Czwarty bieg CITY TRAIL Łódź

W niedzielę, 9 lutego, w Parku Baden-Powella, odbędzie się kolejny – czwarty już – bieg z serii CITY TRAIL Łódź w edycji 2024/2025. W styczniowych zawodach na linii mety przełajowej „piątki” zameldowało się dokładnie 337 osób. Jak będzie tym razem? Przekonamy się już za kilka dni. Warto dodać, że rywalizacja o miano najlepszych w klasyfikacji generalnej wkracza właśnie w decydującą fazę, można zatem spodziewać się dużych emocji! Zapisy trwają na citytrail.plCITY TRAIL to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. 5-kilometrowe trasy poprowadzone są ścieżkami lasów i parków w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach,Lublinie, Łodzi,Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie iWrocławiu. Sezon 2024/2025 trwa w Łodzi od 10 listopada 2024 i zakończy się 9 marca 2025. Podczas ostatniej imprezy w edycji, każdy kto ukończy minimum trzy biegi, otrzyma pamiątkowy medal. Zwieńczeniem półrocznego biegania będzie szóste wydarzenie – oficjalne podsumowanie sezonu, podczas którego wręczone zostaną nagrody dla najszybszych – w klasyfikacji generalnej, kategoriach wiekowych oraz w biegach CITY TRAIL Junior, które są nieodłącznym elementem cyklu.  

Sytuacja w klasyfikacji generalnej

Zawodnicy, którzy celują w rekordy, zwycięstwa i podium w klasyfikacji generalnej są w pełnej gotowości, by podczas niedzielnego biegu powalczyć o jak najlepszy wynik. Aktualnie sytuacja w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Łodzi jest bardzo ciekawa. Po trzech biegach bliski końcowego triumfu jest Maksymilian Zawiślak, który wygrał dwukrotnie.

Jestem aktualnie trochę przeziębiony, ale planuję pobiec w niedzielę i powalczyć o wygraną. Stanę na starcie także w marcu, licząc, że warunki pogodowe będą już wiosenne, a zdrowie pozwoli powalczyć o jak najlepszy wynik. W tym roku nie startuję w hali, ponieważ stawiam na dłuższe dystanse – 5 i 10 km. – Maksymilian Zawiślak, który w niedzielę powalczy o wygraną w końcowej klasyfikacji CITY TRAIL w Łodzi

Maksymilian Zawiślak na trasie grudniowego biegu CITY TRAIL (fot. Konrad Ciężki)

Maksymilian Zawiślak na trasie grudniowego biegu CITY TRAIL (fot. Konrad Ciężki)W kobiecej rywalizacji sytuacja jest jeszcze ciekawsza. Każdy z dotychczasowych biegów wygrała inna zawodniczka. W listopadzie najszybszą okazała się Kinga Królik, w grudniu – Anna Kovalenko, a w styczniu – Dominika Wiecha.Każda z zawodniczek może nadal powalczyć o końcowy triumf.

Akcja „Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!”

Organizatorzy CITY TRAIL jako jeden z najważniejszych celów stawiają sobie dotarcie do osób, które nie są aktywne fizycznie.

Zachęcanie do biegania jako najprostszej formy ruchu i pokazywanie jak wiele dobrego do życia wnosi regularne uprawianie sportu jest dla nas bardzo ważne. Staramy się, by na naszych biegach każdy czuł się komfortowo – zarówno ci, którzy biegają od lat i zawody traktują jako możliwość śrubowania wyników, jak i ci, dla których pokonanie 5 km marszobiegiem jest sukcesem. Piotr Książkiewicz, organizator i jeden z pomysłodawców CITY TRAIL

Jednym z pomysłów, który ma przyciągnąć do CITY TRAIL początkujących biegaczy jest akcja pod hasłem „Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!”. Na czym polega? Od połowy grudnia do marca, każdy uczestnik cyklu, który posiada tzw. karnet na wszystkie biegi edycji w danej lokalizacji, może zaprosić na zawody jedną osobę, która wystartuje w biegu bezpłatnie. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – jak dotąd wzięło w niej udział ponad 300 osób (we wszystkich dziesięciu lokalizacjach CITY TRAIL). 

Rozgrzewka jest ważna

CITY TRAIL to nie tylko zawody dla dorosłych. Nieodłącznym elementem biegowych spotkań są starty dzieci, na dystansach od 200 m do 1 km, w zależności od kategorii wiekowej. Tych jest łącznie dwanaście – sześć wśród dziewcząt i sześć chłopców. Najstarsi uczestnicy mają 15 lat. Najmłodsi – kilkanaście miesięcy i często pokonują trasę z asystą rodziców. W zawodach juniorów, to nie wynik, lecz wyrobienie pozytywnych nawyków jest najważniejsze. Z tego powodu organizatorzy szczególny nacisk stawiają na wspólną rozgrzewkę. Ukryte w formie krótkiej zabawy ćwiczenia, mają przygotować ciała uczestników do biegu i minimalizować ryzyko kontuzji. Dzieci podpatrując i naśladując instruktora, ale również swoich kolegów i koleżanki, poznają elementy skutecznej rozgrzewki jako fundamentu każdej aktywności. 

Biegi CITY TRAIL Junior odbywają się zawsze przed biegiem głównym - od godz. 9:20 (fot. Konrad Ciężki)

Biegi CITY TRAIL Junior odbywają się zawsze przed biegiem głównym – od godz. 9:20 (fot. Konrad Ciężki)

Harmonogram biegów

Biegi CITY TRAIL charakteryzują się cyklicznością oraz stałością wielu elementów – m.in. planu minutowego. Wygląda on następująco:
– godz. 8:30 – otwarcie biura zawodów;
– godz. 9:20 – zbiórka najmłodszych Uczestników biegów Junior – kategorie D0 i D1 (ok. 200 m);
– godz. 9:45 – zbiórka Uczestników biegów Junior – kategoria D2 (ok. 400 m);
– godz. 10:00 – zbiórka Uczestników biegów Junior – kategoria D3 (ok. 600 m);
– godz. 10:15 – zbiórka Uczestników biegów Junior – kategoria D4/D5 (ok. 1 km);
– godz. 10:30 – zamknięcie biura zawodów biegu głównego;
– godz. 10:45 – wspólna rozgrzewka;
– godz. 11:00 – start biegu głównego na 5 km;
– ok. godz. 12:15 – koniec imprezy.

Zgłoszenia do biegów

Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Co ważne – w cyklu nie ma limitu miejsc, a to oznacza, że rejestracji można dokonać również w dniu każdego biegu. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Biegi w Łodzi współorganizuje firma InesSport. Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport Powszechny”. Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Olsztyn, Miasto Poznań, Miasto Szczecinoraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Powiązane Posty