AMP w biegach przełajowych w parku 3 Maja

Po raz piaty z rzędu organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przelłajowych był Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej. W zawodach wzięło udział 558 zawodników i zawodniczek reprezentujących 59 uczelni z całej Polski. Kobiety rywalizowały na dwóch dystansach 3 km i 6 km, natomiast mężczyźni mogli wybrać 4,5 km lub 9 km. Zawody odbywała się w bardzo trudnych jak na tę porę roku warunkach. Mimo odgarniętego śniegu trasa była miejscami dosyć śliska. Nie dało się też uniknąć błota, które nie miało litości na butów biegaczy. Ze względu na te trudności organizatorzy zdecydowali się na zmianę trasy biegu tak by omijała kultowa już górkę (szkoda, bo przełaj to przełaj). Wśród kobiet najlepiej spisały się na 3 km Katarzyna Broniatowska (Uniwersytet Rolniczy Kraków) oraz na 6km Matylda Szlęzak (Akademia Wychowania Fizycznego Kraków). W rywalizacji mężczyzn zaś na 4,5 km zwyciężył Krzysztof Gosiewski (Uniwersytet Kazimierza Wielskiego Bydgoszcz), a dystans 9 km najszybciej przebiegł Marek Kowalski (Politechnika Gdańska). Drużynowo w klasyfikacji generalnej na najwyższym stopniu podium stanęły zawodniczki z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, przed Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Drużynową rywalizację mężczyzn wygrali zawodniczy Politechniki Lubelskiej, przed Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie i Akademia Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Bardzo dobrze zaprezentowały się reprezentantki Politechniki Łódzkiej, które w klasyfikacji drużynowej zdobyły złoty medal w typie uczelni technicznych! Bardzo dobrze zaprezentowała się również Monika Kaczmarek, która potwierdziła wysoką dyspozycję i zajęła wysokie 16 miejsce w klasyfikacji kobiet na dystansie 6 km.