloletniej praktyki wynika, że taka forma terapii jest wyjątkowo skuteczna w pracy z młodzieżą z problemami i zagrożoną wykluczeniem.

Obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się boisko Orlik oraz do piłki plażowej. Ośrodek posiada także bardzo dobrze wyposażoną siłownię i zbudowaną własnymi siłami ściankę wspinaczkową. Sąsiedni park na Zdrowiu zapewnia wspaniałe tereny biegowe. Szkoda byłoby utracić miejsce z takimi warunkami.

Budynek przy Częstochowskiej ma mniejszą powierzchnię i znacznie gorsze warunki. Kto miał kiedykolwiek do czynienia z trudną młodzieżą, wie co oznacza ściśnięcie takich dzieciaków na mniejszej przestrzeni bez możliwości wyładowania energii przez sport. Przeniesienie wyposażonej z takim trudem ścianki i siłowni w tamto miejsce byłoby niemożliwe, po prostu z braku odpowiednich warunków lokalowych. Nie ma tam nawet zwykłej sali gimnastycznej.

Zainteresowani łódzcy biegacze mogą pomóc Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w zachowaniu obecnej lokalizacji, przychodząc w celu wyrażenia swojej opinii na konsultacje społeczne, które odbędą się w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, ul. Zawiszy Czarnego 39, we wtorek 15 grudnia 2015 w godz. 17-20. Wcześniej można także w inne dni przyjść do Ośrodka (ul. Praussa 2, Osiedle im. M. Mireckiego), by przedstawić opinię na piśmie (są gotowe formularze). Opinie te zostaną dostarczone na konsultacje.

Zostaliście w sobotę Mikołajami – pomóżcie jeszcze raz. Nie mogliście być na biegu – wykażcie się teraz!

Pomożecie? 😉

k

Powiązane Posty