Jesienne Zawody na Orientację „Złota Igła 2012”

Zimno i padający śnieg a chwilami wręcz śnieżyca nie zatrzymały w domu amatorów biegania z mapą, których blisko 200 stanęło na starcie Jesiennych Zawodów na Orientację „Złota Igła `2012” zorganizowanych przez UKS Orientuś przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. W rozegranej w Lesie Łagiewnickim imprezie,  zawodnicy musieli posługując się mapą, w jak najkrótszym czasie odnaleźć i potwierdzić za pomocą elektronicznych chipów określoną liczbę punktów kontrolnych. Ponieważ start miał charakter masowy o kolejności w klasyfikacji decydowała kolejność dotarcia do mety. Walka o czołowe lokaty była więc  bardzo emocjonująca i rozgrywała się  czasami dopiero na finiszu. Padający bez przerwy śnieg mocno utrudniał czytanie mapy i poruszanie się po lesie oraz bardzo ograniczał widoczność. W kategoriach wyczynowych dominowali doświadczeni zawodnicy Azymutu Pabianice i UKS Orientuś, reprezentanci  i medaliści mistrzostw Polski. Wśród kobiet zwyciężyła medalistka niedawno rozegranych, długodystansowych mistrzostw kraju – Maria Pabich (Azymut) a wśród panów ubiegłoroczny młodzieżowy mistrz świata – Rafał Podziński. Łodzianin wyprzedził nieznacznie swoich klubowych klubowych kolegów: Łukasza Charubę i Dominika Chudzika.  Wśród juniorek najlepsza okazała się Aneta Białkowska przed mistrzynią Polski w biegu sztafetowym – Agnieszką Banaś  (obie Orientuś) a walkę o pierwsze miejsce wśród chłopców wygrał zwycięskim finiszem Mateusz Ciekański z Azymutu, który pokonał nieznacznie zawodników Orientusia: Witolda Jasińskiego i młodszego od nich o 2 lata Krzysztofa Rzeńcę, tegorocznego mistrza Europy juniorów młodszych. Najlepszymi gimnazjalistami okazali się: pabianiczanka Kinga Królik i łodzianin Mateusz Świech a złote medale wśród uczniów szkół podstawowych wywalczyli biegający w barwach Orientusia: Agnieszka Proga i Jakub Pietek. W kategoriach turystycznych dominowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 139 w Łodzi, z Gimnazjum nr 16 i 33 oraz Liceum Salezjańskiego. „Złota Igła” zakończyła sezon rankingowych zawodów ale miłośnicy biegu na orientację spotkają się już 10 listopada na zawodach popularyzujących tę dyscyplinę sportu organizowanych przez Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 oraz na Nocnych Mistrzostwach Łodzi, które przygotowuje MKS Metalowiec. Zapraszamy wszystkich chętnych.