Pedro’s Cup – Gwiazdy i… misja społeczna

Odbywający się cyklicznie przez ponad dekadę mityng Pedro’s Cup stał się jednym z najjaśniejszych punktów w krajobrazie polskich wydarzeń lekkoatletycznych. Wszystko za sprawą gwiazd z całego świata, które co roku świecą tu pełnym blaskiem. – Staramy się aby za każdym razem Pedro’s Cup był jeszcze większą atrakcją dla widzów, stąd chociażby przenosiny do Łodzi. Jednak śrubowanie poziomu widowiska sportowego to nie jedyny kierunek, w jakim chcemy się rozwijać. Jako organizator ważnego wydarzenia ze świata lekkiej atletyki, czujemy pewien rodzaj odpowiedzialności społecznej, jaka na nas spoczywa. Nie będzie gwiazd bez inwestycji w rozwój naszej dziedziny sportu i bez uświadomienia sobie, jak ważna ona jest dla różnych grup społecznych, czasem tych mniej uprzywilejowanych. Dlatego w tej edycji mityngu obok gwiazd zobaczymy rywalizację dzieci i sportowców niepełnosprawnych – powiedział Sebastian Chmara, dyrektor mityngu Pedro’s Cup.

Młody Pedro’s Cup o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak

Młodzi lekkoatleci (klasy IV-VI szkoły podstawowej) wystartują w ramach mityngu Pedro’s Cup już po raz drugi, jednak tym razem akcja ma zasięg ogólnopolski. Eliminacje, w któ- rych wzięły udział drużyny szkół podstawowych, odbyły się jesienią w pięciu miastach: Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Łodzi i Ostrowcu Świętokrzyskim. Były to imprezy pod nazwą SportGeneracja o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak. Kto ukrywa się pod tym tajemniczym nazwiskiem? To Amerykanka o polskich korzeniach i wielka entuzjastka lekkiej atletyki, która na rozwój tej dziedziny w Polsce postanowiła przekazać milion dolarów – finansuje promocję sportu wśród dzieci, szkolenie trenerów, program stypendialny.

Dzieciaki ze zwycięskich szkolnych drużyn będą rywalizować w wielkim finale SportGeneracji pod nazwą Młody Pedro’s Cup o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak. – Te zawody idealnie wpisują się w cel statutowy fundacji. Zeszłoroczna impreza była bardzo udana, dzieci świetnie się bawiły rywalizując, potem z bliska kibicowały wybitnym lekkoatletom, szczytny cel został osiągnięty. Zdecydowaliśmy się kontynuować współpracę z firmą Strauss Cafe w rozszerzonej formie – powiedziała Patrycja Horsztyńska, dyrektor Fundacji Caroline B. LeFrak.Wystartują pod okiem sław Dzieci zapanują nad łódzką Atlas Areną 17 lutego już od 9 rano. Każdy z uczestników 12- osobowych ekip szkolnych wystartuje w czterech konkurencjach. A każda z konkurencji będzie miała utytułowanego opiekuna, którego zadaniem będzie dawanie fachowych rad oraz dodatkowa motywacja.

I tak, sztafetę sprintersko-płotkarską na dystansie 40 m poprowadzi Marek Plawgo,wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 400 m ppł. Konkurs skoku wzwyż odbędzie się pod okiem wybitnego skoczka, medalisty olimpijskiego wielu imprez mistrzowskich Artura Partyki. Rywalizację w rzutach piłką lekarską poprowadzi halowy mistrz świata i Europy w wieloboju, Sebastian Chmara. Natomiast sztafetę finałową – mistrz Europy w biegu na 400 m ppł Paweł Januszewski.

Ideą zawodów jest udział wszystkich zawodników w każdej z konkurencji, wszyscy też – niezależnie od wyniku – zostaną za to nagrodzeni, medalem i pamiątkowym dyplomem. Natomiast szkolna ekipa, która we wszystkich konkursach zgromadzi największą liczbę punktów wystąpi na dekoracji podczas wieczornego mityngu Pedro’s Cup. – Naszym marzeniem jest, aby wśród dzieci ubiegających się o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak znalazły się takie, które za kilka lat, już jako wybitni sportowcy wystąpią w „dorosłej” części mityngu Pedro’s Cup – przyznała Patrycja Horsztyńska.

Wśród uczestników XI Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Pedro’s Cup znalazło się kilkoro z 12 stypendystów Fundacji Caroline B. LeFrak. Wspieranie obiecujących lekkoatletów jest jej drugim celem statutowym obok promocji sportu wśród dzieci. W Atlas Arenie zobaczymy rewelacyjnego kulomiota Konrada Bukowieckiego, sprinterkę Ewę Swobodę i tyczkarza Piotra Liska.

Zasługują na aplauz jak mało kto

Gwiazdy lekkiej atletyki zaproszone w tym roku na Pedro’s Cup będą dzielić arenę zmagań ze sportowcami niepełnosprawnymi. Dodajmy: sportowcami wybitnymi. Grupa miotaczy i miotaczek, którzy rozegrają konkurs pchnięcia kulą oraz płotkarka Karolina Kucharczyk, która wystartuje w regularnym biegu na 60 m ppł to zawodnicy mogący poszczycić się rekordami świata, medalami paraolimpijskimi oraz imprez mistrzowskich. Należą do absolutnej czołówki zawodników organizacji INAS – Federacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. To jedna z grup tworzących sport paraolimpijski, obok osób niewidomych, osób z porażeniem mózgowych oraz osób z uszkodzonym narządem ruchu. Dlaczego organizatorzy mityngu Pedro’s Cup po raz pierwszy zdecydowali się na rozszerzenie formuły o start sportowców niepełnosprawnych?

Można zapytać po co oni są nam potrzebni. Ale być może lepiej zapytać do czego my jesteśmy potrzebni im. Dojrzałe społeczeństwo powinno zauważać potrzeby różnych grup. Pragniemy mieć swój wkład w społeczność sportową, który nie kończy się na oklaskiwaniu gwiazd. Paraolimpijczycy zasługują na aplauz za oddanie z jakim trenują, a często także za sportowy talent – mówi Sebastian Chmara.

Szansa na powrót do społeczeństwa

Płotkarka Karolina Kucharczyk startuje z pełnosprawnymi rywalkami, w ostatni weekend w Spale była czwarta. Jak przyznaje Zenon Jaszczur, opiekun grupy paraolimpijczyków przygotowujących się do igrzysk w Rio de Janeiro, start w mityngu Pedro’s Cup to dla nich wyróżnienie. A także szansa na symboliczny powrót do normalnego społeczeństwa z marginesu, na które spycha ich życie. Mogą w ten sposób pokazać, że są w czymś dobrzy, albo po prostu, że są. – O tego rodzaju niepełnosprawności mówimy, kiedy iloraz inteligencji wynosi około 70, przy normie 100. Wielu z tych ludzi żyje jakby z piętnem, wstydzą się swojej odmienności, mają opory przed wychodzenie z domu. Jest też wymiar praktyczny. Jedyne zajęcie na jakie oni mogą liczyć to praca fizyczna. Sport daje im sprawność, umożliwia harmonijny rozwój ciała i zwiększa szanse na samodzielność w życiu. Dlatego ważne jest, aby niepeł- nosprawni intelektualnie sport uprawiali – tłumaczy Zenon Jaszczur. Podczas mityngu Pedro’s Cup w biegu na 60 m ppł weźmie udział Karolina Kucharczyk (UKS Achilles Leszno), złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012 w skoku w dal, rekordzistka świata w skoku w dal, w biegu na 100 m ppł oraz w siedmioboju.

Grupa niepełnosprawnych miotaczy i miotaczek rozegra konkurs pchnięcia kulą. Wystartują

m.in.:

Ewa Durska (UKS Barnim Goleniów) dwukrotna złota medalistka igrzysk paraolimpijskich (Sydney 2000, Londyn 2012). Rekordzistka świata w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Wielokrotna mistrzyni świata i Europy.

Krzysztof Kaczmarek (MKS Zduńska Wola) złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney 2000, były rekordzista świata w pchnięciu kulą, brązowy medalista halowych mistrzostw świata 2014 w pchnięciu kula, wicemistrz Europy 2014 w pchnięciu kulą, rzucie

dyskiem i rzucie młotem.

Ines Fernandes (Portugalia) czołowa zawodniczka federacji INAS w konkurencjach rzutowych. Halowa wicemistrzyni świata 2014.

Powiązane Posty