Ambasador Ultra Kamieńsk wystartuje w Tor Des Geants

Jarek Feliński: Każda historia ma swój początek. Na początku tej było zdjęcie, na które przypadkiem natknąłem się  w sieci. Dość surowe miejsce. Facet wyraźnie usatysfakcjonowany tym, że udało mu się tam znaleźć. Raczej nie jest to meta biegu. Choć gest triumfu. Trochę googlania sporo wyjasniło. Zdjęcie jest z wrzesnia 2014. Gość nazywa się Nick Hollon. Biega ultra. Długie. Często i mocno. W wieku 25 lat jest po Western States, Ronda del Cims i masie innych działających na wyobraźnię biegów. A w roku 2009, w wieku 19 lat , jako najmłodszy w historii ukończył Badwater. Do dziś dzierży rekord w kategorii do 20 lat.

Miejsce nazywa się Col de Malatra , jest przełęczą leżącą na wysokości 2925m. w paśmie Alp otaczającym Dolinę Aosty w płn. Włoszech. Co jeszcze wyróznia miejsce to to, że znajduje sie na  315-tym kilometrze pewnego biegu i kończy ostatnie konkretne podejście. Potem jest juz tylko 17 km w dół i meta w Courmayeur.   

No więc moja historia zaczyna sie od tego, że wyobraziłem sobie, iż chciałbym spróbować tam dotrzeć w trakcie tego biegu i dowiedzieć się jakie to uczucie zdobyć tę ostatnia górę. I za miesiąc,  13.09, spróbuję.

Fakty są takie:

Bieg nazywa się TOR DES GEANTS.

Do pokonania jest 332km wokół doliny Aosty. Do zaliczenia po drodze jest ok 24000m pod górę (obrazowo to będą mniej więcej 24 podejścia z Kuźnic na Kasprowy) . Na trasie jest 25 przełęczy powyżej 2500m w tym kilka miedzy 3000m a 3300m. Limit czasu na zabawę to 150 godz. czyli ponad 6 dni . Zaczyna się w niedzielę o 10, a metę zamykają w sobotę o 18. Zwycięzca wyrabia się z reguły w 70-80 godz, czyli 3 doby. Samego mnie dziwi dlaczego tak wolno tam idzie. I pewnie się w brutalny sposób tego dowiem na miejscu 😉

Na mecie melduje się z reguły około połowy uczestników, ale to raczej norma na takich imprezach. Tor des Geants ukończyło dotąd kilku Polaków, 4 czy 5. Najlepsi z nich zakręcili sie koło 120 godz. Rozmawiałem z niektórymi. Mówili że było fajnie, ale z jakimś dziwnym uśmieszkiem. Tak , że do konca im nie wierzę 😉

I króciutki film wprowadzajacy w temat

 

Cała masa przygotowań już za mną. zarówno tych sportowych jak i logistycznych. Nabiegałem w tym roku kilka imprez miedzy 100 a 140km. Udało się przy tym , co niemniej ważne, uniknąć poważniejszych kontuzji. Choć negocjacje z lewym kolanem będą pewnie trwały do samego startu.

Został jeszcze tylko Bieg Granią Tatr 15.08, do zaliczenia, na zaciągnietym hamulcu , treningowo, coby sobie krzywdy na koniec nie zrobić. Bieg na który strasznie się cieszę. Atmosfera, trudność , piękno Tatr na biegowo są absolutnie bezkonkurencyjne, nawet w zestawieniu z biegami w wyższych górach, w których miałem przyjemność uczestniczyć. 

Organizacyjnie, do ogarniecia było niebagatelne wpisowe, sporo ciuchów, sprzętu obowiązkowego i po prostu potrzebnego, zestaw żeli i suplementów na tydzień wysiłku itd.

I tu chciałbym podkreślić decydujący udział firmy TOYA., której pomoc pozwoliła pokryć większość kosztów przedsięwzięcia. Wielkie dzięki ! Chciałbym też podkreślić osobiste zaangażowanie w projekt, prezesa firmy TOYA, pana Witolda Krawczyka, który jako pasjonat wypraw rowerowych, zamierza współuczestniczyć w wyjeździe. Trasa kilkudniowego rajdu alpejskimi dolinami pozwoli mu dotrzeć do niektórych punktów na trasie mojego biegu. Więc, biorąc pod uwagę konfigurację terenu, jego też czeka konkretna wyrypa 😉 A ja mogę liczyć na dodatkowy support na miejscu. Jeszcze raz – dziękuję. 

Startuje 700 osób z całego świata. W tym trójka z Polski: ja i 2 kolegów z Rzeszowa. 

Myślę że jest masa powodów dla których można  tego biegu nie ukończyć. Począwszy od prozaicznych obtarć, urazów, przez kryzysy energetyczne, brak snu, haluny, wysokość na jakiej jeszcze nie przebywałem, załamanie pogody itd. itd… Więc, jak na razie, ta historia utkana jest z jednego marzenia i setki lęków.

Ale spróbować mus 😉

A góry powiedzą co o tym myślą.

Jarek Feliński jest również jednym z czterech bohaterów filmu „Biegacze” – szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie PolakPotrafi.

Powiązane Posty