CITY TRAIL: podsumowanie sezonu 2022/2023

Dziesiąty sezon cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL wystartował 8 października 2022 roku, a zakończył się 5 kwietnia 2023. Na przestrzeni sześciu miesięcy odbyło się 50 biegów Grand Prix na dystansie 5 km z krótszymi biegami dla dzieci i młodzieży, ogólnopolski bieg finałowy – CITY TRAIL Gold oraz 10 oficjalnych dekoracji kończących edycję w poszczególnych miastach, a są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. To jedyne tego typu biegowe przedsięwzięcie w Polsce. Za jego realizację odpowiada Fundacja Krok do Natury, a sponsorem tytularnym jest Nationale-Nederlanden.

Zaczęło się nad poznańską Rusałką

Cykl CITY TRAIL ma swój początek w styczniu 2010 roku, kiedy to grupa studentów poznańskiej AWF z Piotrkami: Książkiewiczem i Bętkowskim na czele zorganizowała pierwszy bieg pod szyldem Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Okazało się, że na bieg w lesie, który miał być imprezą „dla znajomych” zapisało się ponad 300 osób!

To była wielka niespodzianka. Od razu wiedzieliśmy, że w tym spontanicznym pomyśle jest potencjał. W Poznaniu zorganizowaliśmy trzy edycje – łącznie 22 biegi. W 2012 roku rozszerzyliśmy działalność na cztery kolejne lokalizacje – Bydgoszcz, Olsztyn, Trójmiasto i Wrocław. Tym samym cykl stał się ogólnopolski.
Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL. Od początku koordynuje projektem.

Niezwykle istotnym dla rozwoju biegów CITY TRAIL był rok 2014, kiedy to sponsorem tytularnym zostało Nationale-Nederlanden.

Bieganie to najbardziej naturalny i intuicyjny rodzaj sportu, jaki można uprawiać, aby dbać o zdrowie. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani skomplikowanych przygotowań, a co ważne – biegać można praktycznie w każdym wieku. Regularne bieganie zaowocuje poprawą kondycji, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Jeśli dodatkowo będziemy biegać na świeżym powietrzu z najbliższymi, to zyskamy sposób na zdrowe spędzanie weekendowych przedpołudni. Cieszę się, że dzięki cyklowi CITY TRAIL możemy zachęcać do takiej aktywności rodziny z całej Polski.
Marta Maszewska-Danielewicz, Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej Nationale-Nederlanden.

Start CITY TRAIL w Warszawie (fot. Karolina Krawczyk)

Dzisiaj cykl CITY TRAIL to biegowa machina. Na co dzień organizacją biegów zajmuje tylko kilka osób, z czego w pełnym wymiarze dwie. Ekipa pracująca na zawodach liczy z kolei kilkadziesiąt zżytych ze sobą osób.

Inaczej być nie może – w końcu organizacja CITY TRAIL to praca co weekend przez pół roku. Siłą rzeczy spędzamy razem mnóstwo czasu, a że łączy nas wspólna pasja, jaką jest sport, to śmiało można powiedzieć, że nie jest to klasyczna praca. Życie większości z nas obraca się wokół biegania, dlatego poza CITY TRAIL, często spotykamy się także prywatnie – choćby wyjeżdżając wspólnie na inne biegi, w których sami startujemy.
Justyna Grzywaczewska, PR&Concept Manager Fundacji Krok do Natury. Na przestrzeni dziesięciu lat pracowała przy organizacji 349 biegów CITY TRAIL.

Ciekawostką jest fakt, że średnio każda z osób zaangażowanych w organizację biegów CITY TRAIL przepracowała na zawodach 96 dni, a ci najbardziej zaangażowani spędzili na przestrzeni 12 lat na eventach ponad rok swojego życia!

Edycja 2022/2023 w liczbach

Po rozegraniu wszystkich, pięciu kolejek czyli pięćdziesięciu biegów nadszedł czas na podsumowania. Kluczowymi w biegach CITY TRAIL są cztery wartości:

• liczba zawodników sklasyfikowanych (tych, którzy ukończyli co najmniej trzy biegi);
• liczba zawodników unikalnych (tych, którzy wystartowali co najmniej w jednym biegu)
• liczba osobostartów (wszystkich wyników zarejestrowanych w komunikatach końcowych na przestrzeni całego sezonu);
• średnia liczba uczestników.

W sezonie 2022/2023 cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ukończyło 5 480, w tym 1650 dzieci. Zawodników, którzy wystartowali w co najmniej jednym biegu było 9 636, z czego 2 841 to uczestnicy zmagań juniorskich (najwięcej uczestników startowało w kategorii D3 – 568, kategoria D2 zgromadziła 556 finiszerów, w rywalizacji kategorii D4 wzięło udział 520 młodych sportowców, w kategorii D1 pobiegło 482 uczestników, w D4 – 363, a w D0 – 352). 25 920- dokładnie tyle razy biegacze przekroczyli linię mety. Dorośli 18 262, a dzieci – 7 685. Na koniec liczba 521 – tyle wyniosła średnia liczba uczestników w każdej imprezie, z czego 365 w biegu głównym i 156 w CITY TRAIL Junior.

Generalnie sezon był bardzo zbliżony do poprzedniego. Co cieszy to wzrost liczby uczestników biegów dziecięco-młodzieżowych. Ze względu na zmiany w kategoriach wiekowych trudno porównywać je w szczegółach, ale widzimy, że coraz chętniej w naszych biegach startuje młodzież i to jest bardzo budujące.
Piotr Bętkowski, współorganizator CITY TRAIL. Jednym z jego zadań podczas biegów jest prowadzenie rozgrzewek i odpraw przed zawodami CITY TRAIL Junior.

CITY TRAIL Gold – prawdziwe widowisko

Biegi CITY TRAIL to połączenie rekreacji i sportu wyczynowego. Zdecydowaną większość uczestników stanowią oczywiście osoby biegające dla zdrowia, fani spędzania czasu na łonie natury. Jednak cykliczna formuła i okres rozgrywania biegów sprawia, że zawody przyciągają wiele biegaczek i biegaczy trenujących wyczynowo, a nawet zawodowców.

Od 2022 roku swoistym finałem edycji jest bieg CITY TRAIL Gold, na który składa się rywalizacja najszybszych kobiet i mężczyzn z dziesięciu lokalizacji CITY TRAIL oraz otwarty bieg towarzyszący – rozgrywany na tej samej trasie, co zawody finałowe. Przed rokiem bieg CITY TRAIL Gold odbył się w Bydgoszczy, a najszybszymi okazali się Marta Łagownik z Trójmiasta i Dariusz Boratyński z Wrocławia. Tym razem miastem-gospodarzem została Warszawa, a tytuły królowej i króla CITY TRAIL wywalczyli Monika Dubiella z Trójmiasta oraz Sebastian Nowicki z Poznania.

Najszybsze zawodniczki ogólnopolskiego biegu finałowego – CITY TRAIL Gold (fot. Karolina Krawczyk)

Skoro już o poziomie czołówki mowa, warto podkreślić, że na przestrzeni sześciu miesięcy rozgrywania biegów CITY TRAIL ustanowiono cztery rekordy tras, z czego trzy to kobiece wyniki. Ich autorkami zostały: Anna Bańkowska w Warszawie (16:31), Agnieszka Gortel-Maciuk w Katowicach (17:16) oraz Joanna Woźniak w Szczecinie (18:39). Wśród mężczyzn padł jeden rekord trasy – w Szczecinie, a jego autorem jest Konrad Majdziński (16:32). Mimo, że na najszybszych trasach CITY TRAIL (we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Warszawie) rekordowo nie było, warto podkreślić wysoki poziom elity. Granicę 15 minut pokonano osiem razy – trzy razy dokonał tego zwycięzca CITY TRAIL Gold – Sebastian Nowicki, po dwa razy – Dariusz Boratyński i Dawid Borowski, a raz – Mikołaj Czeronek.

Top 10 wyników mężczyzn:

1. Dariusz Boratyński – 14:38 (Wrocław, bieg 2)
2. Dariusz Boratyński – 14:40 (Wrocław, bieg 3)
3. Sebastian Nowicki – 14:44 (Poznań, bieg 1)
4. Mikołaj Czeronek – 14:45 (Wrocław, bieg 2)
5. Sebastian Nowicki – 14:50 (Poznań, bieg 3)
6. Dawid Borowski – 14:50 (Wrocław, bieg 2)
7. Sebastian Nowicki – 14:51 (Poznań, bieg 4)
8. Dawid Borowski – 14:53 (Poznań, bieg 2)
9. Dawid Borowski – 15:01 (Wrocław, bieg 5)
10. Dariusz Boratyński – 15:05 (Poznań, bieg 5)

Top 10 wyników kobiet:

1. Anna Bańkowska – 16:31 (Warszawa, bieg 3)
2. Olga Ochal – 17:01 (Bydgoszcz, bieg 1)
3. Agnieszka Gortel-Maciuk – 17:16 (Katowice, bieg 5)
4. Emilia Mazek – 17:18 (Warszawa, bieg 1)
5. Dominika Stelmach – 17:24 (Warszawa, bieg 3)
6. Aneta Konieczek – 17:27 (Poznań, bieg 5)
7. Zuzanna Bąk – 17:39 (Warszawa, bieg 1)
8. Halina Rasińska – 17:42 (Poznań, bieg 5)
9. Aleksandra Karolczuk – 17:52 (Warszawa, bieg 1)
10. Dominika Stelmach – 17:53 (Warszawa, bieg 2)

Biegacze znów sadzą las!

Ważnym elementem biegowej karuzeli CITY TRAIL jest działalność charytatywna i współpraca zFundacją Las Na Zawsze. Biegacze po raz kolejny dali wyraz swojej troski o sprawy środowisko naturalne. Zebrana kwota wynosząca 22 500 zł pozwoli na posadzenie ponad 4000 m2 lasu!

Przełajowa „piątka” wraca jesienią!

Kolejny sezon CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ruszy jesienią. Kalendarz cyklu zostanie opublikowany najpóźniej w czerwcu. Informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku orazInstagramie. Partnerami cyklu są: Nationale-Nederlanden, Herbapol Poznań, Salomon, Suunto, Sklep Biegacza oraz Zmiany-Zmiany. Biegi edycji 2022/2023 odbyły się przy wsparciu: Urzędu Dzielnicy Warszawa-Bielany, Miasta Lublin, Miasta Gdańsk oraz Miasta Poznań.

Powiązane Posty