Projekt Bieganie nie Nuda – dołącz i pomóż!

Projekt Bieganie nie Nuda stworzyło dwóch zakręconych biegaczy Witek i Maksym. Na czym on polega? Już wyjaśniamy! Chłopaki planują przebiec ok. 300km w tydzień. Codziennie zamierzają  pokonywać dystans maratonu (42,195 km). Dla nich będzie to nie tylko mierzenie się z samym sobą, ale też udowodnienie sobie i innym, że dwójka małych, zwykłych ludzi może zrobić coś dobrego czyli zorganizowanie zbiórki ubrań, jedzenia oraz zachęcanie ludzi do wpłat darowizn dla Klubu Profilaktyki Środowiskowej „Nie Nuda” w Ozorkowie, któremu kończą się finanse umożliwiające skuteczną pracę przez ten rok. Chłopaki opisują się słowami Waltera Isaacsona: „[…]ludzie wystarczająco szaleni, by sądzić, że mogą zmienić świat… są tymi, którzy go zmieniają”.

Pomysłodawcy:

Opisując nas w skrócie – jesteśmy dwójką idealistów, wolnomyślicieli, wierzących, że na świecie może być choć ciut lepiej. Lubimy trudne wyzwania i realizację szalonych pomysłów. Ale może o każdym z osobna…

Maksym Lange– od ośmiu lat pracuje dla Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Łodzi. Od ok. 3 lat prowadzi Świetlicę Środowiskową „Piekarnia Wartości” dla młodzieży zagrożonej uzależnieniem. Prywatnie pasjonat wspinaczki górskiej, pływania, jazdy na rowerze, a w ostatnim czasie biegania. W 2013r. zorganizował rowerową wyprawę charytatywną „Z Ziemi Polskiej Do Włoskiej” dla fundacji Gajusz. Przy okazji pokonania sporej ilości kilometrów, udało się również wesprzeć Fundację TVN, poprzez akcję „Pomoc mierzona kilometrami”. Aktualnie autor strony fb: Projekt z buta, na której poprzez swoją przemianę, zamierza zachęcić innych do podążania drogą serca. Jego pierwszą inicjatywą w ramach projektu jest, właśnie, wyprawa: „Bieganie, Nie Nuda”

Witold Obuchowicz od ponad 10 lat pracuje w Ośrodku Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Ozorkowie. Od ok. 3 lat jest związany z Klubem Profilaktyki Środowiskowej “Nie Nuda” w Ozorkowie. Jest głównym organizatorem Ogólnopolskiego Biegu “Księżycowy Cross”, którego już 4 kolejne edycje odbyły się w Ozorkowie i okolicach. Przez 9 lat organizował terapeutyczne obozy rowerowe dla Stowarzyszenia MONAR. Prywatnie, od 20 lat jest w szczęśliwym związku partnerskim, którego owocem jest wspaniała 18 letnia córka. Lubi kontakt z przyrodą, przestrzeń, podróże. Zorganizował 4 zagraniczne wyprawy rowerowe (Litwa , Białoruś, Krym) oraz kilka po Polsce. Pasjonat biegania (od 10 lat), od 3 lat ultramaratończyk, miłośnik zdrowego stylu życia oraz odżywiania.

Gdzie biegniemy?:

Nasza dwójka zamierza okrążyć Łódź, przebiec przez okalające je miasta. Między innymi: Ozorków, Poddębice, Uniejów, Aleksandrów Łódzki, Pabianice. W każdym z miast na ostatnie kilometry biegu, będą się do nas dołączać kluby biegowe, młodzież świetlicy, czy też biegacze amatorzy. Przy okazji noclegów w danym mieście, w klubach biegowych będą organizowane zbiórki i spotkania z nami. Wśród organizacji, czy ludzi, z którymi zamierzamy współpracować

znajdują się: Szakale Bałut, AGB Torfy, Klub Biegowy Geotermia Uniejów, Olimpijska Akademia Biegowa, Korona Pabianice, Runholic, Monar Ozorków, Monar Tuszyńska, Klub „Nie Nuda” w Ozorkowie, Piotr Banasiak (wiceprzewodniczący Rady Miasta Ozorkowa, biegacz, zdobywca korony maratonów polskich), Piotr Kędzia (sprinter, dwukrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata), ultramaratończycy: Agata Matejczuk, Marcin Krebs, Przemek Stoliński, Marcel Chodakowski, Wojtek Jakubowski. Wszyscy chętni do wzmocnienia przekazu, że sport może być niesamowicie silnym i skutecznym działaniem profilaktycznym w walce z uzależnieniem. Z uzależnieniem i nie tylko, wpływ aktywności fizycznej jest wieloczynnikowy. Zaczynając od poprawy wydolności organizmu, poprzez podnoszenie poziomu samooceny, a na doskonałym sposobie regulacji emocji kończąc- w dość dużym uproszczeniu.

Czego potrzebujemy?:

Miłości… A na poważnie, bardzo mile widziane jest udostępnianie Naszej akcji wśród znajomych, czy to przez fb, czy drogą „pantoflową”. Zależy nam na dotarcie do jak największego grona osób, z jasnych powodów- im większa ilość ludzi obserwuje wydarzenie, tym potencjalni sponsorzy chętniej dają pieniądze. Poza tym, wydaje nam się, że to może być całkiem ciekawa przygoda i dla Was, jako obserwatorów. Doświadczenie z poprzednich wypraw podpowiada, że zawsze zaskakują jakieś niespodzianki. Serdecznie zapraszamy do kibicowania, pewnie bardzo przyda nam się Wasze wsparcie, każdego dnia, na ostatnich kilometrach. Jeśli ktoś przy nas sobie potruchta, też pewnie będzie ciepło na sercu. Trudno nam określić dokładne godziny, kiedy będziemy wbiegać do konkretnego miasta, ale obiecujemy zamieszczać informację z co najmniej dwugodzinnym wyprzedzeniem na naszym fb. Niby, obaj, mamy już za sobą maratony, biegi po górach, czy w przypadku Witka, biegi ultra, ale nie mamy pojęcia jak nasze ciała zareagują na codzienny maraton. Jak wspominaliśmy wcześniej jesteśmy zwykłymi ludźmi. Mamy bardzo przeciętne czasy, raczej bliższe limitów czasowych niż bicia rekordów. Zdarza się również, że z uwagi na nawał pracy, nie ma czasu, albo siły na trening. Naprawdę niewiele nas różni od większości osób, które mijamy na ulicy. Co za tym idzie, jeśli nasz eksperyment się uda, będzie to oznaczać, że praktycznie każdy mógłby to zrobić. Czy to w kwestii 7x maraton czy organizacji akcji charytatywnej. Dość przyjemna myśl.

Cel!

Podczas naszej wyprawy biegowej chcemy zebrać:

– jedzenie z długim terminem przydatności- kasze, ryże, konserwy etc; Każdego dnia, w mieście do którego dobiegniemy, będzie organizowane spotkanie, podczas którego będzie można zostawić produkty. O dokładnej godzinie spotkania będziemy informować na wydarzeniu fb: „Bieganie, Nie Nuda”

– ubrania sportowe dla młodzieży ze świetlicy- zasada zbiórki taka, jak w punkcie powyżej;

– pieniądze, ktokolwiek chciałby wesprzeć świetlicę finansowo, prosimy o wpłaty na jej konto, dodając dopisek w tytule przelewu:

„BNN darowizna na cele statutowe”

Dane odbiorcy:

Nr konta: 33 1240 2539 1111 0010 6255 8843

STOWARZYSZENIE MONAR – Klub Profilaktyki Środowiskowej NIE NUDA w

OZORKOWIE

UL. LISTOPADOWA 9A LOK. 111/112/113

95-035 OZORKÓW

Podsumowanie:

Po zakończeniu wyprawy podsumujemy ile udało się zebrać i upublicznimy kwotę, wraz z kosztorysem na co zostanie spożytkowana. Stale wzrastające zainteresowanie Projektem z buta, poprzez który promujemy wyprawę „Bieganie, Nie Nuda”, bardzo nas motywuje do dalszych działań. W około 10 dni, udało nam się zebrać prawie 900 like’ów, co wzmacnia naszą wiarę w dobre serca ludzi. Wierzymy, że w każdym człowieku, mniej lub bardziej głęboko ukryta jest potrzeba miłości. Zarówno brania jej, jak i dawania. Jak mawia klasyk: „Miłość jest jedynym skarbem, który mnoży się przez podział[…]”. Tę część, każdego z Was, zamierzamy prowokować.

Start akcji przewidziany jest na 9 kwietnia, szczegóły na Facebook’u.

Powiązane Posty