Konkurs: „…a może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa…” – trasa Janusza Milczarka

„…a może byśmy tak, najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa…” – tak przed laty Ewa Demarczyk śpiewała do wiersza Juliana Tuwima o Tomaszowie Mazowieckim. Chciałbym opisać trasę, związaną z moim rodzinnym miastem – Tomaszowem Mazowieckim i jego okolicami. Będzie to trasa z licznymi atrakcjami historycznymi i przyrodniczymi wraz ze  wzmiankami o pochodzących z regionu sportowcach – olimpijczykach. Start proponuję na ulicy Źródlanej w Rezerwacie Przyrody  ”Niebieskie Źródła”. Są tu wywierzyska krasowe, jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Ze spękanych wapieni jurajskich wytryska woda przybierając niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Po przekroczeniu ulicy Andrzeja Frycza Modrzewskiego dobiegamy do Skansenu Rzeki Pilicy z unikalnymi, wydobytymi między innymi właśnie z Pilicy, skarbami. Wśród nich m.in. ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Jest tutaj też wiele stałych ekspozycji tematycznych, wartych obejrzenia. Odbywają się tu również rekonstrukcje historyczne. 

Z ulicy A.F. Modrzewskiego skręcamy w prawo w ulicę PCK, zostawiając z jednej strony Przystań Kajakową, miejsce wielu imprez o charakterze sportowym, a po drugiej, przy ulicy Strzeleckiej, Sztuczny Tor Łyżwiarski PILICA. To na tym torze trenowali Paweł ABRATKIEWICZ i Jaromir RADKE, panczeniści – olimpijczycy z Albertville, Nagano i Lillehammer.

Dalej biegniemy wzdłuż rzeki Pilicy aż do ulicy Mireckiego, z której skręcając w ulicę Szczęśliwą, dobiegniemy do ulicy Spalskiej, która wyprowadzi nas z miasta ścieżką rowerową, zbudowaną kilka lat temu, o długości ok. 7 km, prosto do Spały. Ścieżka biegnie wśród spalskich lasów wzdłuż drogi Nr 48.

 

Spała to znana miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Posiada bardo dobre warunki klimatyczne. W jej okolicach odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci polscy. W okresie międzywojennym była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Obecnie jest miejscem corocznych prezydenckich dożynek oraz Spalskiego Jarmarku Antyków i Rękodzieła Ludowego. Spała to również park w stylu angielskim, modrzewiowy kościółek i wiele innych atrakcji. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, stojący w parku w centralnym punkcie osady, którego należy potrzeć „na szczęście” w wiadome miejsce.

Na głównym skrzyżowaniu kierujemy się w lewo, aby dotrzeć po ok. 2,5 km do miejscowości Konewka, z doskonale zachowanymi, udostępnionymi do zwiedzania poniemieckimi bunkrami i schronami kolejowymi (mieściły się w nich całe składy pociągów sztabowych), kryjącymi jeszcze do dziś wiele tajemnic.

Po powrocie do głównego skrzyżowania biegniemy w lewo, do miejscowości Inowłódz. Po drodze mijamy Królową Wolę. Miejscowa legenda głosi, iż do powstania wioski przyczyniła się żona Władysława Hermana – Judyta, która zachwycona pięknem okolicy, zapragnęła w tym miejscu założyć osadę.

I tak po ośmiu kilometrach docieramy do Inowłodza, należącego do najstarszych miejscowości w Polsce (pierwsza wzmianka z 1145 roku). Władysław Herman ufundował kościółek Św. Idziego, w podziękowaniu za długo oczekiwanego syna – Bolesława Krzywoustego. Romański kościółek to zabytek klasy”0”, położony w najwyższym punkcie terenu, z przepięknym widokiem na dolinę rzeki Pilicy i zachowany do dziś w doskonałym stanie.

I znów wracamy do Spały, wzdłuż drogi Nr 48. Biegniemy w kierunku przeciwnym do nurtu Pilicy, wyjątkowo szerokiej i pięknej na tym odcinku. Pilca to jedna z najszybszych i najczystszych rzek w Polsce, z przepięknymi dzikimi plażami i oczywiście pełna ryb. Po drodze letniskowa miejscowość Teofilów – od wielu lat baza wypoczynkowa dla łodzian, z mnóstwem domków letniskowych i całorocznych, tuż nad brzegiem rzeki. Wiele miejsc gdzie można zjeść, odpocząć i rozbić namiot.

Po przebiegnięciu  ok. 7 kilometrów, już w Spale, mijamy po prawej stronie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, znakomicie wyposażone centrum sportu. To tutaj odbywa się wiele imprez lekkoatletycznych rangi krajowej i międzynarodowej i przygotowują się do startów nasi sportowcy. Po minięciu centrum Spały, znów wbiegamy na ścieżkę rowerową, aby – wśród pięknych lasów, gdzie w zależności od pory roku, są grzyby, jagody, konwalie oraz oswojone, jedzące „z ręki” dziki (zalecam jednak ostrożność) – wrócić do Tomaszowa.

Po przebyciu całej ulicy Spalskiej, skręcamy w ul. Nowowiejską , aby zacumować na stadionie Lechii Tomaszów. To tutaj siatkarze: Edward Skorek i Wiesław Gawłowski, budowali swój talent, aby później zdobywać trofea olimpijskie, jak chociażby – złoty medal w Moskwie w 1980 r. Nie pomijam też innych tomaszowskich olimpijczyków, Wanda Panfil – maratonka, rekordzistka świata z 1991 z Tokio z czasem 2:29:53, olimpijka z Seulu i Barcelony, bokser Jan Szczepański – uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. ze złotym medalem czy Ewa Wojtaszek – uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 r. w kajakarstwie.

Oczywiście należy wspomnieć, że na tym stadionie, od lat organizowany jest na dystansie 10 km , Bieg im. Bronisława Malinowskiego, kolejnego polskiego olimpijczyka, złotego medalisty z Moskwy i srebrnego z Montrealu. W tym roku już 31.edycja biegu, w którym trzeba wystartować.

Na tym trasę, która liczy prawie dokładnie tyle co maraton, kończymy. Jest dość wymagająca, z długimi odcinkami prostymi i przewyższeniami – górka w Inowłodzu. Można ją przebyć jako dłuuugi trening biegowy z odpoczynkami, pieszo, na rowerze czy na kijach z zaplanowanym noclegiem, np. w Spale, gdzie znajduje się wiele hoteli i pensjonatów. Serdecznie zapraszam na opisaną przeze mnie, przepiękną trasę, naprawdę wartą zobaczenia – zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.

Mam nadzieję, że długi opis nie zniechęci Was do przeczytania, i oczywiście spróbowania sił na opisanej trasie. Jeszcze raz gorąco polecam i zapraszam.

Dodaję kilka swoich zdjęć z okolic Spały i Inowłodza oraz linki do stron internetowych opisujących odwiedzane miejsca:

www.spala.pl 

www.skansenpilicy.pl 

www.inowlodz.pl 

www.bunkierkonewka.eu 

www.spala.cos.pl 

Janusz MILCZAREK

ŁÓDŹrunningTEAM

Powiązane Posty