CITY TRAIL po dwóch kolejkach: jest optymistycznie

Dwunasty sezon CITY TRAIL w ogólnopolskim wydaniu w dziesięciu miastach, wkracza w trzecią kolejkę rywalizacji. Jakie były dwie dotychczas rozegrane? Jak kształtowała się frekwencja, poziom sportowy i jakie są nastroje po dwóch miesiącach biegania we wszystkich dziesięciu lokalizacjach?W minionym miesiącu media biegowe rozpisywały się na temat liczby uczestników w największych, ulicznych imprezach biegowych w Polsce. I te liczby to już nawet nie powiew, ale wiatr optymizmu, który zapewne będzie niezwykle silnym motorem napędowym dla organizatorów w nadchodzącym sezonie. Przykładowo w dziesięciu największych półmaratonach w Polsce w roku 2024 wystartowało o 37% więcej uczestników niż rok wcześniej. Powód do radości niewątpliwy, natomiast analizy nie obejmują danych z biegów lokalnych, w mniejszych miejscowościach. A te dane biorąc pod lupę miejscowości od 50 do 100 tysięcy mieszkańców wykazują znaczne spadki w odniesieniu do stanu sprzed pandemii, spadki wynoszące do 40%

Jak wygląda sytuacja w CITY TRAIL?

Trzeba podkreślić, że biegi przełajowe to nieco inny obszar działania. Leżący w Polsce przez wiele lat odłogiem. Cykl CITY TRAIL jest sposobem na odbudowanie tej ważnej części lekkiej atletyki. Ba! Organizowany w formule dostępnej dla każdego (na krótkim dystansie 5 km, bez limitu czasu na pokonanie trasy) pokazuje, że bieganie w przełaju jest ciekawą i angażującą całe rodziny formą aktywności fizycznej. 

14 lat temu podjęliśmy ryzyko wejścia w strefę, która była zapomniana, a przecież jest kolebką biegania masowego na świecie. Dzisiaj z satysfakcją możemy powiedzieć, że udowodniliśmy, że bieganie po lasach i parkach, bliżej natury, z wykorzystaniem jej dobrodziejstw jest wspaniałą alternatywą dla wydarzeń wielkomiejskich. Przed bieżącym sezonem CITY TRAIL z dużym niepokojem czekaliśmy na pierwsze dane spływające do naszych baz. Dzisiaj wiemy, że jest dobrze.

Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców i organizator cyklu CITY TRAIL

Przełajowa piątka

Dwie pierwsze kolejki stanowią wystarczający obszar poszukiwań odpowiedzi na pytanie – jak jest? Czy udało się zachować podstawową wartość, której życzy sobie każdy organizator – stabilizację? Podsumowanie wykazało, że słowo stabilizacja można zamienić na progresja. W biegu głównym, w stosunku do średniej frekwencji ubiegłego sezonu zanotowano wzrost o 9,4%. W porównaniu z sezonem sprzed dwóch lat liczba uczestników jest już wyższa o 18,1%. W obecnym sezonie pierwsza kolejka cyklu kształtowała się na poziomie 4248, a druga 4384. 

Początek edycji 2024/2025 jest najlepszym popandemicznym otwarciem cyklu

Początek edycji 2024/2025 jest najlepszym popandemicznym otwarciem cyklu

CITY TRAIL Junior

Jednym z najważniejszych założeń cyklu CITY TRAIL Junior jest poprawa sprawności fizycznej młodego pokolenia i wzmożenie świadomości wśród dorosłych, jak ważnym aspektem jest zapewnienie dzieciom ruchu. Dlatego tak istotnym jest, że w biegach dzieci i młodzieży w edycji 2024/2025, cykl również notuje wzrost. W porównaniu z poprzednim sezonem biega w CITY TRAIL Junior aż o 11,7% więcej młodych zawodników. I to mimo niżu demograficznego, który galopuje w zastraszającym tempie – w roku 2018 liczba urodzeń wynosiła 400 tys. dzieci, w minionym już tylko 256 tys. Warto dodać, że najwyższy, blisko 22% wzrost występuje w CITY TRAIL Junior w kategorii D2 (7-8 lat). 

Ponadto jesteśmy dumni z faktu biegowego wychowania co najmniej jednego pokolenia. Nie jest to twierdzenie na wyrost, bo mamy już w biegu głównym uczestników, którzy zaczynali bieganie w CITY TRAIL od kategorii D1, czy D2. Warto wspomnieć o tym, że niektórzy z nich zostali profesjonalnymi sportowcami jak np. Marcin Biskup, ubiegłoroczny wicemistrz Polski w biegu na 5000 m, czy Julia Koralewska mistrzyni kraju na 10000 m również sprzed roku. 

Piotr Bętkowski, współorganizator CITY TRAIL

Biegi CITY TRAIL Junior odbywają się na dystansach od 200 m do 1 km

Biegi CITY TRAIL Junior odbywają się na dystansach od 200 m do 1 km

Poziom sportowy

Czynnikiem wyróżniającym cykl CITY TRAIL od początku (od roku 2010) jest udział czołowych, polskich długo- i średniodystansowców. Biegacze z kadry narodowej, reprezentanci kraju i medaliści mistrzostw Polski doceniają możliwość sprawdzania formy i rywalizacji na mocnym, równorzędnym poziomie. Aktualny sezon jest chyba najmocniejszym w historii pod względem szybkich biegów, zwłaszcza w wykonaniu męskim. Na trasach CITY TRAIL startowali podopieczni najlepszych, polskich trenerów m.in. Jacka Wośka, Andrzeja Orłowskiego, Krzysztofa Szałacha, Sylwestra Niebudka, Bożeny Dziubińskiej – Motały, Jacka Kostrzeby, czy Jacka Tyczyńskiego. Fenomenalnym był bieg drugiej kolejki we Wrocławiu, gdzie zwycięzca – Konrad Pogorzelski – wyrównał rekord wszechczasów – 14:16, a siódmy na mecie Wiktor Maćkowiak kończył bieg z wynikiem 14:45! W ogóle w skali całego kraju podczas dwóch kolejek padło 15 rezultatów poniżej 15 minut. Natomiast wśród pań, barierę 17 minut dwukrotnie sforsowała triathlonistka Zuzanna Sudak, czyniąc to w Bydgoszczy i Warszawie. Należy podkreślić, że te wyniki padły na czterech trasach – bydgoskiej, poznańskiej, warszawskiej i wrocławskiej – bo te cztery pętle należą do najszybszych, najbardziej płaskich i sprzyjających szybkiemu bieganiu. Trzy trasy – gdańska i gdyńska oraz szczecińska należą do wyjątkowo trudnych, natomiast – Olsztyn, Lublin, Łódź i Katowice to średni stopień trudności. 

Najlepsze wyniki uzyskane podczas 20 biegów edycji 2024/2025

Najlepsze wyniki uzyskane podczas 20 biegów edycji 2024/2025Trzeba wspomnieć o rekordach tras. Michał Żuchowski – 15:58 w Lublinie, Kinga Królik – 17:09 w Łodzi, Monika Dubiella –  18:29 w Gdańsku, Aleksander Wiącek – 14:44 w Warszawie i Konrad Pogorzelski, który jak już wspomnieliśmy, czasem 14:16 poprawił nie tylko rekord trasy w stolicy Dolnego Śląska, ale także wyrównał rekord wczechczasów cyklu.Powyższe liczby pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość i z emocjami wyczekiwać kolejnych biegów i znakomitych rezultatów. Pomijając jednak dane statystyczne, największą wartością jest fakt, że dzięki CITY TRAIL, w  trakcie półrocznego sezonu, tysiące Polaków, z uśmiechami docierają do mety leśnych biegów, inspirując w ten sposób kolejne osoby!

Statystyki pierwszej części sezonu napawają optymizmem

Statystyki pierwszej części sezonu napawają optymizmem

Biegają niemal w każdy weekend

Kolejne biegi CITY TRAIL odbędą się już w najbliższy weekend – 14-15 grudnia – we Wrocławiu i Katowicach. Ostatnie biegi w 2024 roku są zaplanowane na przedświąteczny weekend 21-22 grudnia i odbędą się w Poznaniu oraz Szczecnie, a rok 2025 otworzą Olsztyn i Trójmiasto, gdzie cykl CITY TRAIL zawita ponownie 4-5 stycznia. Sezon 2024/2025 zakończy się 23 marca, biegiem w Bydgoszczy. Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Lokalnym współorganizatorem biegów w Lublinie i Łodzi jest firma InesSport. Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu „Sport Powszechny”. Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Lublin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Poznań, Miasto Olsztyn, Miasto Gdańsk, Miasto Szczecin oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.

Powiązane Posty