I Bieg i Marsz Urodzinowy w Parku 3 Maja

I Łódzkie Biegi Urodzinowe i Marsz Nordic Walking zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi odbyły się w Parku 3 Maja w dniu 28 lipca 2013 roku. Ustalone przez Organizatora dystanse nawiązywały do 590 rocznicy nadania praw miejskich Łodzi: 5900 m bieg główny i marsz Nordic Walking, 590 m biegi dla młodzieży szkolnej i 59 m bieg dla przedszkolaków. Synoptycy już od dłuższego czasu zapowiadali na ten weekend przepiękną pogodę i afrykańskie upały. W trosce o uczestników marszu i biegu głównego, rozgrywanych na dystansie 5900 m, został przygotowany punkt odświeżania ze spontanicznym prysznicem. O tyle, o ile chodziarze z niego skorzystali, o tyle biegacze nie mieli takiej potrzeby, ale o tym w dalszej części relacji. Punktualnie o godzinie 10:30 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Małachowskiego 5  rozpoczęła się pierwsza konkurencja. Na jej starcie stanęło blisko 50 osób. Już od pierwszych metrów na czoło stawki wysunął się Michał Adam Osiński, który prowadzenia nie oddał aż do końca rywalizacji. Za zwycięzcą pojawili się kolejni „kijkarze” – Przemek Stupnowicz oraz Marek Klimczewski. Jeżeli chodzi o dramaturgię zawodów to znacznie ciekawiej było na kolejnych miejscach. Walka o 4 pozycję trwała, aż do samego końca i rozstrzygnęła się na linii mety. Ostatecznie Tomasz Mejsner wyprzedził Dariusza Magnuskiego o jedną sekundę. Wśród pań triumfowała Aleksandra Przybył, która o ponad minutę wyprzedziła Grażynę Troniarz z Raszyna i o ponad 3 minuty Dorotę Zielińską z Bełchatowa. 

Kiedy rywalizacja Nordic Walking dobiegła końca na starcie pojawili się najmłodsi uczestnicy Biegów Urodzinowych – przedszkolaki. Ta bardzo liczna, uśmiechnięta i kolorowa grupa miała do pokonania 59 metrów na bieżni stadionu. Doping rodziców był chyba najbardziej słyszalnym tego dnia. Zwycięzcami byli wszyscy, ale na pierwszym miejscu uplasowali się niemal ex æquo Mieszko Jarzębski, a tuż za nim Anna Kopińska ze Złotoryi. 

Po biegach dzieci i młodzieży na linii startu ustawili się uczestnicy I Łódzkiego Biegu Urodzinowego. 140 osób nie spodziewało się, że ten krótki dystans stanie się dla niektórych ciekawym i długo wspominanym biegowym wydarzeniem. Od samego początku było wiadomo,    że dla pierwszych 100 osób były przewidziane okolicznościowe medale. Większość osób za wszelką cenę chciało taki medal zdobyć i od pierwszych metrów ostro ruszyli po bieżni stadionu. Mimo panującego upału i wszechogarniającego gorąca tempo najlepszych było imponujące. Po przebiegnięciu niespełna półtora kilometra nad Parkiem 3 Maja rozpętała się ciepła letnia burza. Zawodnicy na trasie mieli naturalną kurtynę wodną, dającą ulgę i motywującą do szybszego biegu. Poszkodowane były tylko osoby w okularach, które przez rzęsisty deszcz zalewający szkła niewiele widziały oraz pan Mariusz Włodarski z Rawy Mazowieckiej, poruszający się na wózku inwalidzkim. Jego wózek czasem tracił przyczepność na mokrej trawie przez co na mecie pojawił się z czasem gorszym od zakładanego o około 3 minuty. Niestety w tym samym momencie, kiedy na trasie walczyli biegacze na stadionie trwała dekoracja uczestników biegów dziecięcych. Tutaj pogoda trochę pokrzyżowała plany organizatorom, ale mimo to uśmiechy rozjaśniały twarze najmłodszych zawodników. 

Po niespełna 21 minutach od startu na mecie pojawił się zwycięzca pan Grzegorz Pietruszkiewicz. Tuż za nim pojawili się Leszek Marcinkiewicz oraz Jacek Trociński. Wśród kobiet triumfowała jedna z najlepszych w Polsce zawodniczek biegów ultra Agata Matejczuk. Za nią pojawiła się Joanna Modrzyńska , a na trzecim miejscu Małgorzata Zwierzyńska. 

Mimo krótkiego czasu od podjęcia decyzji o organizacji I Łódzkich Biegów Urodzinowych i Marszu Nordic Walking udało się zainteresować udziałem w imprezie sporą  grupę uczestników, zarówno z terenu Łodzi, jak i całej Polski (w sumie wystartowały 222 osoby). Miłym zaskoczeniem dla Organizatorów był udział w imprezie zawodników z USA.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok. 

Wyniki

Galeria by INES (bieg) cz.1

Galeria by INES (bieg) cz.2

Galeria by Marcin Skupiński (marsz)

Strona organziatora: www.mosir.lodz.pl

Powiązane Posty