Medale zawodników UKS Orientuś na Mistrzostwach Europy Juniorów w Biegu na Orientację

Krzysztof Lewandowski: 4 medale przywieźli z Mistrzostw Europy Juniorów w Biegu na Orientację ( EYOC `2024 ) zawodnicy UKS Orientuś Łódź! W rozgrywanych w tym roku w Polsce zawodach wystartowało 402 zawodników z 34 państw i to nie tylko z Europy gdyż wśród uczestników byli też: Australijczycy, Nowozelandczycy i Amerykanie.

Aż trzy razy na podium tych najważniejszych na świecie juniorskich zmagań stawał 16-letni Tomasz Rzeńca! Łodzianin rozpoczął od zdobycia brązowego medalu w rozegranym w Puszczy Bukowej biegu klasycznym. Na bardzo wymagającej trasie liczącej w linii prostej 6,7 km i 320 m przewyższenia, podczas padającego deszczu uległ tylko Czechowi Heczko i Węgrowi Csobothowi. 9. miejsce wśród stu rywalizujących w tej kategorii wiekowej czyli M16 zawodników zajął drugi z biegaczy UKS Orientuś, Antoni Trzeciak!

W kolejnym dniu mistrzostw rozegrano bieg sprinterski, którego areną było Stare Miasto w Szczecinie. W orientacji sportowej ta konkurencja wbrew nazwie trwa co najmniej kilkanaście minut i wymaga szybkości, ale także świetnej wytrzymałości biegowej. Taką posiada Tomek Rzeńca, który już w ubiegłym roku podczas mistrzostw w Bułgarii zajął w sprincie 4. miejsce. Liczyliśmy na medal i tak się stało! Szybszy na blisko 3-kilometrowej trasie okazał się tylko Francuz Calandry! Do złota brakło 8 sekund. Znowu wysokie bo 9. miejsce zajął Antoni Trzeciak.

Zwieńczeniem juniorskiej rywalizacji na Pomorzu Zachodnim były sztafety. W składzie polskiej znaleźli się obaj łodzianie i zawodnik Orientpark Iwiny, Antoni Pachnik. W ubiegłym roku Polacy z Tomkiem w składzie zdobyli brązowy medal mistrzostw, w tegorocznych udało się to powtórzyć! Lepsi wśród rywalizujących 25 narodowych zespołów okazali się jedynie Węgrzy i Czesi, a za kończącym bieg sztafetowy Tomkiem dobiegły bardzo mocne sztafety ze Szwajcarii, Danii i Finlandii.

Tomek Rzeńca, którego trenerem jest starszy brat Piotr jest pierwszym w historii orientacji sportowej polskim zawodnikiem, który w imprezie mistrzowskiej tej rangi wywalczył medal w każdym starcie. Przy okazji Tomasz powiększył rodzinną kolekcję medali z mistrzostw Europy do dziewięciu! Wcześniej zdobywali je w latach 2013-2017 jego bracia: Krzysztof i Piotr. Rodzina Rzeńców jest więc niewątpliwie najlepiej „zorientowaną” rodziną w Polsce!

Tomasz uprawia bieg na orientację już siódmy rok, a pierwsze sukcesy na zawodach młodzików jeszcze pod opieką rodziców odnosił już jako 9-latek. Antoni Trzeciak zaś rozpoczął treningi na orientację dopiero 3 lata temu. Podopieczny Piotra Paszyńskiego robi jednak tak ogromne postępy, że już wkrótce może dołączyć do najlepszych. Liczymy na to zwłaszcza na przyszłorocznych mistrzostwach, które odbędą się w czeskim Brnie.

Więcej informacji i zdjęć z zawodów na stronie www.orientuslodz.pl i klubowym fb www.facebook.com/OrientusLodz .

Powiązane Posty