Cross Kościelna Wieś

Dnia 6 lutego 2010 roku w Kościelnej Wsi, niedaleko Kalisza, odbył się 6 Cross Maraton Koleżeński im. Adama Mariana Walczaka. Z uwagi na koleżeński charakter imprezy dla większości zawodników najważniejsze było samo uczestnictwo, a nie uzyskany czas, czy wywalczone miejsce na mecie. Ponadto profil trasy uniemożliwiał szybkie bieganie, a osiągane przez zawodników rezultaty odbiegały sporo od rekordów życiowych. Co ciekawe, pomimo iż, zawody odbywały się po raz szósty, to dopiero drugi raz rywalizacja przebiegała w typowo zimowej scenerii. W 2009 roku większość zawodników narzekała na bardzo miękkie błoto na trasie, co znacząco utrudniało bieganie, jednakże w ostatnią sobotę większość tęskniła za tamtym dniem… Trzeba przyznać, że tegoroczna zima, ostro dała w kość organizatorom oraz biegaczom. Dwa dni przed zawodami organizatorzy za wszelką cenę starali się doprowadzić trasę do stanu, który umożliwi bieganie w rozsądnym tempie. Przez dwa dni przy użyciu łopat oraz traktora odśnieżali 7 kilometrową pętlę, która w większości prowadziła przez pola oraz las. Dzięki ich wytężonej pracy można było przeprowadzić zawody, ale czasy uzyskiwane na mecie, dalekie były od osiąganych w poprzednich edycjach.

Zawody zostały rozegrane na około 7 kilometrowej pętli. Jak co roku klasyfikacja generalna prowadzona była na dwóch dystansach: w maratonie oraz półmaratonie. Z uwagi na trudne warunki na trasie, nie trzeba było deklarować dystansu przed startem, a pamiątkowy medal otrzymał każdy kto ukończył przynajmniej jedną pętlę. Kilku zawodników skorzystało z tej możliwości, zatem w oficjalnych wynikach możemy odnaleźć osoby, które przebiegły „nietypową” liczbę okrążeń.

Jeżeli chodzi o łódzki skład to do Kościelnej Wsi wybraliśmy się w 5 osób. Razem ze mną barwy drużyny „BiegNadJeziorskiem.pl”, reprezentował Marek Pilc. Z zaprzyjaźnionego „KB Arturówka” startowali: Jarema Dubiecki oraz Dariusz Stawski, a z „Mety Lubliniec” Tadeusz Ruta.

Start biegu nastąpił punktualnie o godzinie 10.00. Pierwsze 3,5 km pokonaliśmy honorowo wszyscy razem. Dopiero po przebiegnięciu tego dystansu i odczekaniu kilku minut, aż wszyscy biegacze dobiegną do wyznaczonego miejsca, nastąpił start „ostry”. Taki sposób rozgrywania biegu powoduje, że każdy z biegaczy powinien odjąć kilka minut od ostatecznego czasu, aby uzyskać wynik realny, jednakże koleżeński charakter biegu, sprawia że mało kto zwraca uwagę na wynik. Najważniejsze w tej imprezie jest uczestnictwo i dobra zabawa.

Kolejność w jakiej „schodziliśmy” z trasy była następująca: po upływie 1:39;54 udało mi się, tak jak przed rokiem, wygrać dystans półmaratonu. Marek Pilc zajął 8 miejsce z czasem 1:58;12, a Dariusz Stawski z wynikiem 2:05:00 wywalczył 13 miejsce. W głównym dystansie maratońskim prowadzona była również klasyfikacja wiekowa. W kategorii M-60 pierwsze miejsce z wynikiem 4:17;04 zajął Tadeusz Ruta (17 w generalce), który odebrał również puchar dla Najlepszego Oficera Rezerwy. Natomiast na 41 miejscu z czasem 4:51;47 został sklasyfikowany Jarema Dubiecki.

Ogólnie w zawodach wystartowało 97 osób i tyle samo ukończyło przynajmniej jedną pętlę. Trasę maratonu pokonało 63 zawodników, a o połowę krótszy dystans 27 biegaczy.

Zawody zostały perfekcyjnie zorganizowane, a zawodnikom pomagał cały sztab organizatorów z klubu Supermaraton Kalisz. Dodatkowo po każdej pętli, biegacze mogli liczyć na krótki odpoczynek w Motelu Malibu, gdzie została udostępniona sala bankietowa, co umożliwiało zmianę ubioru, ogrzanie się oraz posilenie licznymi przysmakami przygotowanymi przez organizatorów.

Myślę, że każdy z łódzkich biegaczy długodystansowych powinien wpisać tę imprezę do przyszłorocznego kalendarza biegowe, ponieważ niezależnie od warunków pogodowych może liczyć na perfekcyjną organizację oraz wykonanie mocnego treningu w gronie zaprzyjaźnionych biegaczy.

Poniżej przedstawiam wyniki poszczególnych kategorii oraz link do strony organizatorów: