XIX Konecki Maraton Pieszy na 50 km

W sobotę 18 czerwca 2011r. na Ziemi Świętokrzyskiej odbyła się XIX edycja Koneckiego Maratonu Pieszego na 50 km, którego organizatorami byli O/PTTK Końskie i KTA PTTK „PASAT”. Charakterystyczną cechą tej imprezy jest fakt, iż ma ona znaczenie honorowe. Nie jest istotne kto dojdzie pierwszy, a kto ostatni, liczy się pokonanie całego dystansu marszem lub biegiem w określonym limicie czasu  – 14 godzin. To sprawia, że maraton ten jest ogólnodostępną imprezą turystyczno – rekreacyjną i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku na starcie zjawiło się 132 uczestników, z czego około 100 pokonało cały dystans 50 km, mieszcząc się w limicie czasowym. Byli to głównie mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Nie zabrakło również reprezentantów pozostałych regionów Polski, a nawet zagranicznych gości (liczna grupa słowackich piechurów).
    XIX Konecki Maraton Pieszy przebiegał szlakami turystycznymi oraz oznakowaną przez organizatorów trasą i rozpoczynał się w Skarżysku – Kam. a kończył w Sielpi. Na starcie otrzymaliśmy mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi oraz opisem trasy. Pierwsze 15 km, które prowadziły przez Rez. „Dalejów”, pokonaliśmy zachwycając się niezwykłymi walorami przyrodniczymi Suchedniowsko – Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Koło dwudziestego km podziwiać mogliśmy dostojne, wiekowe dęby w okolicach wsi Kopcie. Środkowa część trasy prowadziła przez okoliczne wsie: Kucębów Dolny, Luta, Krasna, Smyków, Stara Wieś, Wąsosz Nowiny, gdzie wielokrotnie witali i pozdrawiali nas ich mieszkańcy. Na 43 km dotarliśmy do Nieba… (okolica dobrze znana uczestnikom Cross Maratonu „Przez Piekło do Nieba”), a następnie przywitano nas na mecie w Sielpi. Tak zakończyliśmy nasz pierwszy pieszy maraton z czasem 08:05:45.
    Oficjalne zakończenie imprezy odbyło się następnego dnia rano, podczas którego wszystkim uczestnikom, którzy pokonali dystans 50 km, wręczono pamiątkowe dyplomy oraz medale.
    Impreza ta bardzo przypadła nam do gustu. Mamy nadzieję, że w przyszłorocznej edycji Koneckiego Maratonu Pieszego na 50 km, razem z nami Łódź będą reprezentować także inni mieszkańcy naszego miasta. A my już teraz przygotowujemy się do udziału w X Supermaratonie Pieszym na 100 km – „Koneckiej Setki”, która odbędzie się w dniach 2 – 4 września 2011 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia:
Małgorzata Cuper i Maciej Konwerski

Powiązane Posty