Konkurs: Trasa Aleskandrów Łódzki – Rąbień – Aleksandrów Łódzki autorstwa Krzysztofa Szatkowskiego

Chciałbym zaprezentować swoją trasę biegowo – treningową. Długość trasy wynosi ~15km. Ruszając z centrum miasta kierujemy się ul. Waryńskiego w kierunku południowym. Po 1,5 km docieramy do powstającego w Aleksandrowie Łódzkim jednego z najnowocześniejszych ośrodków sportowych w kraju. Inwestycja warta 22 miliony złotych powoli dobiega ku końcowi. Na terenie MOSIRu projektuje się trasę biegów przełajowych o nawierzchni szutrowej okalającej cały teren przedsięwzięcia o długości 1252m. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone zostaną ławki dla biegaczy.

Po minięciu ogrodzenia stadionowego wbiegamy w piaskowy kompleks leśny i docieramy do ul. Piaskowej którą biegniemy w kierunku zachodnim. Dobiegamy nią do szosy na Lutomiersk i po lewo ukazuje się nam tabliczka z nazwą ul. Torfowa. Tu ścieżką leśną wbiegamy na teren rezerwatu przyrody. Na terenie torfowiska powstał on w 1988r. a jego powierzchnia wynosi 42,43 ha.
Jest to jedyne w województwie łódzkim chronione torfowisko wysokie. Torfowisko powstało w zagłębieniu terenu pomiędzy wydmami, które około 8 tysięcy lat temu było całkiem sporym jeziorem. Ukazuje się nam bardzo malownicza trasa leśna. Przemierzając kolejne metry towarzyszą nam wspaniałe widoki. Roślinność rezerwatu jest bardzo bogata. Stwierdzono tu kilkanaście zbiorowisk roślinnych, w tym: szuwarowe, torfowiskowe, zaroślowe, łąkowe, leśne, a nawet ruderalne – na dawnym wysypisku śmieci. Najcenniejszym zbiorowiskiem w rezerwacie jest mszar torfowcowo – wełniankowy. Równie niesamowicie wygląda kwitnąca łanowo czermień błotna.
Na Torfowisku Rąbień występuje kilka gatunków roślin chronionych oraz zagrożonych. Jest tu rosiczka okrągłolistna, kukułka szerokolistna, bagno zwyczajne, kalina koralowa, kruszyna pospolita, porzeczka czarna, konwalia majowa, pływacz drobny i zwyczajny, modrzewnica zwyczajna, żurawina błotna, jastrzębiec gładki. Rezerwat jest ostoją ptactwa wodno – błotnego. Można też znaleźć liczne kuźnie dzięciołów, których jest tu kilka gatunków. Świat płazów stanowią: żaba jeziorkowa, wodna, trawna i moczarowa, ropucha szara i zielona, rzekotka drzewna, kumak nizinny, traszka grzebieniasta i zwyczajna. Na terenie rezerwatu znajduje się kompleks ścieżek zarówno do biegania jak i uprawiania nordic walking. Podłoże terenu jest piaszczyste i miękkie. Dużą zaleta tego miejsca jest bardzo wymagająca crossowa pętla o długości 860m z 3 podbiegami w tym jednym 12%.  Jest to także wspaniała miejscówka na fotografowanie. Torfowisko Rąbień dostaje drugą szansę na zaistnienie na trasach wycieczek pieszych i rowerowych jako miejsce pełne uroku i przyrodniczych osobliwości. Dzięki pieniądzom z miejskiego budżetu oraz firmie Procter&Gamble, która również finansowo wspiera przedsięwzięcie, powstanie tu ścieżka edukacyjna z miejscami postojowymi dla zmotoryzowanych i pieszych.

Kierując się z centrum rezerwatu w kierunku zachodnim ponownie dobiegamy do ul. Torfowej. Biegnąc nią na południe przecinamy asfaltową ul. Wolską i wbiegamy w ul. Malwową. Jest to piaszczysta droga wiodąca do miejscowości Rąbień AB. Biegnąc nadal w kierunku południowym docieramy do ul. Gościnnej i tu po przebiegnięciu 200 m asfaltem wbiegamy do kompleksu leśnego za zielono – białym szlabanem.
Biegniemy prawie  kilometrowym odcinkiem prostej leśnej drogi przez kilkudziesięcioletni las mieszany. Droga leśna kończy się  mini leśnym wąwozem. Dobiegając do betonowego płotu skręcamy w lewo przy dwóch znakach informacyjnych. Leśna droga prowadzi na południe i kończy się dokładnie przy tablicy oznaczającej miejscowość Krzywiec. Tu kierujemy się w kierunku wschodnim ul. Okołowicza. Po ok. 400m skręcamy za sklepem spożywczym w lewo. Wbiegamy w piaszczystą drogę która po chwili rozwidla się na dwie części. My kierujemy się w jej prawą odnogę. Biegniemy w kierunku północnej części Rąbienia AB położonej na niewielkich pagórkach. Największy zwany jest przez lokalnych mieszkańców Rąbinką. Nasza trasa wiedzie od tego momentu czerwonym szlakiem turystycznym. Tu poprzez leśne dukty ul. Borowików i Morgową docieramy do asfaltowej drogi przy której znajduje się metalowy krzyż. Jest to miejsce upamiętniające zdarzenia z 14 września 1940r. Niemiecki najeźdźca dokonał wtedy wysiedleń mieszkańców tej wówczas małej wioski Rąbinek.
Zaraz za krzyżem rozciąga się na długości 1 km Al. Brzozowa. Biegnąc nią kierujemy się czerwonym szlakiem na rezerwat torfowisko.
Tu leśnymi duktami zaraz za ściętym drzewem docieramy do leśnej polany otoczonej drogą. Ja to miejsce nazywam „leśnym stadionem”. Długość pętli wynosi 700 m i znakomicie nadaje się do biegania odcinków tempowych. 

Po minięciu tego miejsca wybiegamy z Torfowiska. Ulicą Różaną obok zabytkowego dworku biegniemy w kierunku północnym do centrum Aleksandrowa. Stąd już pozostaje nam 2 km trasy do pokonania. Trasa jest naprawdę malownicza. Szczególne wrażenie sprawiają lasy jesienią kiedy mienia się pięknymi kolorami i zimą kiedy można pobiegać po kopnym śniegu.

Autor:
Krzysztof Szatkowski

Łódź Running TEAM    

Powiązane Posty