I Maraton Sztafetowy Szakala – relacja Szymona Draba

Las Łagiewnicki stanowi jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie… a może nawet i na świecie. Powierzchnia przekraczająca 1000 ha daje dziesiątki, a nawet setki możliwości doboru ścieżek biegowych. Każdy biegacz z pewnością znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Jednak Las Łagiewnicki, a przede wszystkim jedna jego część –  Arturówek, składający się z trzech zbiorników wodnych to nie tylko miejsce codziennych treningów, ale również miejsce, w którym odbywa się większość zawodów biegowych w naszym mieście. Miejsce to również upodobał sobie Klub Sportowy „Szakale Bałut Łódź” do zorganizowania I Maratonu Sztafetowego Szakala.

Zawody rozgrywane w systemie sztafetowym nie były dotychczas organizowane w naszym rejonie, dlatego też klub Szakali postawił sobie za cel wypełnienie tej luki. Drużyny składały się z 7 zawodników, w tym co najmniej dwóch kobiet. Sztafety rozgrywane były systemem 7x6x1000m. Oznacza to, że sztafety pokonywały kolejno pętle, a po jej ukończeniu przez każdego z zawodników pokonywały ją ponownie w tej samej kolejności – i tak sześciokrotnie. Trasa wytyczona została dookoła środkowego stawu w Arturówku i mierzyła dokładnie 1024 m.

W niedzielny poranek 17 lipca 2011 r. w okolicy startu zebrało się łącznie szesnaście drużyn gotowych do wspólnej rywalizacji i walki o prymat Tej najlepszej. Mimo to ciągle panowała przyjacielska atmosfera. Zawodnicy w większości znają się już ze ścieżek biegowych więc rywalizacja nie ograniczała dobrej zabawy i humoru. Pozytywny klimat było widać u wszystkich zawodników. Pogoda również dopisała. Na szczęście, praktycznie cała trasa przebiegała w cieniu drzew, więc wysoka temperatura i bezchmurna pogoda nie doskwierały podczas szybkich kilometrowych odcinków.

O 10:30 pierwsza szesnastka reprezentantów sztafet usłyszała bojową komendę „START”.  Ta zmiana była najszybsza. Zawodnicy mieli do przebycia odcinek 204 metrów. Na mostku, miejscu strefy zmian, nastąpiło przekazanie pałeczki sztafetowej i kolejni zawodnicy drużyn przemierzali już kilometrowe odcinki.  Kiedy część zawodników zgromadzona była w strefie zmian oczekując na swoją kolej, pozostali odpoczywali w cieniu uciekając przed słońcem.

Po pierwszych zmianach zarysowała się wyraźnie przewaga dwóch drużyn. Byli to faworyci – LKS Koluszki oraz Biegam bo Lubię biegambolubie.pl. Mocny skład jaki wystawiły obie ekipy nie pozostawiały cienia wątpliwości. Biegli pewnie i szybko. Biegli zdecydowanie szybciej niż zawodnicy pozostałych drużyn. Biegli odpowiednio po 1. i 2. miejsce. 2:20:04 – tyle czasu potrzebowali zwycięzcy do ukończenia maratonu sztafetowego – byli nimi zawodnicy z Koluszek.  Drugi team ukończył zawody w czasie 2:29:06. Większą dawkę emocji dawały natomiast zmagania Szakali Bałut – rezerwy, oraz Biegacz Nowosolna 1, które łeb w łeb, ramię w ramię walczyły o trzecie miejsce na podium. Niewielka różnica spowodowała, że „brąz przechodził” z rąk jednej drużyny do drugiej. Jednak ostatecznie lepszą drużyną okazali się biegacze z Nowosolnej dobiegając przed Szakalami na metę o minutę szybciej.

Organizatorzy przygotowali puchary dla zwycięskich pierwszych sześciu drużyn. Pozostałe drużyny miały zatem szansę wygrać puchar za odpowiednio 5. i 6. miejsce. I tutaj do samego końca nie było wiadomo, której z drużyn się to uda, a współzawodniczyli: Jastrząb – 32.BLT, Korona Pabianice oraz debiutująca na biegowych ścieżkach drużyna biegampolodzi.pl TEAM 2. Najlepszą spośród tych drużyn okazała się ekipa z Pabianic, dobiegając do mety w czasie 2:37:16. Niespełna minutę później finiszowali z czasem 2:38:01 zawodnicy biegampolodzi.pl TEAM 2. Drużynie Jastrząb – 32. BLT ukończenie sztafety zabrało 2:40:07. Nieznaczne różnice dzieliły również kolejne cztery drużyny, pomiędzy którymi odbywała się walka o miejsca w klasyfikacji generalnej. Ósme miejsce zajęła STRAŻ MIEJSKA z Łodzi, kończąc bieg w czasie 2:53:38. Niewiele później, bo 2:53:55 do mety dobiegła ostatnia zawodniczka Szakali Bałut Łódź. Drużyna biegampolodzi.pl TEAM 1 do ukończenia sztafety potrzebowała  2:54:19, natomiast KB ARTURÓWEK 2:55:07.

Ku uciesze organizatorów do maratonu sztafetowego przystąpiły również drużyny, których zawodnicy nie biegają na co dzień w klubach sportowych. I tak, wśród startujących zauważyć można było „Piękne i Bestie”, oraz drużynę „INFOSYSrun”.

Po wręczeniu zwycięskich pucharów, każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom oprawiony w antyramę. Całości dopełniło grupowe zdjęcie zawodników, którzy dotrwali do końca. W klubie już przewidujemy kolejną edycję w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje naszych Szakalowych planów.

Galeria zdjęć cz. 3 by biegampolodzi.pl

Szymon Drab
Szakale Bałut Łódź

Powiązane Posty