Akademickie Mistrzostwa Świata – Polki zdobywają medal w Łodzi

W minioną sobotę w Łodzi odbyły się Akademickie Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, zawodnicy z 25 Państw rywalizowali na terenie Parku Baden Powella. Wśród Pań, które miały do pokonania dystans ponad 5 km, od startu prowadziła reprezentantka Rumunii Bobocel Ancuta . Złota medalistka pokonała trasę w czasie 15:48 i wyprzedziła reprezentantkę Portugalii Rocha Carla Salome oraz koleżankę z reprezentacji Birca Roxana. Najszybszą Polską była Katarzyna Kowalska, która z czasem 16:33 zajęła 11 miejsce. W klasyfikacji drużynowej bardzo dobrze spisała się reprezentacja Polski, która zajęła 3 miejsce, wygrała Japonia przed Rumunią.

W rywalizacji mężczyzn na dwukrotnie dłuższym dystansie od startu mocno ruszył Japończyk Shitara Yato (rekord w półmaratonie 1:01:48), który po pierwszym okrążeniu uzyskał znaczącą przewagę nad resztą stawki wydawało się, że pewnie zmierza po zwycięstwo. Jednak na ok 3 km doszedł go kolega z reprezentacji Motomura Daichi (półmaraton 1:03) oraz Touil Abdelmajed z Algerii (3:39 na 1500m) i Abadia Beci Antonio z Hiszpanii (13:52 na 5tys m). Tempa nie wytrzymał reprezentant Hiszpanii, i walka o medale była już tylko sprawą Japońsko – Algierską. Zwycięsko z niej wyszedł  Touil Abdelmajed, który na mecie uzyskał czas 29:11. Najszybszym reprezentantem Polski był Łukasz Kujawskiz czasem 29:58. Drużynowo podobnie jak wśród Pań triumfowała reprezentacja Japonii, przed Ukrainą i Algierią, Polska zajęła piąte miejsce.

Zawody stały na wysokim poziomie, walka na trasie była bardzo ciekawa, trasa przygotowana również bez zarzutów z myślą o kibicach, którzy mogli bez problemu oglądać rywalizację w kilku miejscach naraz. Niestety jak na imprezę rangi Mistrzostw Świata organizatorzy zapomnieli o jej promocji wśród kibiców, których na trasie było jak na lekarstwo (głównie osoby związane z mistrzostwami oraz kilku łódzkich biegaczy).