WULKANY w 24h – 24 godzinny marsz Szlakiem Wygasłych Wulkanów – Złotoryja 2011

WULKANY 24 h to dzienno-nocny rajd z limitem czasowym po jednej z najpiękniejszych części Dolnego Śląska – Pogórzu Kaczawskim. Zdecydowana większość trasy przejścia prowadzi żółtym Szlakiem Wygasłym Wulkanów – jednym z najdłuższych i najciekawszych szlaków turystycznych Gór i Pogórza Kaczawskiego, stąd nazwa imprezy. Przejście tworzy pętlę o długości 88 kilometrów ze startem i metą w Złotoryi – Stolicy Polskiego Złota. Trasa rajdu omija pierwszy, najmniej atrakcyjny odcinek szlaku – z Legnickiego Pola do Myśliborza. Do Myśliborza ze Złotoryi prowadzi innym dużym szlakiem pogórza – czerwonym Szlakiem Brzeżnym, biegnącym przez Leszczynę i Stanisławów.
WULKANY 24 h to wędrówka z gatunku „ekstremalnych” po mocno pofałdowanym terenie, z przewyższeniami liczącymi blisko 200 m. Najwyżej położone punkty na trasie sięgają 450 m n.p.m. (Czartowska Skała, węzeł szlaków pod Ostrzycą). Trasa przejścia charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną nawierzchnią. Prowadzi głównie po drogach gruntowych i polnych, ale jest też sporo fragmentów asfaltowych, biegnących głównie na odcinkach prowadzących przez miejscowości. Około jednej czwartej trasy to lasy i drogi leśne. Nie zabraknie też wąskich, niknących w trawie ścieżek i przepraw przez strumyki!
WULKANY 24 h to jedyny w swoim rodzaju kalejdoskop krajobrazów. Trasa przejścia jest bardzo urozmaicona widokowo. Najpierw biegnie krawędzią Sudetów, a następnie skręca w serce pogórza, słynącego z mocno skomplikowanej budowy geologicznej. Zalesione stoki występują na przemian z rolniczymi obszarami łąk i pól. W dolinkach małych strumieni ciągną się wsie. Wyżynny krajobraz lasów i łąk tworzy płaskowyże o wysokości ponad 350 m n.p.m. Ponad jedna trzecia trasy znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy”. Szlak przechodzi lub sąsiaduje z trzema rezerwatami przyrody. Największą atrakcją przejścia są oczywiście stożki wulkaniczne rozsiane wzdłuż trasy i oglądane podczas pętli z różnych stron świata: Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec czy Wilkołak, od których pochodzi „alternatywna” nazwa tych terenów – Kraina Wygasłych Wulkanów. Na śmiałków, którzy podejmą się próby pokonania szlaku w 24 godziny, czekają również rozległe, kojące wzrok panoramy Gór Kaczawskich, a przy dobrej pogodzie – nawet Karkonoszy i części Gór Izerskich.
WULKANY 24 h to niezapomniana przygoda z dziką, wyjątkową na skalę kraju przyrodą – z niespotykanymi w innych częściach Polski gatunkami roślin i zwierząt – która absolutnie kwalifikuje ten obszar do stworzenia na nim parku narodowego. Pogórze Kaczawskie słynie zwłaszcza z lasów mieszanych. Na trasie napotkamy na wiele rodzajów lasów, zdarza się, że jest on inny po lewej i po prawej stronie drogi, co tym bardziej czyni wędrówkę niesamowitą. Przejście prowadzi momentami terenami tak odludnymi, że nagłe spotkanie „za zakrętem” z dzikimi zwierzętami nie jest niczym wyjątkowym.
WULKANY 24 ha to niepowtarzalna możliwość zwiedzenia jednej z najbardziej ciekawych architektonicznie części Dolnego Śląska. Na trasie nie brakuje zabytków. Znajdują się na niej liczne wsie, a w nich – gratka dla miłośników dawnej architektury, czyli stare kościoły i poniemieckie domy o konstrukcji szachulcowej czy z muru pruskiego, a także pałace i stare folwarki, niektóre zrujnowane. Na szczycie Grodźca stoi jeden z najokazalszych śląskich zamków. Na trasie napotkamy też kamieniołomy i relikty górnicze – ślady po kilkusetletniej eksploracji tych ziemi, wyjątkowo bogatych geologicznie i zasługującego na miano „mineralogicznego eldorado”.
WULKANY 24 h to 88 kilometrów w jedyne 24 godziny. Ruszamy na trasę wcześnie rano w sobotę 25 czerwca. Na trasie znajdować się będą punkty kontrolne, potwierdzające przejście uczestnika rajdu. Do dyspozycji piechurów będą również punkty żywieniowe. Zapewniamy również transport z wyznaczonych punktów na trasie na metę przejścia tym uczestnikom, którzy nie sprostają wyzwaniu i zrezygnują z dalszej części trasy. Zakończenie rajdu – „regenerowaniem sił” przy ognisku zalewie na Kaczawie w Złotoryi. Na mecie czekamy na uczestników całą noc z soboty do niedzieli, do niedzielnego poranka.
WULKANY 24 h to wyjątkowy pakiet startowy: promocyjna chusta BUFF, koszulka okolicznościowa i wspaniały 7 – cm medal dla każdego, kto ukończy trasę w wyznaczonym limicie czasowym!
WULKANY 24 h to ogromne wyzwanie dla organizmu, ale i jedyna w swoim rodzaju szansa sprawdzenia własnych możliwości fizycznych oraz umiejętności koncentracji i orientacji w terenie podczas skrajnego wysiłku. To również okazja do wykazania się hartem ducha i determinacją w pokonywaniu kolejnych kilometrów, a także gwarancja poznania ciekawych ludzi i nawiązania nowych znajomości. Zapraszamy do Krainy Wygasłych Wulkanów i Stolicy Polskiego Złota.

Przygotował: Piotr Maas (POLSKIE STOWARZYSZENIE NORDIC WALKING, Gazeta Złotoryjska)

Powiązane Posty