Mistrzem Świata Juniorów – relacja Jerzego Woźniaka

W dniach 02-08.07 w oleicy Wejherowa odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Biegu Na Orientację. Zawody zgromadziły 160 zawodników i 130 zawodniczek z 36 państw. Wszystkie kontynenty miały swoich przedstawicieli. Michał Olejnik zawodnik UKS Azymut Pabianice w ostatnim dniu Mistrzostw Świata Juniorów rozgrywanych w okolicach Wejherowa (03-08.07) biegnąc na ostatniej zmianie przyprowadził polską sztafetę na pierwszym miejscu. 20 sekundy za nim przybiegli Szwedzi, zawodnicy kraju w którym narodziła się orientacja sportowa. Początek biegu sztafetowego nie był tak obiecujący. Na pierwszej zmianie biegł Piotr Parafinowicz (UNTS Warszawa), aktualny Mistrz Europy Juniorów w sprincie. Przybiegł na 17 pozycji, ale z niewielką stratą do prowadzących zawodników Austrii (1:30). Na drugiej zmianie świetnie pobiegł Rafała Podziński (UKS Orientuś Łódź) wyprowadzając zespół Polski na 2 pozycję. Michał wybiegł ze stratą 9 sekund do prowadzącego reprezentanta Austrii. Widać było spokój w jego oczach i opanowanie. 40 sekund za nim trójka następnych zawodników.  Po kilkunastu minutach na punkcie widokowym był już pierwszy. W dalszej części trasy Szwed, doszedł go ale na rozbiciu punktów stracił z nim kontakt wzrokowy, dalszą cześć trasy Michał biegł sam. Zawodnicy Austrii ostateczne uplasowali się na 14 miejscu. Na mecie około pół tysiąca Polaków fetowało sukces. Pierwszy raz w historii Polskiej Orientacji sztafeta zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Świata Juniorów. Był to 6 dzień mistrzostw. W pierwszym dniu został rozegrany sprint na miejskiej starówce w Lęborku. Michał otarł się o medal. Przybiegł na 5 miejscu, tylko 12 sekund straty do medalowego miejsca. Zadecydowały dwa małe błędy po 10 sekund na mapie. W następnym dniu był bieg klasyczny na którym Michał czuje się bardzo mocny, niestety niedyspozycja żołądkowa nie pozwoliła mu na sukces w następnych biegach. Ostatecznie w biegu klasycznym uplasował się na 20 miejscu. W biegu średnim pewnie awansował do finału z 4 czasem w swojej grupie. Na drugi dzień w finale był 17. Gwiazdą mistrzostwa była Ida Bobach. Zdobyła w swej karierze 13 medali dla Danii w Mistrzostwach Świata Juniorów (7 złotych, 2 srebrne,3 brązowe) Podczas tegorocznych Mistrzostw zdobyła 3 złote medale indywidualnie i brązowy medal po fantastycznym pościgu w biegu sztafetowym z 11 miejsca (strata do czołówki 5 minut po 2 zmianie). Wśród mężczyzn poziom był niezwykle wyrównany. W biegu średnim wręczono 3 złote medale, z uwagi że zawodnicy osiągnęli ten sam czas. Michała do 10 miejsca dzieliło tylko 15 sekund !!! Wszystko na dystansie 4,2 km (205 m przewyższenia).

Komplet wyników na stronie:

Imprezą towarzyszącą Mistrzostw był Kaszebe o-cup. Zawody zgromadziły 450 zawodników z całego świata, łącznie z Nową Zelandią. Zawodnicy zmagali się na trudnych trasach przez 4 dni. Największy sukces odniosły zawodniczki Azymutu w kategorii seniorek. Daria Lajn była pierwsza, a Maria Pabich trzecia. W kategorii M10 Maciej Grądzki był 2, a w M21A na pierwszym miejscu uplasował się Mariusz Pabich, 3 był Tomasz Pabich. W M12 drugie miejsce zajął Jakub Kisielewicz.