Jak wgrać trasę Garmina podczas awarii?

Ze względu na powracające zawody biegowe, powracają dawne obowiązki. Wśród nich, pojawia się także nowy problem, jakim jest atak na Garmina. Przez tę sytuację, większość z nas nie jest w stanie odtworzyć swoich treningów, czy wgrać tras, na najbliższe zawody górskie.

Znalazłem jednak tymczasowe rozwiązanie tego problemu! Na przykładzie trasy Ultra Kamieńsk, pokażę Wam krótki poradnik. Oprócz zegarka, potrzebować będziemy jedynie kabla USB do naszego urządzenia, komputer oraz konto na portalu AllTrails (możliwe jest również użycie telefonu zamiast komputera, ale o tym później).

Istnieje również możliwość wgrania treningów na inny portal (Endomondo, Strava). Jeśli potrzebujecie również takiego poradnika, dajcie znać!

Do rzeczy! Oto lista kroków:

  1. Znajdujemy nasz track. W przypadku prezentowanych zawodów, udajemy się na stronę Ultra Kamieńsk, a następnie zjeżdżamy w dół (ewentualnie najeżdżamy na zakładkę Strefa Zawodnika i wybieramy Trasa). Tam naszym oczom ukazują się wszystkie dystanse, na których możemy wystartować. W tym poradniku skupię się na 10 kilometrach, ale sytuacja wygląda analogicznie w każdym innym przypadku. Sytuacja na tych zawodach jest o tyle komfortowa, że do dyspozycji, oprócz zamieszczonego pliku gpx, mamy również odnośnik do strony AllTrails. Aby dostać się do następującej funkcji, klikamy w nazwę utworzonej trasy (w tym przypadku Trasa 10 km)
Po kliknięciu w przycisk, zostaniemy przeniesieni na stronę AllTrails

2. Gdy już znajdziemy się na stronie AllTrails, po lewej stronie zobaczymy wysuwane menu. W tym miejscu klikamy Download Route. Pojawi nam się kolejne okno, z którego musimy koniecznie wybrać format „Garmin FIT (ANT+)”. Następnie klikamy zielony przycisk Download.

Plik zapisujemy w dowolnej lokalizacji (najlepiej na pulpicie). Bardziej zaawansowani, mogą wgrać go od razu do zegarka.

3. Po pobraniu pliku, podłączamy zegarek. Wchodzimy w pamięć naszego urządzenia, następnie „GARMIN>COURSES”. W tej lokalizacji umieszczamy plik z naszym trackiem.

(Nie zwracajcie uwagi na ikonki 😉

4. W tym momencie odpinamy zegarek i przechodzimy do nawigacji, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, po wejściu w Menu Aktywności > Nawigacja > Kursy > (Nasz kurs) > Mapa, powinniśmy ujrzeć mapę, pokrywającą się z tą na stronie 🙂
(w przypadku Garmina FR 735XT)

I to tyle! Jeśli macie jakieś pytanie, dawajcie znać. Nasz mail (redakcja@biegampolodzi.pl), jest cały czas do Waszej dyspozycji!

FAQ

1. Moja impreza udostępnia jedynie plik gpx/nie osadza strony AllTrails.
Ad. 1.
W tym wypadku pobieramy ten plik, a następnie wchodzimy na stronę konwertera AllTrails. Tam wrzucamy naszego gpx-a (musimy być zarejestrowani), a następnie w podpunkcie Convert to zaznaczamy Track / Route i tak jak w kroku 2. wybieramy Garmin FIT (ANT+). Dalej postępujemy wg instrukcji.
2. Chcę to zrobić przez telefon. Jak?
Ad. 2.
Potrzebujesz przede wszystkim przejściówki do swojego telefonu (Uwaga! Podany przykład może nie działać na telefonach z systemem IOS), z USB, do Micro-USB, bądź USB-C. Możecie ją kupić za kilka złotych w markecie, lecz jeśli macie pod ręką jakikolwiek komputer, będzie on wygodniejszą opcją. Ale do rzeczy. Różnica występuje jedynie w kroku 3. Zamiast pobierać na komputer i wgrywać z komputera, robimy to z poziomu menedżera plików (systemowy w przypadku androida wystarczy).

Powiązane Posty