Gra terenowa w Lesie Łagiewnickim dla biegaczy

Zbliżająca się zima nie zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Trudno zmobilizować się do wyjścia na rower, treningu biegowego czy spaceru. Najczęstszym tego powodem jest brak odpowiedniej motywacji. W łódzkim Lesie Łagiewnickim powstała gra terenowa, która jest ciekawym sposobem aktywnego spędzenia wolnego czasu. Gra terenowa dostarczy nam nie tylko motywację do aktywności fizycznej, ale również zapewni dużo pozytywnych wrażeń. Dokładne informacje na temat trasy dostępne są na stronie projektu – http://www.bikeorient.pl/graterenowa/wybierz-trase/las-lagiewnicki.

Gra Terenowa Adventure Orient w Lesie Łagiewnickim jest stałą trasą na orientację. W terenie wyznaczonych zostało 18 punktów kontrolnych, czyli drewnianych słupków z perforatorami (znacznikami) oraz tabliczkami gry terenowej. Zadaniem uczestników jest odnajdywanie tych punktów przy pomocy mapy. Punkty można odwiedzać w dowolnej kolejności. Uczestnicy muszą sami wybrać trasę pomiędzy punktami, a kolejność ich odwiedzania jest dowolna. Trasę można pokonywać pieszo, biegiem, rowerem, a zimą nawet na nartach biegowych. W optymalnym wariancie długość trasy wynosi 25 km, jednak wystarczy pokonać tylko wybrany przez siebie fragment trasy. Do udziału w grze można przystąpić w dowolnie wybranym czasie.

Aby wziąć udział w zabawie należy zaopatrzyć się w mapę, na której oznaczone jest umiejscowienie punktów kontrolnych. Wersję papierową mapy można otrzymać w Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym w Łodzi przy ul. Wycieczkowej 86. Częścią arkusza mapy jest karta uczestnika, na której należy odznaczać perforatorami odpowiednie pola. W ten sposób dokumentuje się obecność na poszczególnych punktach. 

Trasa gry terenowej w Lesie Łagiewnickim jest częścią projektu MOBO, który jest sposobem uprawiania orientacji sportowej z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki. Dzięki telefonowi komórkowemu wyposażonemu w aplikację MOBO oraz czytnik kodów QR, możliwe jest potwierdzanie punktów kontrolnych bez konieczności wykorzystywania map papierowych. Do dyspozycji mamy również elektroniczny kompas, który pomaga w nawigacji. Potwierdzenie obecności na punkcie kontrolnym polega na zczytaniu kodu QR z tabliczki. Informacja o potwierdzeniu punktu przesyłana jest na serwer, na którym można przeglądać statystyki użytkowników MOBO. Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z MOBO dostępne są na stronie projektu – http://mobo.osport.ee/index.php?l=pl.

Oprócz zabawy w odnajdywanie punktów kontrolnych, korzystanie z trasy gry terenowej to również możliwość otrzymania upominków. Zaliczenie co najmniej jednego punktu upoważnia do odbioru pamiątki w Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym. Honorowane są zarówno tradycyjny system potwierdzania kart startowych perforatorami jak również system elektroniczny MOBO.

Gra Terenowa Adventure Orient została dofinansowana ze środków Województwa Łódzkiego. Partnerami projektu jest Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym, Leśnictwo Miejskie Łódź oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Gra terenowa w Lesie Łagiewnickim jest już ósmą z kolei trasą na orientację przygotowaną przez Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient. Poza łódzkim Lasem Łagiewnickim, uczestnicy zabawy mogą zwiedzać okolice Łodzi, Spalski Park Krajobrazowy, Puszczę Białowieską, Augustów, Dąbrowę Górniczą, Lądek Zdrój i Gorlice. Uczestnicząc w grze terenowej można wygrać nagrody w konkursach na najciekawszą relację, najciekawsze zdjęcie oraz największą liczbę odwiedzonych miejsc w okolicach Łodzi – cmentarzy i mogił z I wojny światowej. Więcej szczegółów na stronie projektu – http://www.bikeorient.pl/graterenowa/. Zapraszamy do udziału!

Powiązane Posty