Parkrun Łódź

Stało się! Do Łodzi zawita pierwsza cykliczna impreza biegowa. W każdą sobotę o godzinie 9 rano w Parku im. ks. J. Poniatowskiego będzie można spróbować swoich sił na dystansie 5 kilometrów. Żeby było jeszcze lepiej, udział w biegu będzie całkowicie bezpłatny, a do tego co miesiąc będzie można wygrać cenne nagrody ufundowane przez sponsorów. Brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwe? A jednak to prawda! Bieg, o którym mowa będzie organizowany przez Stowarzyszenie parkrun Polska, które podobne zawody prowadzi jedynie w Trójmieście. Tak więc choć raz Łódź będzie w czołówce miast, które mają coś, czego nie ma np. Kraków lub Warszawa (jeszcze…). Dzięki prywatnym sponsorom, mieszkańcy Łodzi otrzymają atrakcyjną imprezę, która otwarta jest dla wszystkich chętnych.

Historia

Pomysł stworzenia cotygodniowego biegu rozgrywanego w parku narodził się 2004 roku w Wielkiej Brytanii. Na pierwszy bieg w Bushy Park w Teddington przyszło tylko 13 osób. Liczba ta nie była pechowa, bieg się utrzymał i stał się pierwszym regularnym, darmowym biegiem na Wyspach. Idea chwyciła. W 2007 roku parkrun został wybrany najlepszym małym eventem biegowym (Runners World Best Small Event), a w 2009 roku, założyciel pierwszego biegu Paul Sinton-Hewitt, otrzymał nagrodę Runners World Heroes. Później wszystko potoczyło się już szybko i w tej chwili biegi pod szyldem parkrun organizowane są m.in. w Kanadzie, Francji, Australii, Danii, Nowej Zelandii, a nawet Islandii. Co tydzień odbywa się ponad 110 biegów, a na stronie parkrun rejestruje się około 2 tysięcy osób. Teraz do tego grona dołączy Łódź. Już teraz organizatorzy proszą o zgłaszanie się drużyn biegowych, chętnych do udziału we współzawodnictwie. Pozwoli to im na przygotowanie bazy danych, tak by każdy od początku mógł reprezentować swój klub.

parkrun Łódź – zapisy, udział w biegu

Impreza rozgrywana będzie w Parku im. Poniatowskiego. Park położony jest w centrum miasta, w odległości dwóch przystanków od ulicy Piotrkowskiej. Trasa tak jak na całym świecie liczyć będzie 5km – będą to dwa okrążenia dookoła parku, ze startem i metą w pobliżu oczek wodnych w centrum. Udział w biegu jest bezpłatny. Od uczestników wymagana jest jedynie rejestracja na stronie głównej parkrun (możliwość rejestracji i wyboru łódzkich drużyn biegowych zostanie otwarta wkrótce). Po rejestracji zawodnicy otrzymują email z linkiem do wydruku swojej karty uczestnika, ma ona wielkość karty płatniczej. Dobrze jest ją zalaminować w celu ochrony przed potem 🙂 I to wszystko! Nie ma konieczności zapisywania się na poszczególne biegi. Wystarczy przyjść z kartą uczestnika. Właściwie biec można bez niej, ale wtedy nie otrzymamy na email swojego czasu oraz nie zostaniemy uwzględnieni w statystykach i punktacji. Po każdym biegu przyznawane są punkty, odpowiednio dla zajętego miejsca, na ich podstawie układana jest klasyfikacja zawodników. Jednak nie tylko za szybkie bieganie można otrzymać maksymalną ilość punktów. Aby móc rywalizować o nagrodę miesiąca, zawodnik musi przynajmniej raz zostać wolontariuszem oraz ukończyć trzy biegi.

Wolontariat

Wolontariusze są sercem parkrun. To dzięki nim biegi mają miejsce. Pomoc wolontariuszy może być bardzo różna: od mierzenia czasu poprzez wręczanie uczestnikom tokenów z pozycjami na mecie, skanowanie wyników lub wskazywanie trasy. Wolontariusze za swój wkład nagradzani są maksymalną ilością punktów, tak jak za zwycięstwo w biegu. Punkty za pomoc przyznawane są maksymalnie trzykrotnie w ciągu roku, pozostałe punkty trzeba sobie wybiegać. Z reguły wolontariusze pozostają anonimowi, w parkrun ich nazwiska pojawiają się na stronie danego biegu, żeby każdy wiedział komu zawdzięcza organizację.

Nagrody

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki z ilością biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy. Aby zachęcić jeszcze bardziej do systematyczności i poprawiania swoich wyników, sponsor, firma Adidas ufundowała obuwie biegowe, które jest przyznawane raz w miesiącu. Aby kwalifikować się do nagrody trzeba mieć ukończone co najmniej 3 biegi oraz chociaż raz wziąć udział w organizacji biegu jako wolontariusz.

Informacje o zawodach w Łodzi znajdziecie m.in. na stronach www.runningsucks.pl, www.biegampolodzi.pl oraz na facbooku.

Powiązane Posty