Pielgrzymka biegowa W Dzień Matki do Matki

Piotr Czyżewski: Już po raz czwarty Straż Miejska w Łodzi wraz z grupą biegową Fan Run Team organizuje pielgrzymkę biegową „W Dzień Matki do Matki”. Zarówno poprzednie, obecna jak i kolejne mają jedną ideę uczczenie Dnia Matki poprzez bieg w formie sztafety, którego celem są wybrane Sanktuaria Maryjne w Polsce.
To taki nietypowy prezent dla wszystkich Mam. Każda matka w wychowanie swoich dzieci wkłada olbrzymi wysiłek, dlatego uczestnicy biegu biegną non stop, dzień i noc, pokonując swoje własne bariery, aby u celu pielgrzymki móc powiedzieć Mamo to dla Ciebie. Co roku cel sztafety jest odleglejszy od Łodzi. Zaczęło się od Częstochowy, potem Licheń, Zakopane, a w 2011 roku Jasień w Bieszczadach 450 kilometrów biegu. Dotychczasowe pielgrzymki swoimi patronatami obejmowali Metropolita Łódzki oraz Prezydent Miasta Łodzi. Bieżący rok może okazać się historyczny bowiem Prezydentem Miasta Łodzi jest kobieta, a zarazem matka.


Rys.1 – Pielgrzymi wbiegają na Jasną Górę, 26 maj 2008

W dniu 26.05.2008 roku po przebiegnięciu 130 kilometrów ośmio osobowa sztafeta strażników miejskich i biegaczy z Łodzi dobiegła na Jasną Górę w Częstochowie. Przez miasto biegli całą grupą z flagami Łodzi. Przywitał ich Kustosz Sanktuarium Jasnogórskiego oraz kapelan łódzkiej straży miejskiej. Po krótkim odpoczynku odbyła się przed cudownym obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej uroczysta msza święta w intencji wszystkich Mam i Łodzian.


Rys.2 – Sztafeta wbiegająca do Lichenia, 26 maj 2009

W 2009 roku w Dzień Matki uczestnicy sztafety pobiegli do Lichenia. Grupa biegnących wzrosła do dwudziestu trzech osób. W pielgrzymce biegowej wzięły również udział sztafety Straży Miejskiej z Warszawy oraz grup biegowych: Fan-Run Team, KB Arturówek, Biegacz Nowosolna i Parakulos ze Zgierza. Pielgrzymka wyruszyła o godzinie 5.00 z siedziby Straży Miejskiej w Łodzi. Do Lichenia biegacze przybyli o godzinie 18.00. O godzinie 19.00 w bazylice przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej w intencji wszystkich Mam, odprawiona została msza święta, którą koncelebrował kapelan łódzkiej straży miejskiej ksiądz dr Piotr Turek.Rys.3 – Strażnicy pomagali również w ewakuacji gospodarstw


W 2010 roku pielgrzymi pobiegli do Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanym, jednak z uwagi na sytuację w kraju (powódź) pielgrzymka została przełożona z tradycyjnego terminu na dni 7-8 września 2010 roku W maju strażnicy wraz z biegaczami zaangażowali się w pomoc humanitarną dla powodzian z rejonu Świniar. Pielgrzymka wyruszyła w dniu 7 września 2010 roku o godzinie 5.00 z siedziby Straży Miejskiej mieszczącej się w Łodzi przy ul. Kilińskiego 81. Wzięło w niej udział szesnastu biegaczy, którzy w sztafecie pokonali biegnąc non stop trasę o długości 375 km. Do Zakopanego przybiegli wcześniej niż planowali bo o 15.30. Przez Łódź pobiegli wszyscy, później po dwie osoby zmieniając się co 10 km i tak aż do samego Zakopanego, tam na 4 km przed Krzeptówkami znowu połączyli siły i biegli wszyscy razem trzymając w rękach flagi Łodzi i Straży Miejskiej.

Na miejscu pielgrzymów przywitali: Kustosz Sanktuarium ks. Marian Mucha w obecności przedstawiciela kapelana łódzkiej straży miejskiej, Burmistrz Zakopanego Pan Janusz Majcher i Komendant Straży Miejskiej w Zakopanym Pan Wiesław Lenart. Wbiegającym do sanktuarium pielgrzymom przygrywała kapela góralska. Na zakończenie tradycyjnie odbyła się Msza Święta sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej pod przewodnictwem ks. kustosza w intencji wszystkich Mam.


Rys.4 – Sztafet wbiegająca do Zakopanego, 7 wrzesień 2010


Rys.5 – Pielgrzymów witała kapela góralska


Powiązane Posty