Aktywny weekend w lasach spalskich

Spały i jej okolic chyba nie trzeba reklamować. Malownicza dolina Pilicy, miejscowości z ciekawymi zabytkami i rozległe kompleksy leśne dawnej Puszczy Pilickiej to niewątpliwe atuty tego obszaru. Proponujemy Wam niekonwencjonalny sposób poznania tego niezwykle interesującego fragmentu regionu łódzkiego. Zapraszamy do udziału w Grze Terenowej Adventure Orient! To właśnie ten obszar stał się areną zmagań uczestników piątej edycji Rajdu na Orientację Bike Orient. Relacja dostępna na stronie http://bikeorient.pl/bo_2011.php

Zaplanuj wyjazd

Pomocna w tym będzie strona internetowa adventureorient.pl. Na niej znajdziecie wiele informacji krajoznawczych o Spalskim Parku Krajobrazowym. Pogrupowane tematycznie pozwolą na szybkie odnalezienie interesujących zagadnień. Praktyczny informator zawiera informacje o obiektach noclegowych, gastronomicznych oraz propozycje aktywnego spędzenia wolnego czasu na tym terenie.

Zabawa w odnajdywanie punktów

Istota gry terenowej polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych wyznaczonych w terenie.  Służy do tego specjalne wydanie mapy Spalskiego Parku Krajobrazowego, na której są one zaznaczone za pomocą okręgów. Na obszarze Spalskiego Parku Krajobrazowego ustawionych zostało na kilkuletni okres 20 punktów kontrolnych. Każdy z punktów składa się z drewnianego stojaka wystającego ponad powierzchnię gruntu na wysokość ok. 1 m. Do górnej jego części przytwierdzony jest perforator oraz dwie biało-pomarańczowe tabliczki z dwuliterowym kodem i adresem strony internetowej projektu. Zadaniem uczestnika gry jest odznaczenie na karcie startowej odpowiednich miejsc przy pomocy perforatorów. Numer punktu na mapie odpowiadać powinien numerowi na karcie startowej. Karta startowa jest częścią arkusza mapy i dobrze jest ją wyciąć przed przystąpieniem do gry.

Z mapą po przygodę

Mapa Spalskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w skali 1:50 000 formatu B2 jest jednym z głównych elementów gry terenowej. Powstała przy współpracy Wydawnictwa „Compass” i Stowarzyszenia Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient. Posiada bogatą treść topograficzną i turystyczną. Na rewersie mapy znajduje się opis walorów krajoznawczych obszaru parku krajobrazowego oraz informacje praktyczne. Cena mapy powinna być przystępna dla każdego – 6,50 zł to sugerowana cena detaliczna. W Łodzi już teraz mapę można zakupić w sklepie rowerowym „Dynamo Łódź” na ul. Kilińskiego 3 oraz w księgarni „Nike” na ul. Struga 3. W najbliższym czasie mapa powinna się pojawić w informacji turystycznej w Manufakturze oraz w kilku obiektach turystycznych na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego.

Coś dla gps-owców

Gra Terenowa Adventure Orient to zabawa nie tylko dla wprawnych nawigatorów, dla których mapa i kompas nie mają żadnych tajemnic. To również propozycja dla fanów gps-ów. Na mapie każdy z punktów kontrolnych ma podane współrzędne, które można wsprowadzić do urządzenia gps. Na stronie Wydawnictwa „Compass” zakupić można elektroniczną mapę Spalskiego Parku Krajobrazowego do nawigacji w telefonach komórkowych i odbiornikach Garmina. Pliki mapowe mają w zestawie punkty gpx-owe odpowiadające wyznaczonym punktom kontrolnym w terenie. Sam plik z punktami w formacie gpx będzie wkrótce do ściągnięcia bezpłatnie ze strony adventureorient.pl

Gramy o nagrody

Aby zmotywować potencjalnych uczestników do wzięcia udziału w proponowanej grze terenowej przygotowaliśmy nagrody, które rozlosujemy wśród biorących udział w zabawie w przeciągu całego sezonu. W tym roku nagrodą główną będzie plecak turystyczny wartości 500 zł.  Sponsorem nagrody jest sklep turystyczny „Bukowina” z Piotrkowa Tryb. Aby wziąć udział w losowaniu należy prawidłowo potwierdzić obecność na co najmniej jednym punkcie kontrolnym. Wypełnioną kartę startową o wymagane dane należy przesłać na adres Stowarzyszenia KTR BikeOrient lub zostawić u wybranego partnera gry terenowej. Adresy partnerów gry publikowane są na stronie adventureorient.pl. W Łodzi będzie to m.in. wspomniany sklep rowerowy „Dynamo Łódź” oraz księgarnia „Nike”. Losowanie nagród przeprowadzone zostanie na końcu tego roku lub na początku przyszłego. Warto odwiedzić jak najwięcej punktów kontrolnych, ponieważ im większa liczba zaliczonych punktów tym większe szanse na wylosowanie nagrody. Ponadto na stronie gry terenowej publikowany będzie ranking wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w zabawie w przeciągu całego roku.

Dobra zabawa to podstawa

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do udziału w tej nietypowej zabawie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce oparty na mapach turystycznych. Dzięki udziałowi w grze poznacie wiele interesujących miejsc, które przeciętny turysta rzadko odwiedza. Ze stałych punktów do orientacji terenowej korzystać możecie w wybranym przez siebie czasie. Wybór drogi między punktami jest dowolny jak również kolejność ich zaliczania. Trasa według optymalnego wariantu liczy ok. 160 km. Punkty można odwiedzać pieszo, biegiem lub dowolnym środkiem transportu, np. rowerem lub kajakiem. Jest to ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny, grupy znajomych lub na samotny wypad za miasto. Zapraszamy do udziału w grze i życzymy udanej zabawy!

 

Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient

Powiązane Posty