Parkrun Łódź – start 30.06.2012 – Park Poniatowskiego

Parkrun to oddolna inicjatywa stworzona przez biegaczy dla biegaczy. Biegi parkrun odbywają się w ponad 150 lokalizacjach na świecie i gromadzą w każdą sobotę ponad 300 tys. biegaczy. W Polsce biegi parkrun odbywają się jedynie w Gdyni i Gdańsku, Łódź zatem będzie trzecim miastem w Polsce, które może pochwalić się podobnym biegiem. Dzięki prywatnym sponsorom, mieszkańcy Łodzi otrzymają atrakcyjną imprezę, która otwarta jest dla wszystkich chętnych. Organizatorzy zapewniają pomiar czasu i rozbudowane statystyki, które pozwalają śledzić swoje postępy oraz rywalizację poprzez zdobywanie punktów za udział w biegach.

Impreza rozgrywana będzie w położonym w centrum miasta Parku im. Poniatowskiego. Trasa liczyć będzie dwa okrążenia dookoła parku, ze startem i metą w pobliżu oczek wodnych w centrum kompleksu. Udział w biegu jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej  rejestracji na stronie www.parkrun.pl/Lodz wydrukowanie swojej karty uczestnika, do której link przesłany zostanie indywidualnie mailem. Indywidualny Kod Uczestnika, który ma wielkość karty płatniczej, należy mieć przy sobie podczas biegu – po jego ukończeniu, na podstawie kodu możliwe jest odczytanie danych uczestnika i uwzględnienie w wynikach. To wszystko. Nie ma konieczności zapisywania się po raz kolejny; jednokrotna rejestracja pozwala na udział w dowolnej liczbie biegów i to we wszystkich lokalizacjach biegów parkrun w Polsce i na świecie.
 
Parkrun istnieje dzięki wolontariuszom, oni są jego sercem. Idea parkrun opiera się na organizacji biegów przez samych uczestników, którzy rotacyjnie występują w charakterze organizatorów. Ich pomoc może być bardzo różna: od mierzenia czasu poprzez wręczanie uczestnikom tokenów z pozycjami na mecie, skanowanie wyników lub wskazywanie trasy. Wolontariusze za swój wkład nagradzani są maksymalną ilością punktów (100), tak jak za zwycięstwo w biegu. Punkty za pomoc przyznawane są maksymalnie trzykrotnie w ciągu roku, pozostałe punkty trzeba sobie wybiegać. Z reguły w imprezach wolontariusze pozostają anonimowi, w parkrun ich nazwiska pojawiają się na stronie danego biegu, żeby każdy wiedział komu zawdzięcza organizację. Prosimy wolontariuszy o zgłaszanie się do organizatorów.

Oznaką prestiżu w parkrun są koszulki z ilością biegów, w których dana osoba wzięła udział. Dla juniorów pierwszą koszulką jest ta z numerem 10. Dla osób starszych poprzeczka ustawiona jest wyżej, trzeba wziąć udział w 50 biegach. Kolejne poziomy są dla systematycznych zawodników: 100 i 250 biegów. Koszulki otrzymuje każdy, kto pobiegnie określoną ilość razy. Aby zachęcić jeszcze bardziej do systematyczności i poprawiania swoich wyników, sponsor, firma Adidas ufundowała obuwie biegowe – buty adidas Supernowa Glide 4,
które jest przyznawane raz w miesiącu. Aby kwalifikować się do nagrody trzeba mieć ukończone co najmniej 2 biegi w danym miesiącu oraz chociaż raz od początku uczestnictwa w parkrun wziąć udział w organizacji biegu jako wolontariusz.

Pomysł stworzenia cotygodniowego biegu rozgrywanego w parku narodził się 2004 roku w Wielkiej Brytanii. Na pierwszy bieg w Bushy Park w Teddington przyszło tylko 13 osób. Liczba ta nie była pechowa, bieg się utrzymał i stał się pierwszym regularnym, darmowym biegiem na Wyspach. Idea chwyciła. W 2007 roku parkrun został wybrany najlepszym małym eventem biegowym (Runners World Best Small Event),
a w 2009 roku, założyciel pierwszego biegu Paul Sinton-Hewitt, otrzymał nagrodę Runners World Heroes. Później wszystko potoczyło się już szybko i w tej chwili biegi pod szyldem parkrun organizowane są m.in. w, Australii, Danii, Nowej Zelandii, USA, Islandii a nawet Republice Południowej Afryki. Co tydzień odbywa się ponad 150 biegów, a na stronie parkrun rejestruje się około 2 tysięcy nowych  uczestników. Od 30 czerwca do tego grona dołączy Łódź.

W skrócie:
Gdzie: Park im. Ks. J. Poniatowskiego w Łodzi (zbiórka przy mostku).
Kiedy: Każda sobota o 9 rano.
Dystans: 5km.
Udział: bezpłatny, wystarczy przyjść, pamiętając o rejestracji na stronie www.parkrun.pl/lodz
Więcej informacji: www.parkrun.pl/lodz oraz www.facebook.com/parkrun.lodz

Powiązane Posty