runninglab.pl

Rozciąganie mięśni odwodzących w stawie biodrowym

1971 Do tej grupy mięśniowej będzie przede wszystkim należeć mięsień pośladkowy średni i naprężacz powięzi szerokiej. Można by było tu jeszcze zaklasyfikować mięsień pośladkowy wielki, który przez przyczep do powięzi szerokiej uda posiada składową odwodzącą w stawie biodrowym.  Dlaczego rozciągać odwodziciele stawu biodrowego? Jest to jedna z partii mięśniowych, która jest dosyć mocno narażona na przeciążenia podczas biegania.

Opublikowano w:

Labolatorium biegowe: Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego

1911 W poprzednim artykule wspominałem, że opisywany mięsień tworzy ciągłość powięziową z mięśniami przywodzącymi udo. I tak w rzeczywistości jest. Jednak to nie jedyne połączenie tej struktury na przebiegu taśmy głębokiej przedniej, do której m.biodrowo-lędźwiowy należy. Patrząc od góry istnieje połączenie z mięśniem czworobocznym lędźwi, co niesie ze sobą istotne informacje dotyczące rozciągania. 

Mięsień biodrowo-lędźwiowy jak sama nazwa wskazuje składa się  z kilku części:

Opublikowano w:

Laboratorium biegowe: Rozciąganie mięśni przywodzicieli stawu biodrowego.

1826 Ta grupa mięśni należy do Taśmy Głębokiej Przedniej. Dlaczego dla biegaczy ta grupa mięśniowa (przywodziciele) jest tak ważna? Po pierwsze biorą udział w kontroli stawu biodrowego (stabilizacji). Po drugie kontrolują odwiedzenie stawu biodrowego, aby nie było zbyt duże (w momencie wysuwania kończyny dolnej w przód i związanym z tym brakiem podporu miednicy po stronie nogi uniesionej).

Opublikowano w:

Laboratorium biegowe: Mięśnie grupy kulszowo-goleniowej (...)

1826 Mięśnie grupy kulszowo-goleniowej to mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty i półścięgnisty. W uproszczeniu, wchodzą w skład taśmy powierzchownej tylnej ,do której zalicza się dodatkowo rozcięgno podeszwowe i mięsień brzuchaty łydki oraz więzadło krzyżowo-guzowe. I tutaj na poziomie miednicy na razie zakończymy. Skoncentrujemy się na rozciąganiu tych struktur, tak aby miało to charakter funkcjonalny i przede wszystkim przynosiło efekty.

Opublikowano w:

Laboratorium biegowe: mięsień czworogłowy uda

1826 Serwis biegampolodzi.pl wspólnie z runninglab.pl zaprasza do "Labolatorium biegowego" czyli miejsca w którym dowiecie się wszystkiego o swoich mięśniach i ich rozciąganiu. Cykl artykułów rozpoczynamy cykl aartykułów od mięśnia czworogłowego uda. Na temat rozciągania, jego celu i efektywności powiedziano i napisano już dużo. Tutaj skoncentrujemy się na samym wykonaniu danego ćwiczenia, aby było efektywne.

Opublikowano w:
Subskrybuje zawartość