Leśna Doba – nowy bieg ultra w województwie łódzkim!

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników długich wybiegań. Od kilku dni dostępny jest już regulamin Ultramaratonu Leśna Doba, jednego z biegów należącego do cyklu Łódzkie Ultra. Ruszyły również zapisy do tego nietypowego i najdłuższego biegu w naszym województwie. Głównym organizatorem Leśnej Doby jest Stowarzyszenie „Wszystko Gra – Pabianice”, znane już chociażby z tego, że od kilku lat dostarcza nam w postaci Pabianickiego Półmaratonu przedmaratońskiej rozrywki na najwyższym poziomie. Leśna Doba to już piąte zawody naszego cyklu, który rozpoczą się podczas Trail Kamieńsk , a następne zawodu odbędą się 13 maja w Ozorkowie. 

Leśna Doba to 24-godzinny ultramaraton po pętli, który odbędzie się w dniach 14-15 października 2017 roku. Idea biegu jest niezwykle prosta – Zawody wygrywa ta osoba, która ukończy jak najwięcej „kółek”, w jak najkrótszym czasie.  

– Po raz pierwszy myśli o zorganizowaniu ultramaratonu pojawiły się w mojej głowie pewnego lipcowego poranka w 2014 roku – mówi Piotr Pazdej, pomysłodawca Leśnej Doby. – Siedziałem wtedy na drewnianej ławce przez ponad pół godziny i zastanawiałem się, które z targających mną uczuć jest potężniejsze: strach przed zdjęciem butów i skarpet czy oszałamiająca radość z ukończenia pierwszej w swoim życiu setki. A ponieważ zdecydowałem, że jednak radość, to od tamtej pory marzy mi się, aby jak najwięcej osób doświadczyło takiego właśnie stanu.

Trasa Leśnej Doby niemal w całości wiedzie przez urokliwe tereny Lasu Karolewskiego pod Pabianicami. Organizatorzy przygotowali niemal 11-kilometrową pętlę prowadzącą przez leśne dukty i ścieżki, którą z Bazą Zawodów znajdującą się w OSP Róża łączy kilometrowy dobieg prowadzący wzdłuż drogi. Aby zostać sklasyfikowanym wystarczy jednorazowe pokonanie całej pętli, można też odpoczywać pomiędzy pętlami dowolną ilość czasu lub nawet zdać chip, pojechać do kina i wrócić na kolejne kółka. Taka formuła umożliwia start również tym osobom, które dopiero myślą o naprawdę długim bieganiu, nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby początkujący ultras czy ultraska poodpoczywał po każdym kółku przy gorącej herbacie lub położył się na rozłożonym na sali materacu.

– Jeszcze rok temu nie wiedziałem, czy mój wymarzony bieg ultra to taki z punktu A do punktu B, po jednej, ale za to długiej pętli, czy w przysłowiowe kółko  – wyjaśnia Piotrek. – Moje wątpliwości rozwiała jednak Zamieć, również całodobowy ultramaraton organizowany w Szczyrku przez Annę i Michała Kołodziejczyków. To jest to, pomyślałem wtedy i nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć sobie i wszystkim, którzy zdecydują się na Leśną Dobę przyjechać, żeby udało się nam coś równie niesamowitego.

Jak na razie, wszystko wskazuje na to, że pabianicki „leśny” pomysł może sprawić, że w naszym województwie zagości kolejna, znana w całej Polsce impreza ultra. Sprawdzeni organizatorzy, długi czas na dopracowanie szczegółów, znajomość środowiska, urozmaicona, terenowa trasa i sama formuła, która sprawia, że Leśna Doba to naprawdę zawody dla każdego. 

– Gorąco zapraszam do nas każdego i gwarantuję, że znajdzie to, czego po takich zawodach powinno się oczekiwać, czyli idealnych warunków ku temu, by przekroczyć kolejną granicę i sprawdzić własne możliwości fizyczne i psychiczne – mówi Piotrek. –  Mamy już fajną trasę, świetną bazę i wspaniały zespół sprawdzonych ludzi. Następny krok to ustalenie menu, kolejności imprez towarzyszących oraz zapraszanie gwiazd i dopinanie kontraktów… To żarty, choć mogę chyba już zdradzić, że na Leśną Dobę przyjedzie ktoś w świecie ultra znany.

strona internetowa zawodów: www.lesnadoba.pl

strona zawodów na FB: www.facebook.com/LesnaDoba

Powiązane Posty