Do tej grupy mięśniowej będzie przede wszystkim należeć mięsień pośladkowy średni i naprężacz powięzi szerokiej. Można by było tu jeszcze zaklasyfikować mięsień pośladkowy wielki, który przez przyczep do powięzi szerokiej uda posiada składową odwodzącą w stawie biodrowym. Dlaczego rozciągać odwodziciele stawu biodrowego? Jest to jedna z partii mięśniowych, która jest dosyć mocno narażona na przeciążenia podczas biegania.
W poprzednim artykule wspominałem, że opisywany mięsień tworzy ciągłość powięziową z mięśniami przywodzącymi udo. I tak w rzeczywistości jest. Jednak to nie jedyne połączenie tej struktury na przebiegu taśmy głębokiej przedniej, do której m.biodrowo-lędźwiowy należy. Patrząc od góry istnieje połączenie z mięśniem czworobocznym lędźwi, co niesie ze sobą istotne informacje dotyczące rozciągania.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy jak sama nazwa wskazuje składa się z kilku części:
Ta grupa mięśni należy do Taśmy Głębokiej Przedniej. Dlaczego dla biegaczy ta grupa mięśniowa (przywodziciele) jest tak ważna? Po pierwsze biorą udział w kontroli stawu biodrowego (stabilizacji). Po drugie kontrolują odwiedzenie stawu biodrowego, aby nie było zbyt duże (w momencie wysuwania kończyny dolnej w przód i związanym z tym brakiem podporu miednicy po stronie nogi uniesionej).
Mięśnie grupy kulszowo-goleniowej to mięsień dwugłowy uda, mięsień półbłoniasty i półścięgnisty. W uproszczeniu, wchodzą w skład taśmy powierzchownej tylnej ,do której zalicza się dodatkowo rozcięgno podeszwowe i mięsień brzuchaty łydki oraz więzadło krzyżowo-guzowe. I tutaj na poziomie miednicy na razie zakończymy. Skoncentrujemy się na rozciąganiu tych struktur, tak aby miało to charakter funkcjonalny i przede wszystkim przynosiło efekty.
Serwis biegampolodzi.pl wspólnie z runninglab.pl zaprasza do "Labolatorium biegowego" czyli miejsca w którym dowiecie się wszystkiego o swoich mięśniach i ich rozciąganiu. Cykl artykułów rozpoczynamy cykl aartykułów od mięśnia czworogłowego uda. Na temat rozciągania, jego celu i efektywności powiedziano i napisano już dużo. Tutaj skoncentrujemy się na samym wykonaniu danego ćwiczenia, aby było efektywne.